Dostupni linkovi

Visoki zvaničnici EU u Skoplju, makedonska vlada na istim pozicijama oko evropskih uslova


Zastae EU i Makedonije, ilustrativna fotografija
Zastae EU i Makedonije, ilustrativna fotografija

Prvi ljudi Evropske unije (EU) dolaze u Skoplje prvi put od izbora za Evropski parlament i formiranja nove Evropske komisije.

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa trebao bi 15. maja doputovati u višesatnu posjetu Sjevernoj Makedoniji, u okviru svoje turneje po zemljama Zapadnog Balkana. Sastaće se s predsjednicom Gordanom Siljanovskom-Davkovom i premijerom Hristijanom Mickoskim.

"Posjećujem regiju kako bih s liderima razgovarao o tekućim izazovima i pokazao da je EU spremna pomoći. Postoji jasan zamah za proširenje, ali taj zamah zahtijeva posvećenost i praćenje", rekao je Costa prije početka balkanske turneje.

Simonida Kacarska iz Instituta za evropsku politiku kaže da će Costa posjetiti sve prijestolnice kako bi podsjetio lidere Zapadnog Balkana na njihove obaveze u kontekstu pristupanja EU.

"Skoplje u prošlosti nije bilo česta stanica za evropske lidere, zbog čega treba da napravimo maksimum od te polovine dana koliko će Costa provesti s nama. Ovu posjetu treba iskoristiti za izgradnju pozitivne političke naracije za naše pristupanje EU i postizanje konkretnih rezultata, umjesto fokusiranja na prepreke", smatra Kacarska.

U međuvremenu, Sjeverna Makedonija je prva zemlja na Zapadnom Balkanu koja je dobila prvih 52,4 miliona eura iz Instrumenta EU za reforme i rast.

Costina posjeta dolazi u trenutku kada su integracije Makedonije u EU i dalje blokirane zbog zahtjeva za ustavnim promjenama.

Nova lica, stare poruke

Predsjednik Evropskog vijeća bio je u trodnevnoj posjeti Bugarskoj prije manje od mjesec dana, gdje je razgovarao o proširenju Unije, a samim tim i o odnosima Makedonije i Bugarske, ali detalji razgovora nisu objavljeni.

Koju poruku Costa sada donosi u Skoplje i hoće li Sjeverna Makedonija dobiti signal za novu fazu u evropskim integracijama?

Do sada su svi predstavnici Evropske unije ponavljali da su ustavni amandmani i dalje uslov za početak pristupnih pregovora, dok makedonska vlada predlaže da se Ustav izmijeni na kraju pregovora ili da se daju garancije da neće biti daljnjeg bilateralnog uslovljavanja.

"Razumijemo da ovo nije lako pitanje. Promjena Ustava. Razumijemo i vrlo je ljudski i razumljivo da vaša zemlja želi imati garancije nakon svega kroz što je prošla. Ne može biti garancija, ali ono što očekujem od svih država članica kada postoje bilateralna pitanja jeste da se razgovori vode u dobroj vjeri i s vizijom postizanja kompromisa", rekla je komesarka EU za proširenje Marta Kos u intervjuu za agenciju MIA prije mjesec dana.

Kos, koja smatra da je "Sjeverna Makedonija tužna priča na Balkanu, zajedno s Kosovom i Bosnom i Hercegovinom", takođe se očekuje u Skoplju, ali krajem juna. Njena posjeta je u martu odgođena zbog tragedije u Kočanima.

Kos: Crna Gora i Albanija bi mogle postati članice Evropske unije do 2029.
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:21:17 0:00

Krajem sljedeće sedmice Sjevernu Makedoniju će prvi put posjetiti visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas. Ona je već bila na balkanskoj turneji, ali ne i u Makedoniji, a u svojim dosadašnjim izjavama jedva da je spominje kada je u pitanju proširenje Unije. Međutim, kaže da bi do kraja njenog mandata Crna Gora i Albanija mogle postati članice EU.

Mickoski: EU ostaje naš cilj

Koje će poruke poslati državni vrh Makedonije visokim gostima koji će posjetiti zemlju?

"EU je bila, jeste i ostaće naš cilj", rekao je premijer Mickoski na Samitu Makedonija 2025.

Makedonski premijer je dan prije sastanka s Costom izjavio: "Naši stavovi su jasni u vezi s ustavnim amandmanima, tu nema promjene, jer ne vidimo, barem u ovom trenutku, nikakav signal da postoji promjena ponašanja od strane našeg istočnog susjeda."

Mickoski je takođe rekao da se nada da će se u narednom periodu "više razgovarati o rješenjima nego o problemima".

Predsjednica Gordana Siljanovska Davkova takođe kaže da Makedonija ostaje posvećena putu ka EU. Nakon sastanka s hrvatskim predsjednikom Milanovićem u Skoplju prošle sedmice, takođe je rekla da je trenutna situacija neodrživa.

"Postoje stvari o kojima se može pregovarati, jer su racionalne i jer su vezane za sistem nagrađivanja, ali postoje stvari za koje se ne mogu isključiti emocije i onda je to iracionalno, poput ljubavi", rekla je predsjednica Siljanovska.

Ministar za evropske poslove Orhan Murtezani protekla dva dana je u Briselu na sastanku sa Direkcijom za proširenje i sa izvjestiocem za Sjevernu Makedoniju u Evropskom parlamentu, Weizom.

Razgovori su održani u kontekstu napredne faze priprema za otvaranje Klastera 1. Prema saopštenju SEA, ministar Murtezani je obavijestio da vlada već finalizira bitne strateške dokumente: Mapu puta za vladavinu prava, kao i prateći Akcioni plan za zaštitu prava pripadnika manjina i zajednica i Mapu puta za reformu javne administracije.

Ali u Briselu su mu rekli isto: bez ustavnih amandmana - neće biti otvaranja pregovora.

Predsjednik Evropskog vijeća Costa otputovaće iz Skoplja u Tiranu, gdje će se lideri iz cijele Evrope okupiti na samitu Evropske političke zajednice (EPC) 16. maja. Zajednica se sastaje na najvišem nivou dva puta godišnje, a domaćini se rotira između 27 država članica EU i 20 zemalja koje nisu članice EU.

XS
SM
MD
LG