Bugarska bi 1. januara 2026. trebala postati najnovija članica eurozone. Iako su zvaničnici Evropske unije odobrili ovaj potez, javno mnijenje u zemlji ostaje duboko podijeljeno.
U utorak su ministri finansija EU podržali bugarski plan za usvajanje eura, nakon pozitivnih ocjena Evropske komisije i Evropske centralne banke.
Kao dio odluke, ministri su utvrdili kurs konverzije od 1,95583 leva za jedan euro.
Ova odluka se dugo očekivala – Bugarska je članica EU od 2007. godine. Stručnjaci tvrde da će prelazak na euro ojačati bugarsku ekonomiju i odbacuju široko rasprostranjene strahove od inflacije.
Ipak, ne dijele svi to mišljenje.
Istraživanja i ankete na ulici pokazuju da je javnost i dalje podijeljena. Nedavna anketa Alpha Researcha otkrila je da 46,5 posto Bugara podržava usvajanje eura, dok se 46,8 posto protivi.
Građani izražavaju zabrinutost zbog mogućeg rasta cijena i strah da bi zemlja mogla izgubiti dio svog nacionalnog identiteta.
Ove strahove dodatno pojačavaju antievropske i proruske narative – slične onima koji su se mogli vidjeti u baltičkim državama prije nego što su one pristupile eurozoni.
Od juna, demonstranti se okupljaju u Sofiji tražeći da Bugarska zadrži lev.
Predsjednik Rumen Radev pozvao je na referendum u posljednjem trenutku, ali je parlament odbio prijedlog, pozivajući se na odluku Ustavnog suda prema kojoj bi takvo glasanje bilo pravno nemoguće.
Bude li sve išlo po planu, Bugarska će se pridružiti eurozoni 1. januara. Zemlja je punopravna članica šengenskog prostora postala prije godinu dana.