Finansiranje političkih partija u Crnoj Gori iz privatnih donacija je potpuno netransparentno. Dio političkih partija uopšte nije predalo izvještaje o poslovanju, imovini i finansiranju izborne kampanje, a onaj dio partija koje su predale izvještaje o poslovanju, u tim izvještajima se ne vidi koliko je bilo privatnih i drugih donacija. Ovo se navodi između ostalog u izvještaju nevladine organizacije Centar za demokratsku tranziciju koja je istraživala finansiranje političkih partija.
Dio političkih partija u Crnoj Gori izbjegava podnošenje izvještaja o finansiranju kako rada tako i izborne kampanje, državne institucije nisu izradile odgovarajuće formulare za podnošenje poreskih prijava političkih partija, zakon ne poštuje dio lokalnih samouprava koje su za finansiranje redovnog rada političkih partija izdvojila oko 500.000 eura manje od zakonom predviđenog novca, zakon u jednom dijelu krši i državna izborna komisija koja ne jer ne objavljuje izvještaje o finansiranju političkih partija u Službenom listu.
Ova kršenja zakona od gotovo svih subjekata od političkih partija do državne izborne komisije, konstatovana su u izvještaju centra za demokratsku tranziciju, nevladinoj organizaciji koja je istraživala tranparentnost finansiranja političkih partija. Milica Kovačević je saopštila da postoji nesklad između zakona i prakse.
"Vjerujemo da su dvije godine ovako loše primjene zakona dovoljne da se u taj proces uđe što prije", kazala je ona.
Postavlja se pitanje kako uticati da finansiranje rada partija i finansiranje kampanja budu transparentniji i kako uticati da mehanizmi kontrole finansiranja političkih partija budu bolji.
Poslanik Socijaldemokratske partije Damir Šehović kaže da najprije treba da predlagači zakona o finansiranju političkih partija nisu donijeli potrebne podzakonske akte, a druge institucije odrade svoj dio posla kako bi se zakon ispoštovao u potpunosti. Šehović kaže da je njegova partija spremna i za promjenu zakona
"Ako postoji potreba za mijenjanjem samog zakona, ako postoji potreba da se sam izvještaj promijeni na način da on bude transparentniji onda smo mi za to već potpuno otvoreni ali prvo moramo poštovati zakon, svi mi. I političke partije i subjekti koji su dužni da vrše nadzor nad finansiranjem političkih partija. Ako je potrebno da mijenjamo zakon, zašto da ne?" kaže Šehović.
Cifre koje ništa ne znače
Kako je saopšteno jedino je vladajuća Demokratska partija socijalista predala izvještaj o reviziji završnog računa, međutim ni iz tog računa se ne vidi ko je finansirao iz privatnih izvora rad i kampanju najveće stranke.
Možete da čitate o nekim ciframa koje su suštinski beznačajne, jer vi ne znate u suštini šta čitate. Informaciju može dobiti samo organ koji ima autoritet da izvrši reviziju i da pregleda svu prateću dokumentaciju, kaže Milica Kovačević.
Na pitanje RSE da li se na osnovu nejasnih izvještaja o finansiranju može zaključiti da recimo najjača politička partija na vlasti koristi novac iz budžeta za finansiranje kampanje i privatne donacije biznismena kojima će usluga biti vraćena u nekom obliku, ili da se određene političke partije finansiraju iz inostranstva što se takođe može čuti u javnosti, Milica Kovačević iz CDT-a kaže:
"U tom izvještaju imate prosto nekoliko teza iz kojih ne vidite ništa. Vi možete da čitate o nekim ciframa koje su suštinski beznačajne, jer vi ne znate u suštini šta čitate. Informaciju može dobiti samo organ koji ima autoritet da izvrši reviziju i da pregleda svu prateću dokumentaciju," objašnjava Kovačević.
Na pitanje da li postoji i jedno ime privatnog donatora bilo koje političke patije Kovačević je rekla:
"Za lokalne izbore vi imate manje donatora a partije u posljednje vrijeme dostavljaju imena i podatke o tim donatorima. Međutim, kod parlamentarnih izbora, gdje se radi o ogromnim iznosima, o više desetina hiljada eura u tim formularima vi imate samo referencu kao što je izvještaj iz banke, izvod taj i taj. Mi iz toga trenutno ne možemo da vidimo ništa jer mi nemamo pravo, jer su to privatni dokumenti koje može vidjeti samo vlasnik računa. Mi ne možemo da dođemo do tih dokumenata ukoliko ih državna izborna komisija ne objavi."
Evropska komisija je u ovogodišnjem izvještaju istakla da zakonodavni okvir za finansiranje političkih partija i izbornih kampanja ima ozbiljne nedostatke.
Ozbiljnim nedostakom EK smatra to što „nadležnim organima nedostaju pravna ovlašćenja i kapacitet da osiguraju primjenu legislative koja se odnosi na kontrolu nad finansiranjem političkih partija te da Državna izborna komisija nema izgrađene kapacitete i dovoljno definisane nadležnosti u oblasti kontrole finansiranja političkih partija.