'Dejton i dalje temelj na kojem se može graditi budućnost BiH'
Dejtonski mirovni sporazum je i dalje temelj na kojem se može graditi budućnost BiH, kazao je Šmit tokom svog obraćanja.
Ipak, naglasio je da to ne znači da se ne može govoriti o potrebnim amandmanima i izmjenama državnog Ustava (koji je dio Dejtonskog sporazuma).
Takođe je istakao da prije 30 godina, kada je prekinut rat u BiH "niko nije očekivao da će međunarodna zajednica i danas biti ovoliko potrebna".
Završavajući obraćanje, poručio je liderima u zemlji da nastave put ka evropskim integracijama, a međunarodnu zajednicu pozvao da nastavi sa podrškom zemlji i ljudima u BiH, te da napravi korake da oni "ne budu zaboravljeni".
Šmit: U BiH je politička, a ne bezbjednosna kriza
Tokom predstavljanja izvještaja, Šmit je istakao da je u BiH u toku "politička kriza, ali ne bezbjednosna kriza", te da u zemlji "nema opasnosti od rata".
Ipak, istakao je da je situacija sa Dejtonskim sporazumom u zemlji nikad gora, te da je sve počelo nakon prvostepene presude Dodiku, što su vlasti u RS iskoristile kao izgovor za poteze ka "de fakto secesiji", u šta navodi i inicijativu za sastavljanje novog Ustava RS.
"To je kumlinacija politika koje se već dugo vremena implementiraju, na šta sam upozorio i u svojim ranijim izvještajima", kazao je Šmit.
Dodao je da se ekonomska situacija blago popravlja, ali da je zemlja u ozbiljnoj demografskoj krizi.
Počela sjednica Savjeta bezbjednosti UN
Počela je sjednica Savjeta bezbjednosti UN na kojoj će biti predstavljen izvještaj visokog predstavnika o stanju u Bosni i Hercegovini.
Predsjedavajući Savjeta je pozvao predstavnike BiH, Srbije i Hrvatske da se obrate ovom tijelu, u svojstvu potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Očekuje se obraćanje Željke Cvijanović
Na sjednici bi trebalo da se obrati i predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović.
Ona je izabrana u bh. entitetu Republika Srpska, u kojem ne priznaju autoritet Šmita kao visokog predstavnika, u čemu imaju podršku Rusije i Kine.
Očekuje se da će na sjednici Savjeta bezbjednosti ona pročitati izvještaj Vlade RS, koji oni prethodnih redovno šalju, uporedo sa izvještajem Kancelarije visokog predstavnika (OHR).
Nije u potpunosti razjašnjeno kako je Cvijanović doputovala u Njujork, obzirom da je pod sankcijama Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija, koje podrazumijevaju i zabranu putovanja u Sjedinjene Države.