Dostupni linkovi

Na granicama BiH još nema evropskih graničara, zašto?


Pripadnik Frontexa na graničnom prelazu (foto-ilustracija)
Pripadnik Frontexa na graničnom prelazu (foto-ilustracija)

Na granicama Bosne i Hercegovine još nema ni uniformi, ni oznaka, ni vozila Agencije Evropske unije za zaštitu granica, iako je prošlo mjesec dana od kako je BiH potpisala sporazum sa EU o tome.

Tada je, praktično, država postala posljednja zemlja Zapadnog Balkana koja je pristala na prisustvo Frontexa.

Njime EU dobija ovlaštenje da rasporedi svoje službenike uz granice BiH, na granične prelaze i aerodrome, uključujući i granice prema susjednim državama koje nisu članice EU.

No, prije toga, pravilo nalaže da se prije dolaska evropskih službenika završi operativni plan, odnosno dokument koji će precizno utvrditi gdje i kako će Frontex djelovati u BiH.

Ovaj dokument, koji je ključan za praktične detalje saradnje, treba da usaglase Granična policija BiH i Frontex.

Pripadnici Frontexovog korpusa (foto-arhiv)
Pripadnici Frontexovog korpusa (foto-arhiv)

"Trenutno je Frontex u procesu finaliziranja operativnog plana s vlastima Bosne i Hercegovine. Ovaj korak je ključan i mora se završiti prije nego što rasporedimo službenike i opremu", naveli su iz Frontexa za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Do sada su evropski službenici u BiH bili prisutni isključivo kao posmatrači, na osnovu Radnog aranžmana iz 2009. godine i to samo na Sarajevskom aerodromu.

Iz Delegacije EU u BiH su za RSE istakli da su od tada pružali operativnu podršku, u vidu obuka iz oblasti procedura graničnih provjera, otkrivanja krivotvorenih dokumenata, profiliranja putnika i sličnih oblasti.

"Potpisivanjem Sporazuma o statusu Frontexa saradnja je unaprijeđena na način da je pripadnicima stalnih snaga omogućeno da primjenjuju izvršna ovlaštenja prilikom pružanja podrške Graničnoj policiji BiH", navodi se u odgovoru Delegacije EU u BiH.

Šta donosi operativni plan?

Operativni plan je dokument koji definiše svakodnevnu saradnju i odnose između pripadnika Granične policije BiH i Frontexa.

Radi se o dokumentu, koji se usvaja jednom godišnje i u kojem bi trebalo detaljno da se navedu nadležnosti pripadnika Frontexa, odnos sa institucijama u BiH, komandovanje i izvještavanje, broj i profil službenika, lokacije gdje će biti raspoređeni, kao i pravni status i imunitet.

Ni iz Granične policije ni iz Frontexa nisu precizirali kada bi taj plan mogao biti potpisan, ali su potvrdili da se "uveliko radi na tome".

Kako pojašnjavaju, operativni plan omogućava da se svaka aktivnost stranih službenika odvija u skladu s zakonima BiH i pod potpunim nadzorom domaće Granične policije.

Uključuje i obavezu da Frontex poštuje domaće propise i ljudska prava.

Iz Granične policije BiH naveli su za RSE kako će Frontex djelovati isključivo u saradnji s domaćim graničnim policajcima i prema njihovim uputama.

"Njihov rad biće usmjeren na tri oblasti: provjeru dokumenata i otkrivanje lažnih identiteta, borbu protiv prekograničnog kriminala, te tehničku i logističku podršku uz opremu i specijalizirana sredstva", navode u Graničnoj policiji BiH za RSE.

Kako će izgledati rad 'na terenu' evropskih graničara u BiH?

Trenutno je, prema navodima Granične policije BiH za RSE, planirano da pripadnici Frontexa rade na pojedinim graničnim prelazima sa bh. graničnim policajcima, a u narednom periodu i na nadzoru granice u graničnom pojasu.

"Za buduće proširenje angažmana već je određeno šest organizacionih jedinica u kojima bi mogli biti raspoređeni", istakli su u Graničnoj policiji BiH za RSE.

I Frontex i Granična policija imaće službenike za koordinaciju i svakodnevni nadzor.

"Oni će pisati izvještaje koji će se svakodnevno verifikovati od strane tih koordinatora i oni će se slati kroz određenu platformu Frontexu. Tako da je tu isključena bilo koja vrsta komandovanja, nametanja od bilo koje policijske agencije. Dakle, samo i isključivo Granična policija", rekao je predstavnik Granične policije BiH na brifingu za novinare 10. juna u Sarajevu.

Radi se o visokom funkcioneru Granične policije BiH, koji je insistirao da se ne navodi njegovo ime, ni funkcija, ali da se predočene informacije mogu objaviti.

