Bez podrške Srbije ne bi bilo genocida, poručio Bećirović
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović izjavio je da je prošlo je 30 godina od počinjenog genocida, koji je "kulmimacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu".
Obraćajući se na komemoraciji u Potočarima, naglasio je da genocid nije bio historijska slučajnost, nego da je planiran, finansiran i brutalno izvršen.
"Znam da mnogi ni danas ne žele slušati o ulozi rukovodstva Srbije u genocidu. Moja obaveza je da o tome javno govorim. Agresija na BiH pokrenuta je iz Beograda. Bez vojne, logističke i finansijske podrške iz Beograda, ne bi bilo moguće izvršenje genocida u Srebrenici", kazao je Bećirović.
Naglaso je da su "srbijanski režimski mediji godinama prije genocida Bošnjake nazivali funadamentalistima, teroristima i izdajnicima".
"Poseban cilj te propagande je da se Bošnjaci diskreditiraju na Zapadu i ona je ponovo aktivirana. Nažalost, ponovo smo svjedoci monstruozne i zatrašujuće propagande protiv BiH - države koja je važan dio globalne antiterorističke koalicije", kazao je Bećirović.
Također je upozorio na 30-godišnje negiranja i relitativiziranje genocida.
Kako je kazao, rukovodstvo Srbije treba izvući dugoročnu pouku iz presude Međunarodnog suda pravde u Hagu iz 2007., koji je utvrdio, među ostalim, odgovornost Srbije što nije spriječila genocid u Srebrenici.
"Pozivam rukovostvo Srbije da odbaci politku ugrožavanja nezavisnosti i suverentiteta BiH. Pozivam rukovostvo Srbije da gradimo međudržavne odnose na bazi ravnopravnosti", kazao je Bećirović.
Francuski predsjednik Macron: Nema mjesta revizionizmu
Srebrenica ostaje trajna mrlja u sjećanju Evrope i svijeta i obavezuje nas na istinu i pravdu, naveo je francuski predsjednik Emmanuel Macron u poruci povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
On je kazao da je istina priznanje veličine i neizrecive težine zločina motivisanog etničkom mržnjom i priznanje da prije 30 godina međunarodna zajednica nije uspjela zaštititi civile.
"Pravda je potvrda da se sudske presude moraju poštovati i da nema mjesta revizionizmu i negiranju na prostoru koji želi da se priključi Evropskoj uniji", naglasio je francuski predsjednik.
On je dodao da je Francuska ponosna što je izgradila zajedničku perspektivu s Njemačkom nakon Drugog svjetskog rata koja ostaje ključna na izgradnji Evrope.
"Ovu perspektivu želimo dijeliti sa Bosancima i Hercegovcima uz sve njihove različitosti i sa svim narodima ovog regiona. Francuska ostaje uz vas na teškom putu izgradnje povjerenja i prosperitetne budućnosti u ujedinjenoj Evropi", kazao je Macron.
U Sarajevu sirene u znak sjećanja na žrtve
Trideset godina od genocida u Srebrenici, u znak sjećanja na više od 8.000 žrtava, u Sarajevu su se u podne oglasile sirene. Građani su prethodno pozvani da se zaustave, izađu iz automobila, te na taj način odaju počast ubijenima.
'Genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja', poruka šefice Evropske komisije
"Neki događaji u istoriji bacaju sjenu koja ostaje prisutna kroz generacije. Tako je i genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope", poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Ukazala je na na dužnost očuvanja istine, kako bi buduće generacije znale šta se dešavalo.
"Moraju znati da su ljeta 1995. godine žrtve sistematski pogubljene i ukopane u masovnim grobnicama unutar UN-ove 'sigurne zone' Srebrenica. Grada u kome su vjerovali da će ih zaštititi u brutalnom ratu koji je harao Bosnom i Hercegovinom", navela je.
Istaknula je da Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se u tom gradu dogodilo.
"Ne bježimo od svoje prošlosti i odgovornosti za neuspjeh da spriječimo i zaustavimo genocid. Nikada nećemo dozvoliti da se ispisuje neka druga verzija istorije. Odlučno odbacujemo i osuđujemo bilo kakvo negiranje, izvrtanje ili minimiziranje genocida u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca", poručila je predsjednica Evropske komisije.
Kako je kazala, politički lideri imaju veliku odgovornost u tom pogledu, posebno u BiH i širom Zapadnog Balkana.
"Oni moraju biti primjer drugima u priznavanju utvrđenih činjenica i iskrenom odavanju počasti žrtvama. Moraju aktivno raditi na pomirenju suprotstavljajući se korijenima mržnje koji su doveli do ovih zločina. To je jedini put ka svjetlijoj i prosperitetnijoj budućnosti za buduće naraštaje", navela je u poruci.