Šta možemo da očekujemo u narednim satima u četiri ključne države?
Četvrti dan nakon predsedničkih izbora u SAD i dalje traje brojanje glasačkih listića u šest država, od kojih su četiri ključne za konačni ishod - Arizona, Džordžija, Nevada i Pensilvanija. Predsednika SAD još ne znamo, znamo da kandidat Demokratske stranke vodi u sve četiri države za sada, no ostao je još procentualno dovoljno visok broj listića koji nisu prebrojani da bi se moglo bilo šta zaključiti.
Rezultat je isti kao i prethodnog dana: aktuelni predsednik i kandidat republikanaca Donald Trump ima 214, Joe Biden 253 elektorska glasa. Za pobedu je potrebno 270.
Volonteri i zaposleni se polako vraćaju na svoja mesta da nastave sa brojanjem. Evo šta se može očekivati u svakoj od njih pojedinačno u toku ovog dana, kroz koji vas još neko vreme vodi Žarka Radoja.
- Pensilvanija
Još uvek treba da se izbroji 89.282 (3,39 %) glasačkih listića, javlja CNN pozivajući se na zvaničnu internet stranicu savezne države.
Volonteri i zaposleni su nakon odmora tokom noći, nastavili sa brojanjem glasova u sedam ujutru u Filadelfiji i u devet ujutru po lokalnom vremenu u okrugu Alegeni. Nema podataka kada bi se mogli očekivati novi rezultati.
- Džordžija
Ostalo je još 12.770 glasačkih listova koje treba proveriti i prebrojati. Takođe, tu je i 8.400 glasova vojske i onih koji su poslali glasačke listiće iz inostranstva, a koji su stigli do petka u 17 časova po lokalnom vremenu.
- Arizona
Oko 173.000 glasova je ostalo da se prebroji, rekao je državni sekretar Arizone. To uključuje 47.000 listića koji moraju na proveru i ne mogu biti prebrojani pre utorka, 10. novembra.
- Nevada
Nevada će objaviti sledeće rezultate izbora u podne i sedam uveče po lokalnom vremenu. Direktorka za komunikacije državnog sekretara Nevade, Jennifer Russell, rekla je za CNN da je ostalo 124.500 glasačkih listića za prebrojavanje.
Kada glasovi idu na ponovno brojanje u Džordžiji i Pensilvaniji?
Džordžija i Pensilvanija su među šest država gde još nije u potpunosti jasno ko je pobednik izbora za predsednika SAD. Evo šta treba da znate u slučaju ponovnog brojanja glasova u te dve savezne države:
- Prema zakonu u Džordžiji ne postoji automatsko ponovno prebrojavanje glasova zbog procentualne razlike između kandidata. Ukoliko je margina niža od pola procenta, bilo koji od kandidata može da zatraži ponovno prebrojavanje glasova. Okruzi moraju da zaključe brojanje glasova do 13. novembra, nakon čega savezna država do 20. novembra treba da ih potvrdi.
- U Pensilvaniji zakon nalaže automatski novo prebrojavanje ukoliko je razlika među kandidatima ispod pola procenta.
CNN podseća da se u istoriji izbora u SAD retko dešavalo da se ponovnim prebrojavanjem promeni rezultat izbora.
Ukoliko ste propustili obraćanje Džoa Bajdena
Ponavljamo deo obraćanja predsedničkog kandidata Demokratske stranke Džoa Bajdena u petak uveče po američkom vremenu, gde je rekao da će dobiti predsedničke izbore “sa jasnom većinom i nacijom koja nas podržava”.
On je u obraćanju iz Vilmingtona u Delaveru kazao da je na putu da dobije više od 300 elektorskih glasova - znatno više od neophodnih 270 - navodeći da vodi u ključnim državama Arizona, Nevada, Džordžija i Pensilvanija.
"Brojke su jasne. Dobićemo ove izbore," istakao je Bajden ali nije proglasio pobedu.
Spitzer: Nema dokaza koji bi podržali tvrdnje o izbornoj krađi u SAD
Četiri dana od kada su Amerikanci izašli na predsjedničke izbore, pobjednik još nije poznat. Da li će to biti aktuelni predsjednik Donald Trump, republikanski kandidat ili bivši potpredsjednik, demokratski kandidat Joe Biden zavisi od par ključnih država u kojima još uvijek nisu objavljeni preliminarni rezultati.
Dok se brojanje glasačkih listića nastavilo prijeteći samoproglašenoj pobjedi Donalda Trumpa u žestokoj i podijeljenoj utrci, sadašnji predsjednik je, ne pružajući dokaze, u govoru 5. novembra izjavio da mu je pobjedu ukrala "prevara američkog naroda" koju je osmislila "korumpirana demokratska mašina" potpomognuta onim što je nazvao "miješanjem u istorijske izbora od strane velikog novca, velikih medija i velikih tehnoloških kompanija."
“U posljednjih 100 godina ne postoji presedan za takve vrste optužbi koje iznosi predsjednik Donald Trump” kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Robert Spitzer, profesor političkih nauka na državnom američkom Univerzitetu New York, za servis RSE na engleskom jeziku.
“I kao što su mnogi ljudi istakli, jednostavno nema dokaza koji bi podržali tvrdnje predsjednika Trumpa o prevari, o krađi izbora, o tome da je on pobijedio na izborima u izbornoj noći i da je to nekako mu oduzeto”, kaže Spitzer.
On također dodaje da ne vjeruje da bi Donald Trump, ukoliko izgubi, odbio da ode iz Bijele kuće, no da za njega ni to ne bi predstavljao veliki problem koliko tranzicija moći između stare i nove administracije.
- Cijeli razgovor pročitajte OVDJE