Dodao je kako Sporazum ima i odredbe koje predviđaju mogućnosti rada pripadnika Frontexa i bez prisustva domaćih graničnih policajaca, ali uz dozvolu Granične policije BiH

Istakao je i Frontex neće moći djelovati van graničnog pojasa bez posebne saglasnosti i koordinacije i sa drugim institucijama, Upravom za indirektno oporezivanje, Službom za poslove sa strancima i kantonalnim, te entitetskim policijama.

"Dolazak Frontexa znači prisustvo uniformisanih službenika sa oznakama, ličnim naoružanjem i ovlaštenjem za upotrebu sile u jasno propisanim situacijama, uključujući i sredstva prinude ako bude potrebno", rekao je predstavnik Granične policije BiH na brifingu za novinare 10. jula.

Naveo je i kako Sporazum reguliše i pitanje imuniteta, pa će službenici Frontexa uživati zaštitu za djela počinjena tokom vršenja službene dužnosti u BiH, ali ostaju odgovorni pred svojim matičnim državama.

Kao jedan od "izazova" u kojem očekuju pomoć Frontexa, u Graničnoj policiji BiH ističu borbu protiv zloupotrebu bezviznog režima i prava na azil u Bosni i Hercegovini.

BiH ima bezvizni režim sa više zemalja čiji državljani nemaju pristup zemljama EU, što državljani tih zemalja koriste da bi Bosnu i Hercegovinu iskoristili kao međustanicu dalje ka zemljama Zapadne Evropa.

Na brifingu za novinare, predstavnik Granične policije BiH naveo je kako se "značajan broj prava" propisanih za migrante, više zloupotrebljava, nego koristi u BiH.

"U prošloj godini smo imali recimo preko 20.000 namjera za azil, a oko 200 zahtjeva, tako da vidite tu neki značajan raskorak u tom smislu i tu će nam trebati neka vrsta podrške", rekao je on.

U Graničnoj policiji BiH očekuju od Frontexa da im pomogne i u otkrivanju falsifikovanih dokumenata, a pogotovo da angažuju evropske policajce koji poznaju jezike migranata.

No, istovremeno i za Graničnu policiju BiH izazov predstavlja naći dovoljan broj domaćih graničnih službenika koji govore engleski jezik.

Engleski jezik će biti službeni jezik komunikacije i izvještavanja o saradnji sa Frontexom.

Kadrovsko i tehničko pojačanje

Trenutno u Graničnoj policiji BiH, prema postojećoj sistematizaciji, nedostaje blizu 800 policijskih službenika.

Prema posljednjim podacima iz januara ove godine, u BiH ima nešto manje od 1.700 zaposlenih graničnih policajaca, a trebalo bi ih biti oko dvije i po hiljade.

U Nacrtu srednjoročnog plana Granične policije BiH za period 2026-2028. godina, ističe se i kako za rješavanje složene bezbjednosne situacije na granici nedostaje dodatno još 1.000 graničnih službenika, te se ukazuje i na nedostatak savremenije opreme.

Dio tih nedostataka u Graničnoj policiji BiH planiraju da nadomjeste upravo pripadnicima Frontexa, te korištenjem i njihove opreme.

"U slučaju angažmana na određenom području ćemo imati mogućnost da ćemo od jedne, napraviti dvije patrole sa šest službenika, jer je minimum za angažovanje jedan naš službenik i dva službenika Frontexa. Osim brojnosti, dobijamo i stručnjake specijalizovane za falsifikate, krađu vozila, krijumčarenje ljudi, korištenje tuđih dokumenata", istakao je predstavnik Granične policije na brifingu za novinare u Sarajevu.

Naveo je kako pripadnici Frontexa donose i svoju specijalističku opremu, terenska vozila, pokretne termovizijske sisteme, uređaje za detekciju, "sve već isprobano" u zemljama Šengena.

Sporazum BiH i EU temeljen na 'pojačanom' mandatu Frontexa

Sporazum koji je Bosna i Hercegovina potpisala sa Evropskom unijom šesti je sporazum koji se temelji na pojačanom mandatu Frontexa iz 2019. godine.

Prvi i drugi su potpisani sa Moldavijom i Sjevernom Makedonijom tokom 2022. godine, zatim sa Crnom Gorom i Albanijom u septembru 2023. godine, te Srbijom u junu prošle godine.

Svako raspoređivanje pripadnika Frontexa izvan EU zahtijeva zahtjev zemlje domaćina i naknadno sklapanje operativnog plana između agencije i njezinog nacionalnog partnera.

Frontex trenutno ima gotovo 500 pripadnika raspoređenih na zapadnom Balkanu.

Iz Delegacije EU u BiH ranije su saopštili kako je intenziviranje saradnje u oblasti upravljanja granicama dovelo do "značajnog smanjenja neregularnih prelazaka granica", sa 145.600 u 2022. na 21.520 u prošloj godini.

Taj trend je nastavljen i tokom 2025. godine, s daljim padom od 58 posto u prva četiri mjeseca, podaci su koje je iznijela Delegacija EU u

XS
SM
MD
LG