Dostupni linkovi

Blokada suda u Novom Sadu zbog produženja pritvora aktivistima, Marija Vasić u bolnici


U jednom trenutku na sporednom ulazu došlo je do naguravanja okupljenih i policije koja je koristila biber sprej, Novi Sad, 15. maj 2025.
U jednom trenutku na sporednom ulazu došlo je do naguravanja okupljenih i policije koja je koristila biber sprej, Novi Sad, 15. maj 2025.

Naguravanje demonstranata i policije, te upotrebu biber spreja od strane policije, obeležili su blokadu zgrade Višeg suda u Novom Sadu, orgnaizovane u četvrtak ujutro nakon odluke da se produži pritvor za šestoro aktivista opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) i studentske grupe STAV.

Grupe građana, među kojima i studenti i opozicionari, na taj način iskazali su nezadovoljstvo zadržavanjem u pritvoru šest osoba uhapšenih, pre dva meseca, pred veliki beogradski miting održan 15. marta. Hiljada ljudi tada se okupilo u centru glavnog grada Srbije, u okviru višemesečnih protesta protiv korupcije.

Dok traje blokada suda, jedna od uhapšenih aktivistkinja i profesorka sociologije u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Marija Vasić, koja štrajkuje glađu i žeđu u zatvoru u Novom Sadu, prebačena je, prema rečima članova njene porodice i advokata, u zatvorsku bolnicu u Beogradu.

Marija Vasić je stupila u štrajk glađu i žeđu 13. maja kada je novosadskim aktivistima produžen pritvor na još 30 dana.

Pored nje u pritvoru su već dva meseca Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović i Davor Stefanović.

Svi prilazi sudu su blokirani a u jednom trenutku na sporednom ulazu došlo je do naguravanja okupljenih i policije koja je koristila biber sprej.

Tokom naguravanja policija je koristila biber sprej
Tokom naguravanja policija je koristila biber sprej

Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa, policija je nakon koškanja opkolila grupu demonstranata kod jednog od ulaza u sud nakon čega su okupljeni podigli ruke uz poruku da "ne žele sukob, nego pravdu".

Organizatori blokade poručili su da će blokada suda trajati sve dok aktivisti ne budu pušteni iz pritvora.

"Ne želimo sukob, nego pravdu", poručili su demonstranti policiji nakon nagurivanja ispred ulaza u zgradu novosadskog suda
"Ne želimo sukob, nego pravdu", poručili su demonstranti policiji nakon nagurivanja ispred ulaza u zgradu novosadskog suda

Suprug Marije Vasić: Ona je u jako lošem stanju

Suprug Marije Vasić, David Trnavac, rekao je novinarima ispred suda, da je prvi put posetio suprugu nakon dva meseca.

"Ona je u jako lošem stanju, ne može da hoda i jako teško govori i upravo su je prebacili u bolnicu, kako sam saznao, u Beograd", naveo je nakon posete.

On je rekao da mu u prethodna dva meseca nije bila odobrena poseta jer je, kako je naveo, prethodna sudija zahtevala da se odrekne prava na svedočenje kako bi dobio dozvolu za posetu.

David Trnavac, surpug uhapšene profesorke i aktivistkinje Marije Vasić nakon prve posete supruzi posle dva meseca pritvora, 15. maj 2025.
David Trnavac, surpug uhapšene profesorke i aktivistkinje Marije Vasić nakon prve posete supruzi posle dva meseca pritvora, 15. maj 2025.

Demonstranti su se okupili oko 7 ujutru, pre početka radnog vremena suda. Policija i žandarmerija raspoređeni su ispred svih ulaza i u samoj zgradi ove institucije.

Uoči početka protesta, policija je postavila metalne ograde a prolaz je ostavljen samo kod glavnog ulaza zgradu. Kraj njega su pripadnici žandarmerije. Od početka blokade, ipak, zaposleni ne mogu u zgradu suda a pojedini koji su na posao došli pre demonstranata, u međuvremenu je napuštaju.

Okupljeni zahtevaju puštanje uhapšenih aktivista na slobodu. Smatraju da je reč o "političkom progonu" neistomišljenika vlasti, te da pokretanje postupka protiv njih nema zakonskog osnova.

Maja Petrović, bivša učenica Marije Vasić rekla je za RSE da su okupljeni građani želeli da "osvetle Mariju Vasić kao profesora i nekog ko je do sada mnogo toga uradio za tolike generacije".

"Želimo da se prenese poruka šta ona znači svima nama", poručila je.

Danijela Grujić iz opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) rekla je za RSE da je "ponosna na svoj grad što se podigao i što u velikom broju iskazuje podršku pritvorenim aktivistima.

