Genocid očima djeteta
U julu 1995. Adem je imao osam godina. Sjeća se napuštanja rodnog sela Sastavci kod Srebrenice s majkom i mlađom sestrom. Sjeća se i autobusa i kamiona i pokušaja vojnika Vojske Republike Srpske da ga odvoji od majke kada su stigli u Potočare, dio zaštićene zone Ujedinjenih naroda. U ta doba dječaci i muškarci su odvajani od žena i djevojčica, mnogi su ubijeni u genocidu.
Cijelu priču pogledajte u videu Radija Slobodna Evropa.
'Osuditi poricanje, umanjivanje i relativizaciju', saopćila organizacija 'Nacionalni konvent'
Povodom 30 godina od genocida u Srebrenici, organizacija iz Srbije "Nacionalni konvent o Evropskoj uniji" ističe da je moralna i ljudska obaveza sa pijetetom se sjećati svih žrtava i jasno, bez dvoumljenja, osuditi svako poricanje, umanjivanje i relativizaciju, a posebno pokušaje nametanja kolektivne odgovornosti.
"Slavljenje osuđenih ratnih zločinaca, veličanje genocida i njegovo normalizovanje kroz institucije ili pod pokroviteljstvom vlasti u Srbiji nije samo duboko neetično, već i politički pogubno. Pozivanje na loše prakse u drugim državama regiona ne može biti izgovor za to", saopćeno je.
Jutro u Potočarima
Svaka fotografija je neispričana priča
Na godišnjicu genocida u Srebrenici podsjećamo na projekt koji je Radio Slobodna Evropa (RSE) započeo prije deset godina. Novinarka Dženana Halimović željela je osigurati da žrtve budu upamćene i počela prikupljati fotografije žrtava te ih do danas prikupila oko 3.000.
Ukoliko imate fotografije ili znate nekoga ko bi mogao imati fotografije žrtava koje se nalaze na našoj listi molimo da ih, sa podacima, pošaljete na našu e-mail adresu: facesofsrebrenica@rferl.org.