Genocid očima djeteta
U julu 1995. Adem je imao osam godina. Sjeća se napuštanja rodnog sela Sastavci kod Srebrenice s majkom i mlađom sestrom. Sjeća se i autobusa i kamiona i pokušaja vojnika Vojske Republike Srpske da ga odvoji od majke kada su stigli u Potočare, dio zaštićene zone Ujedinjenih naroda. U ta doba dječaci i muškarci su odvajani od žena i djevojčica, mnogi su ubijeni u genocidu.
Cijelu priču pogledajte u videu Radija Slobodna Evropa.
Izložba ličnih predmeta žrtava genocida u Srebrenici
Razbijene naočale, satovi, češljevi i zgužvani, izblijedjeli identifikacijski dokumenti.
Bili su među osobnim predmetima žrtava masakra u Srebrenici 1995. godine koji su bili izloženi na izložbi u četvrtak uoči 30. obljetnice jedinog genocida u Evropi nakon Drugoga svjetskog rata.
Mnogi predmeti na izložbi "Životi iza polja smrti" u Memorijalnom centru Srebrenica pronađeni su u masovnim grobnicama ili u šumama oko grada.
"To je jedinstvena izložba po načinu na koji ističe pojedinačne priče, pojedinačne živote i to čini prikazivanjem artefakata koji pripadaju žrtvama", rekao je nizozemski ambasador u Bosni i Hercegovini Henk van den Dool za Associated Press.
Izložba, dodao je, pokazuje da "genocid nije stvar činjenica, brojki i statistike, već da se genocid odnosi na pojedinačne ljude, pojedinačne živote, mlade ljude, starije ljude, muškarce, žene, ljude sa snovima i ljude s ambicijama".
Izložba također sadrži snimljena svjedočanstva preživjelih - dio zajedničkog projekta regionalne istraživačke mreže BIRN i Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.
Svjedočanstva su "mali spomenici životima", rekao je Van den Dool, koji će učiti buduće generacije o tome što se dogodilo u Srebrenici.
UN odao počast žrtvama
Ujedinjeni narodi (UN) odali su počast žrtvama genocida u Srebrenici.
"Na Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, odajemo počast žrtvama i solidariziramo se s preživjelima", objavio je UN na društvenim mrežama.
Generalna skupština UN-a usvojila je u maju prošle godine Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Prvi autobusi stigli u Srebrenicu
U Potočare, gdje će biti obilježena godišnjica genocida, stižu puni autobusi.
Većinom su registarskih tablica BiH, a tu je i nekoliko autobusa iz Srbije.