Radost i bijes širom Amerike
Čim su mediji objavili da je Joe Biden naredni izabrani američki predsjednik Amerikanci su krenuli spontano da se okupljaju na ulicama gradova, ispred Bijele kuće kako bi proslavili Bidenovu pobjedu.
“Bila sam u autobusu i iskočila sam iz njega i došla ovdje ispred Bijele kuće” rekla je za Reuters Donna Thomas iz Washingtona. “Ovo je nešto za slavlje, čekali smo toliko dugo”, dodala je.
Ulice u Washingtonu zatvorene su za promet dok Bidenove pristalice slave sa zastavama LBTQI, Black Lives Matter kao i zastavom Amerike.
Reakcija u Washingtonu nije iznenađenje. Više od 93 posto glasača u ovom gradu glasalo je za Bidena.
“Slavim ovo što djeluje kao nastavak demokratije”, rekao je Aaron Riggins, stanovnik Washigtona. “Djelovalo je kao da je Trump više bio zainteresovan za održavanje svoje moći po bilo koju cijenu i za mene to je je djelovalo kap prijetnja za naš sistem”, rekao je on za RFE/RL.
No, dok su neki od Amerikanaca slavili, drugi protestuju.
U Harrisburgu Pennsylvaniji, državi koja je Bidena dovela na preko 270 elektora potrebnih za pobjedu, okupilo se oko stotinu Trumpovih pristalica ispred državnih institucija. U Arizoni su pojačane tenzije kada su Trumpove pristalice, od kojih su neki nosili i oružje, došli ispred zgrada državnih institucija i uzvikivali “Trump je pobijedio” i “Pobijedit ćemo na sudu”.
Uz Bidena moguć povratak Obaminih ljudi u vanjsku politiku
Zanima vas u kojem smjeru bi mogla ići vanjska politika Bidenove administracije?
Pokušajte se osvrnuti na četiri godine unazad, posljednji put kad je Biden radio u Bijeloj kući kao potpredsjednik.
Kao i kod većine modernih predsjedničkih kampanja, Biden je postavio temelje za svoj novi tim i prije nego što su birališta uopće zatvorena i rezultati bili poznati.
Američki predsjednički kandidati gotovo uvijek pokušavaju pokrenuti zemlju kako bi pokrenuli svoje uprave, pogotovo ako je ishod izbora jasan. Moglo bi se reći da je to slično vladi iz sjene.
Utoliko je važnije ako uzmete u obzir da postoji oko 4.000 političkih imenovanja koja bi bilo koji sastav Bijele kuće trebao popuniti, vanjskopolitička ili neka druga.
Biden, koji je desetljećima bio član Senatskog odbora za vanjske odnose i vodio ga nekoliko godina, ima prednost što u svojoj orbiti ima ljude koji su od njegovih osam godina, koliko je bio potpredsjednik Baracka Obame, bili u njegovoj orbiti.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
Ko je Joe Biden?
Joe Biden, koji 20. novembra puni 78 godina i najstariji je ikad izabrani američki predsjednik, kandidovao se sa obećanjem da će ujediniti naciju, usporiti širenje korona virusa, obnoviti veze sa saveznicima i vratiti ugled nacije čiji je "kredibilitet i uticaj", rekao je ranije 2020. godine, "potkopan gotovo na svaki način otkako je Trump stupio na dužnost".
"Znam ovu zemlju. Poznajem naše ljude. I znam da se možemo ujediniti i izliječiti ovu naciju", rekao je glasačima na skupu 27. oktobra u južnoj državi Georgiji.
Novoizabrani predsjednik postaje šefom države nakon inauguracije 20. januara. Suočit će se s državom ne samo duboko podijeljenom oko niza pitanja, uključujući rasna, imigraciona i kulturna pitanja, već i državom koja se bori da preživi pandemiju koja je zarazila skoro 10 miliona ljudi, a od koje je umrlo više od 236.000; ekonomija je ozbiljno opterećena kao i struktura svakodnevnog života, što je uticalo na povećanje nezaposlenosti i neizvjesnu budućnost.
Takođe, mora težiti ka popravljanju teško iscrpljenih odnosa s ključnim evropskim saveznicima, suočavanju s Rusijom i odbrani od sve većeg izazova koji predstavlja Kina.
Biden neće biti novo lice ni za 330 miliona Amerikanaca na čijem čelu vlade će biti, niti za strane lidere s kojima će komunicirati.
Ko je Joe Biden i zbog čega su ga zvali Amtrak Joe? Saznajte u našem tekstu ovdje.