Komesarka Evropske unije (EU) za proširenje Marta Kos saopštila je da EU prati izveštaje o prekomernoj upotrebi sile protiv antivladinih demonstranata u Srbiji.
Kos je na društvenoj mreži X navela da "prava na mirne demostracije i slobodu okupljanja i izražavanja moraju da se poštuju".
Ona je dodala da EU snažno osuđuje svaki čin nasilja i mržnje, kao i da osnovna prava i vrednosti moraju da se poštuju.
Na objavu komesarke EU reagovala je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić koja je u objavi na društvenoj mreži X negirala da je policija primenila prekomernu silu protiv demonstranata.
"Svi znamo kako izgleda prekomerna sila, a video koji je priložen pokazuje samo nekoliko primera. Ti snimci nisu iz Srbije - oni dolaze iz nekih od najrazvijenijih demokratija Evropske unije", navela je Brnabić uz video snimak intervencija policije u, kako piše, Nemačkoj, Holandiji, Francuskoj.
Dodala je da bi "volela da su protesti u Srbiji mirni, ali da, nažalost, nisu".
"Demonstranti svakodnevno uskraćuju osnovna prava ostalim građanima: pravo na slobodu kretanja, pravo na slobodu govora, mišljenja i osnovno pravo da se živi slobodno i u miru. Uprkos tome, i naša policija i naši građani pokazali su neverovatnu uzdržanost i strpljenje", napisla je Brnabić.
Postupanje policije prema građanima na protestnim blokadama saobraćajnica širom Srbije komentarisala je i Delegacija EU u Srbiji.
"Pažljivo pratimo situaciju i pozivamo na izbegavanje svakog zaoštravanja tenzija. Čvrsto osuđujemo sve akte mržnje i nasilja. Pravo na mirne proteste, sloboda okupljanja i sloboda izražavanja moraju da budu očuvani", saopšteno je na mreži X.
U saopštenju se navodi i da "policijska akcija mora da bude srazmerna i da poštuje osnovna prava".
"Očekujemo brzu, transparentnu i verodostojnu istragu o navodima o prekomernoj upotrebi sile", ukazuje se u saopštenju.
Delegacija EU je navela da "svaka mera lišavanja slobode ili krivična sankcija mora biti zasnovana na osnovanoj sumnji da je počinjeno krivično delo i mora biti opravdana i srazmerna".
Policija je u noći između 2. i 3. jula intervenisala na više lokacija u Beogradu i Novom Sadu gde su se okupili građani i studenti koji su postavljali blokade na ulicama.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je privedeno 79 osoba.
Studenti u blokadi i udruženja građana optužili su policiju za prekomernu upotrebu sile, a više opozicionih partija zatražilo je ostavku ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Blokade u gradovima širom Srbije počele su pošto su studenti u blokadi pozvali na građansku neposlušnost posle mitinga 28. juna u Beogradu.
Najveći deo studenata u maju je zatražio nove izbore, nakon što je organizovao velike demonstracije i blokade fakulteta širom zemlje zahtevajući krivičnu odgovornost vlasti zbog pogibije 16 ljudi u padu nadstrešnice glavne železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.