Predsjednička kampanja je mirnija nego sve prethodne, iako povremeno od pojedinih kandidata izbijaju teške riječi na račun protivničkih kandidata. Međutim, ovoga puta kampanja ne rasplamsava strasti kod građana i ne utiče na šire javno mnjenje. Profesor Svetozar Jovićević ovo objašnjava pojavom drugih fenomena koji su i ranije viđeni, odnosno povećan stepen obećanja svih kandidata daleko iznad onoga što su realne moći budućeg predsjednika:
"Sve u svemu, ponekad i istupanja pojedinih kandidata više liče na propovjedi nego na istupanje predsjedničkog kandidata. Dešava se da manje ili više neki kandidati svojim obećanjima daleko prevazilaze njihove mogućnosti koje pruža pozicija predsjednika i naravno da tu predsjednički kandidat vladajuće koalicije ima daleko veće moći, objektivne moći, jer je u stanju da obeća mnogo štošta, da mu to potkrijepi Vlada, jer je to njegova Vlada. Od otvaranja vrtića, domova kulture, sportskih terena, pa do najnovije i čini mi se najbeskrupuloznije manipulacije oko isplate vanrednih penzija što se dešava ovih dana".
Podsjetimo, dok predsjednički kandidat vladajuće koalicije Filip Vujanović obećava veće plate i bolji životni standard, predsjednički kandidat Nebojša Medojević tvrdi da će se sa mjesta predsjednika obračunati sa organizovanim kriminalom povezanim s vlašću, Andrija Mandić obećava, između ostalog, da će promijeniti Ustav, a Srđan Milić reforme u svim oblastima. Svi predsjednički kandidati su se koncentrisali na posjete i razgovore sa građanima u gotovo svim opštinama i varošima i na održavanje skupova u zatvorenim objektima. Na pitanje u kojoj mjeri se poštuje etički kodeks od strane kandidata i medija, direktor Udruženja nezavisnih elektronskih medija Ranko Vujović procjenjuje da Crna Gora izlazi iz opšte politizacije kada su izbori bili biti ili ne biti:
"Kandidati napadaju jedni druge u granicama koje se manje više mogu okarakterisati kao fer. Mislim da je ovo čak i jedna dosadna kampanja u pozitivnom smislu te riječi. Dobro je za Crnu Goru da se izborima počelo pristupati bez pretjeranih strasti i da je ta politička lopta spuštena na zemlju. Sve ovo se najviše oslikava kroz medije i sliku koju oni šalju".
Ni inostrani mediji nijesu previše zainteresovani za izvještaje o predsjedničkoj kampanji. Predrag Milić, dopisnik Agencije Asošiejted Pres:
"Do sada sam poslao jednu aktuelnu priču o predstojećim predsjedničkim izborima u Crnoj Gori. To bi trebalo da znači da se ne očekuje neka posebna drama 6. aprila, što bi vjerovatno bilo drugačije ako bude drugog kruga. U principu strane agencije i ne rade mnogo o ulozi priče o izborima, čak i kada su u pitanju mnogo turbulentniji izbori od ovih. Što se agencije za koju radim tiče Crna Gora više ne spada u zone visokog političkog rizika, što svakako smanjuje broj tema interesantnih za svjetsku javnost".
Ono što je zbunjujuće u ovoj kampanji, za profesora Svetozara Jovićevića je, kako vrh Demokratske partije socijalista ne pokušava da sakrije svoje enormno bogatstvo kao ni činjenicu da mimo zakona i pravila počinju izgradnju objekata, a da pri tom niko ne pita kako su čelnici stekli preko noći toliko bogatstvo i da mogu ući u projekte koji su veliki i za međunarodne magnate. Profesor Jovićević ovako pokušava da objasni ovaj fenomen:
"Ja moram reći da sam prilično zbunjen da je logično ako imaju makar malo osjećanje stida da se makar u predizbornoj kampanji ustručavaju ili kontrolišu. Oni to ne čine, naprotiv, čine to vrlo javno, vrlo drsko, do kraja drsko i ja sam zbunjen da li su njihova ponašanja u ovoj predizbornoj kampanji diktirana nekim velikim strahom od mogućnosti gubljenja predsjedničkih izbora ili je možda i vjerovatno je to drugo da se oni toliko osjećaju sigurno i bezbjedni da sada ne moraju nikome polagati račune, jer i nemaju kome polagati račune i da su u svom ponašanju bez ikakve kontrole. To je i čini mi se vjerovatnije, ali ne treba zaboraviti da se često i u takvim okolnostima mnogi političari prevare jer nikad ne znaju kada može doći naplata računa".