"Oni su zaista politički zatvorenici", navela je ona.

Advokat Veljko Milić, jedan od branilaca novosadskih aktivista izjavio je da su ih iz suda informisali da neće obrađivati žalbe koje su podneli na odluke o pritvoru jer navodno niko od zaposlenih nije došao na posao zbog blokade zgrade suda.

Organizatori protesta su potom rekli da će dopustiti ulazak u zgradu onima koji su za to nadležni.

Protesti u Beogradu i Nišu

Protest studenata i građana zbog uhapšenih novosadskih aktivista održan je i u Beogradu ispred Palate pravde.

Okupljeni su praveći buku izrazili nezadovoljstvo zbog produžavanja prtivora aktivistima, a protest je završen u 13.30 časova.

Protest ispred Palate pravde u Beogradu, 15. maj 2025.
Protest ispred Palate pravde u Beogradu, 15. maj 2025.
Transparent podrške aktivistkinji Mariji Vasić u Beogradu ispred Palate pravde, 15. maj 2025.
Transparent podrške aktivistkinji Mariji Vasić u Beogradu ispred Palate pravde, 15. maj 2025.

Policija je rano ujutru u Nišu, gradu na jugu Srbije, prekinula studentsku blokadu suda koja je počela prethodne noći u znak protesta što je novosadskim aktivistima produžen pritvor.

Odred policije i žandarmerije opkolio je ulaz u zgradu, dok su se studenti mirno povukli, javila je Beta.

Studenti su potom otišli do Policijske uprave u Nišu kada je saopšteno da je uhapšen jedan od ratnih veterana koji je učestvovao u blokadi.

Protest ispred Policijske uprave u Nišu završen je oko 10 časova pošto je oslobođen veteran Miodrag Krstić, uhapšen tokom blokade Osnovnog suda u tom gradu.

Zašto su uhapšeni novosadski aktivisti?

Novosadski aktivisti su uhapšeni 14. marta, uoči masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Tužilaštvo za isto krivično delo tereti još šestoro aktivista iz organizacije STAV – Studenti protiv autoritarne vlasti, koji nisu u Srbiji i za njima je raspisana poternica.

Veče pre hapšenja aktivista, 13. marta, na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

U danu blokade novosadskog suda, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na TV Hepi da su novosadski aktivisti pritvoreni zato što su planirali "terorističke akcije, pokretanje građanskog rata i ugrožavanje života predsednika Srbije Aleksandra Vučića".

Ona je rekla da je snimak sastanka aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije STAV koji je emitovan na više televizija 14. marta, napravio jedan od tih aktivista i "predao državnim organima", navodeći da je "problematično" što to nisu snimile službe bezbednosti.

Na tu izjavu reagovao je advokat Milan Pavković, jedan od branilaca uhapšenih, ocenivši da predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić svesno širi dezinformacije o tom slučaju.

"Neistinite su tvrdnje Ane Brnabić da je snimak razgovora na osnovu kojeg su aktivisti i studenti okrivljeni dostavio neko od samih učesnika razgovora. To je još jedan u nizu pokušaja širenja dezinformacija, što državni organi rade od samog početka ovog slučaja", rekao je Pavković agenciji Beta.

Prema ranijim navodima branilaca, snimak je sačinila Bezbednosno-informativna agencija (BIA).

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

U obrazloženju odluke o produženju pritvora sud, između ostalog, navodi da protesti "studenata i drugih građana" i dalje traju, te da postoji "osnovana bojazan da bi okrivljeni ukoliko bi se našli na slobodi u kratkom vremenskom periodu mogli ponoviti krivično delo".

Sud je odluku doneo dan nakon što je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo da je podnelo optužni predlog protiv 12 okrivljenih.

Tužilaštvo je za ostale, koji nisu u zemlji, zatražilo suđenje u odsustvu.

Studenti u blokadi ranije su ocenili da audio materijal koji je tajno zabeležen "ne sme i ne može prema zakonu Srbije biti korišćen kao relevantan dokaz, te samim tim nema pravnu snagu pred sudom".

Evropski parlament je u Rezoluciji o Srbiji usvojenoj 7. maja, između ostalog, zatražio oslobađanje aktivista, te osudio korišćenje ovog slučaja od strane propagandnih medija i "neosnovano produžavanje pritvora".

Više od 30 udruženja i organizacija civilnog društva iz Srbije zatražilo je od međunarodnih organizacija i institucija koje se bave zaštitom građana, da stanu u odbranu aktivista koji su, kako su istakli, izloženi "najbrutalnijem politički motivisnom medijskom i sudskom progonu".

U Novom Sadu, do sada je održano više protesta građana sa kojih je zatraženo njhovo puštanje na slobodu.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG