Dostupni linkovi

Crnogorske vlasti se nadaju oslobađanju otetih pomoraca


Britanski komandosi se približavaju piratskom brodu u Indijskom okeanu, novembar 2008. godine
Britanski komandosi se približavaju piratskom brodu u Indijskom okeanu, novembar 2008. godine
Somalijski pirati su tokom vikenda oteli grčki brod „Polar” na kome su se među 24-članoj posadi nalazila tri pomorca iz Crne Gore i jedan iz Srbije.

Za sada javnosti nisu poznata imena pomoraca, crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova je alarmiralo ambasadu u Atini, a u udruženju pomorskih kapetana i sindikatu očekuju da će pomorci biti oslobođeni.

Identitet pomoraca za sada nije poznat, a grčki tanker koji je plovio pod zastavom Liberije je otet između subote i nedjelje u vodama Somalije iako tuda patrolira nekoliko desetina ratnih brodova zemalja Evropske Unije u cilju zaštite trgovačkih brodova od somalijskih gusara.

Komentarišući ovu situaciju u Udruženju pomorskih kapetana, za sada nemaju informaciju ko čini posadu grčkog broda i da li su crnogorski pomorci obavili ukrcavanje direktno u Grčkoj ili posredstvom neke domaće kompanije, a prema riječima predsjednika Udruženja Janka Milutina, ohrabruje činjenica da je brod u vlasništvu ugledne grčke kompanije:

"Radi se o poznatoj kompaniji. Za očekivati je da imaju dobre osiguravatelje koji će uraditi dobro svoj posao. Naravno da očekujemo od naših nadležnih organa da dalje reaguju i da obavijeste javnost i porodice, prije svega i da se vidi kako dalje."

I Tomislav Markolović iz Sindikata pomoraca, čija organizacija pripada međunarodnoj transportnoj federaciji očekuje da će se ova situacija pozitivno završiti:
Tomislav Markolović: Ne bi trebalo da im se išta desi jer obično otmičari traže novac od brodara odnosno brodovlasnika i nakon toga oslobađaju brod i posadu


"Ne bi trebalo da im se išta desi jer obično otmičari traže novac od brodara odnosno brodovlasnika i nakon toga oslobađaju brod i posadu. Tako da za sada ne bi mogli ništa određenije reći ali očekujemo da će se to dobro završiti."

Iz Ministarstva pomorstva i saobraća se nisu oglašavali povodom otmice grčkog broda sa crnogorskim pomorcima, a na pitanje koliko su crnogorski pomorci prilikom ukrcaja upoznati sa opasnostima koje ih čekaju na plovidbenoj ruti, predsjednik udruženja pomorsmkih kapetanba.

Milutin kaže da se radi uglavnom o profesionalcima koji su se uglavnom zapošljavaju u poznatim kompanijama:

"Ogromna većina su profesionalni pomorci i zapošljavaju se u poznatim kompanijama. Naravno da postoje kompanije koje svoj posao rade na neki drugi način a ne kako je to uobičajeno. Kod nas ne postoji sistem zapošljavanja pomoraca koje propisuju međunarodni standardi. Ti standardi tiču se zaštite pomoraca u, pored ostalog, i ovakvim slučajevima."

Problem domaćih agencija za zapošljavanje pomoraca predstavlja činjenica da te agencije rade bez regulative, kaže Markolović. Zbog toga ne postoji evidencija koliko je crnogorskih pomoraca angažovano u stranim kompanijama i na inostranim brodovima:

"Naše agencije za ukrcaj pomoraca rade za sada bez regulative .Mi smo više puta inicirali da s ena nivou države donese zakon o radu agencija za ukrcaj pomoraca kao što su to Hrvati uradili čime bi bio regulisan status pomoraca kada bi agencije preuzele svoju obavezu poslodavca."

Pomorci bi trebalo da imaju zaštitu dok su na stranim brodovima, a za sada nemaju zaštitu osim globalnog sindikata, kaže Markolović. Inače sve pomorske države su odavno ustanovile procedure i zaduženja u slučaju da dođe do otmice brodova, kaže kapetan Milutin:

"U ovakvim sistuacijama postoje procedure kod pomorskih zemalja kao šti su Hrvatska i ostale zemlje.Tačno se zna unaprijed ko će što od državnih organa da radi.Kod nas , koliko mi znamo ne postoji takva procedura niti što raditi u ovakvim situacijama, na žalost.To je stari problem."
XS
SM
MD
LG