'Tri faze poricanja: Decenije srpskog odnosa prema genocidu u Srebrenici od priznanja do negiranja'
Prošlo je 30 godina od genocida u Srebrenici u julu 1995. Tokom godina mogu se pratiti tri faze kroz tri dekade odnosa prema genocidu u politici Republike Srbije i bh. entiteta Republika Srpska.
Videom "Tri faze poricanja: Decenije srpskog odnosa prema genocidu u Srebrenici od priznanja do negiranja", u produkciji Radija Slobodna Evropa završava uživo praćenje programa obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.
Hvala što ste nas pratili.
'Djecu smo odgojile da ne mrze'
Trideset godina genocida u Srebrenici obilježeno je ukopom sedam žrtava od kojih su najmlađa dvojica Senajid Avdić i Hariz Mujić imala 19 godina.
Sa komemoracije žrtvama poručeno je kako je međunarodna zajednica zakazala u odbrani zaštićene zone Ujedinjenih nacija, ali da nove generacije ne smiju odrastati u mržnji i negaciji zločina.
Sahrana sedam žrtava genocida
Sedam žrtava ukopano je u Memorijalnom centru u Potočarima, na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske (RS).
Najmlađe žrtve koje su ukopane tri decenije nakon genocida su Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su imali 19 godina u vrijeme kad su ubijeni u julu 1995. godine.
Osim njih, ukopani su Rifet Gabeljić, Hasib Omerović, Sejdalija Alić i Amir Mujčić.
Najstarija žrtva je Fata Bektić, koja je imala 67 godina u trenutku smrtii, i jedina je žena koja će biti ukopana ove godine.
Sahrani je prethodila komemoracija tokom koje je poručeno da je međunarodna zajednica "zakazala" prije 30 godina, dopuštajući da u Srebrenici bude počinjen najveći zločin nakon Drugog svjetskog rata.
Jedna od poruka je, također, bila da ne smije biti dopušteno negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, koje je prisutno unatoč presudama međunarodnih i regionalnih sudova.
Ukop žrtava
Prenošenjem tabuta do mezara i čitanjem imena žrtava genocida, počeo je ukop u Memorijalnom centru u Potočarima. Na 30. godišnjicu genocida bit će ukopano sedam osoba.