Kad će biti poznati rezultati izbora?
Obzirom na rekordan broj glasanja putem pošte, moguće je da rezultati izbora neće biti poznati u izbornoj noći.
Michael McDonald profesor na Univerzitetu Florida potvrdio je za Radio Slobodna Evropa da bi moglo potrajati dok ne saznamo konačan ishod izbora, što je netipično obzirom da je pobjednik izbora ranijih godina bio poznat u samoj izbornoj noći.
Rezultati se obično proglase u izbornoj noći, kada pristigne dovoljan broj glasova da se potvrdi pobjednik, navodi BBC. 2016. godine, Donald Trump je izašao na pozornicu u New Yorku oko 03:00 po lokalnom vremenu kako bi održao svoj pobjednički govor pred okupljenim građanima. Ali, ova godina je drugačija.
U nekim državama, poput ključne Pensilvanije koja nosi 20 elektora, brojanje glasačkih lističa, prema zakonu, može započeti tek na izborni dan.
Gradonačelnik Filadelfije, Jim Kenney, upozorio je da bi ovaj proces mogao potrajati danima, te je zamolio glasače za strpljenje.
Svaka savezna država ima drugačiji proces za rano glasanje.
Na primjer Florida, koja će također biti u fokusu večeras, počinje sa procesom ranog glasanja već 24. septembra, a glasovi se broje 3. novembra, piše CNN.
Texas, sa čak 38 elektora, počinje sa brojanjem glasova već 30 oktobra u većim okruzima, 3. novembra u manjim. Očekuje se da će pored ovih država, Georgia, Sjeverna Carolina i Ohio, brojati glasove na dan izbora.
Očekuje se da će Arizona, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania završiti sa brojanjem u danima nakon izborne noći, navodi CNN.
Posljednji put kada rezultat nije bio jasan nekoliko sati nakon izbora bilo je 2000. godine, kada je pobjednik George Bush potvrđen mjesec dana kasnije presudom Vrhovnog suda.
102 miliona glasova uoči izbornog dana
Ovi izbori su već na neki način ‘historijski’. Održavaju se uslijed pandemije COVID-19, koja je više od 100 miliona glasača potaknula da ranije glasaju.
Prema informacijama Izbornog SAD projekta na Univerzitetu Florida, očekuje se da će ovi izbori imati najveću izlaznost zabilježenu u modernoj historiji ove zemlje.
Prema analizi Associated Pressa, 102 miliona Amerikanaca glasalo je prije samog izbornog dana, poštom ili prijevremenim glasanjem. Ova brojka predstavlja 73 posto ukupnog glasačkog odaziva na izborima 2016. godine kada je glasalo 139 miliona.
Predviđa se da će glasati rekordnih 150 miliona glasača što je 65 posto od ukupnog broja onih koji po zakonu mogu da glasaju.
Ovo će biti rekordni odaziv na izborima još od 1908. godine na kojima je pobijedio republikanac William Howard Taft i tako postao nasljednik jednog od najpopularnijih američkih predsjednika Theodora Roosevelta.
Prvi 70+ izbori
Ovo su prvi izbori u američkoj historiji u kojoj su oba kandidata starija od 70 godina. Joe Biden ima 77 godina, dok aktuelni predsjednik Donald Trump ima 74 godine.
A kako se bira američki predsjednik pogledajte ispod u našoj infografici.
Rezultati u Sjevernoj Carolini bit će odgođeni
Rezultati u Sjevernoj Carolini, jednoj od neodlučnih zemalja, bit će odgođeni za najmanje 45 minuta, nakon što se državni izborni odbor složio da produži rad na četiri biračka mjesta zbog ranijih tehnčkih problema.
Preliminarni rezultati trebali su biti objavljeni u pola dva iza ponoći po srednjoevropskom vremenu, no za sada će se sačekati sa novom najavom o rezultatima dok se birališta ne zatvore.