Šta znamo do sada?
Hajde da vidimo dokle se stiglo sa brojanjem glasova u SAD. Ni u jednoj od četiri ključne države tokom noći nije proglašen pobednik, tako da je rezultat isti kao i juče – demokratski kandidat Džo Bajden ima 253 elektorska glasa, a republikanski Donald Tramp 214. Za pobedu je potrebno 270.
- Prednost Džoa Bajdena u Pensilvaniji se povećala tokom noći i sada vodi sa preko 28.000 glasova u odnosu na Donalda Trampa, državi koja je ključna za pobedu na predsedničkim izborima. Preostalo je da se prebroji još oko 100 hiljada glasova ili četiri odsto
- Bajden je povećao prednost i u Džordžiji gde sada vodi za 4.430 glasova. Ostalo je da se prebroji manje od jednog procenta glasačkih listića. Prema dosadašnjim rezultatima, postoji šansa da Džordžija ide na ponovno prebrojavanje. Bajden vodi i u Nevadi i Arizoni
- Demokratski kandidat za predsednika se obratio javnosti u petak uveče po lokalnom vremenu i rekao: “Brojevi su jasni, pobedićemo u ovoj trci”. Šta je još rekao pročitajte OVDE
- Predsednik SAD je upozorio Bajdena da ne proglašava pobedu, nakon što ju je on sam proglasio pre dva dana
- Borba za dva senatorska mesta se seli u drugi krug glasanja 5. januara, što znači da, prema CNN-u i AP-u, Džordžija postaje centar političkih zbivanja i u 2021. godini. Trenutni broj senatorskih mesta je izjednačen 48:48
- Dvojica muškaraca koja su u četvrtak uveče uhapšena, u petak su optužena za nošenje oružja u blizini Kongresnog centra Pensilvanija u Filadelfiji, gde se još broje glasački listići
- Nakon Fejsbuka, i stranica GoFundMe je skinula stranicu kojom se traži finansiranje za istraživanje neutemeljenih tvrdnji o prevarama birača
- Šef osoblja Bele kuće Mark Medouz pozitivan je na korona virus. Vest je stigla u danu kada SAD beleže najviši broj novozaraženih od početka pandemije u svetu – 127 hiljada.
- Na ovim izborima odziv glasača je rekordan u poslednjih 120 godina – 66, 9 odsto
GoFundMe uklonio stranicu ‘istrage prevara s biračima’
Stranica za prikupljanje sredstava GoFundMe skinula je stranicu političkog savetnika u prethodnoj kampanji aktuelnog predsednika SAD nakon što je tražio novac za istraživanje neutemeljenih tvrdnji o prevarama birača na predsedničkim izborima u SAD.
Mat Brajnard, koji je radio kao politički savetnik u vreme kampanje za predsedničke izbore na strani Donalda Trampa 2016. godine, objavio je na Tviteru da ima podatke o glasačkim listićima lica u odsustvu i onih koji su glasali pre u odlučujućim državama, te da ih je želeo uporediti s bazama podataka o socijalnom osiguranju i promeni adrese kako bi identifikovao “ilegalne glasove”.
Rekao je da nije uspeo da osigura finansiranje svog istraživanja ni iz Trampove predizborne kampanje ni iz Republikanske stranke.
Kompanija je navela da je Brajnard pokušao "širiti pogrešne informacije o izborima i da je uklonjen", dodajući da će sve donacije biti vraćene, piše Politiko.
Predsednik SAD je više puta izneo tvrdnje da su birači prevareni i da je process glasanja “namešten”, ali nema dokaza o sistematskim prevarama ili nepravilnostima na ovogodišnjim izborima.
- Društvene mreže poput Tvitera i Fejsbuka su takve tvrdnje obeležile kao dovođenje u zabludu.
- Fejsbuk je dan ranije uklonio grupu "Zaustavite krađu". Zašto - pročitajte OVDE
AP: Zašto rezultati u Pensilvaniji još nisu proglašeni?
Dobro jutro. Ukoliko ste nam se tek pridružili, samo da vam javimo da još ne znamo ko je predsednik SAD.
Ono što znamo jeste da je predsednički kandidat Demokratske stranke Džo Bajden u prednosti u četiri ključne države – Arizoni, Pensilvaniji, Džordžiji i Nevadi. No, još uvek traje brojanje glasova, neizvesnost je velika pa je rano za bilo kakve zaključke.
S vama je danas Žarka Radoja, pa hajde da vidimo najpre zašto se još uvek čeka sa objavom u Pensilvaniji. Kako navodi agencija Asošijejted pres, koja daje projekcije glasanja svih ovih dana u kojima se družimo 24 sata, razlog su mala razlika i veliki broj glasova koji nisu prebrojani.
Demokratski kandidat Džo Bajden vodi ispred aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa za više od 28.800 glasova, prema rezultatima objavljenim u 11 sati uveče po lokalnom vremenu, što je u procentima 0,43. Prema zakonu države Pensilvanije, da bi se izbeglo ponovno brojanje, ta margina mora da bude viša od 0,5 odsto u državi u kojoj biračko pravo ima 6,5 miliona stanovnika.
Na internet stranici državnog sekretara Pensilvanije u petak je objavljeno da je ostalo još 89.000 listića za brojanje, od kojih su mnogi iz okruga Alegini, velikog uporišta demokrata.
Pored toga, AP navodi da su tu potencijalno desetine hiljada glasačkih listića za koje zvaničnici tek treba da odluče da li će biti uzeti u obzir.
Jedan od razloga zašto se ovoliko čeka na rezultate jeste i taj što prema zakonu Pensilvanije, glasački listići ne smeju da se otvaraju i prebrojavaju do dana izbora. Kako AP piše, postoji mogućnost da se rezultati neće saznati ni narednih dana, a ako je razlika manja od pola procenta, zakon nalaže da se glasovi ponovo prebroje.