"U Srebrenici bio smišljeni zločinački pohod', poručio Brammertz
Serge Brammertz, glavni haški tužitelj, kazao je da je prije 30 godina 8.000 muškaraca bježalo iz Srebrenice tražeći utočište, a u idućim danim su zarobljeni, mučeni i pogubljeni.
"U Srebrenici je bio smišljeni zločinački pohod koji potresa savjest cijelog svijeta. Odajemo počast žrtvama govoreći istinu - ovo je bio genocid", kazao je Brammertz, ističući da su preživjeli u genocidu inspiracija cijelom svijetu.
Kako je kazao, genocid u Srebrenici nije bio izolovan zločin.
"Nakon tri godine etničkog čišćenja, donesena je odluka da se uništi Srebrenica. Odajemo počast žrtvama i tako što imenujemo počinioce, poput Karadžića i Mladić", kazo je Brammertz.
Naglasio je da je potrebno pronaći više od 1.000 nestalih, osigurati pravdu za žrtve i odbaciti sve one koji veličaju ratne zločince.
Predsjednica suda u Hagu: genocid u Srebrenici se ističe po svojoj sistematičnoj brutalnosti
Graciela Gatti Santana, predsjednica suda u Hagu, naglasila je da se genocid u Srebrenici ističe po svojoj sistematičnoj brutalnosti, metodičnom odvajanju muškaraca i dječaka od žena i djevojčica, pogubljenjima muškaraca i dječaka koji su bili meta isključivo zbog svoje etničke i vjerske pripadnosti, prisilnom preseljenju i premještanju žena i djevojčica i drugim gnusnim zločinima.
"Tri decenije kasnije nisu još uvijek pronađene sve žrtve, što njihovim porodicama uskraćuje potreban mir. Neki osumnjičeni su i dalje bjegunci od pravde, a drugi osuđeni zločinci se veličaju dok se sudski utvrđene činjenice o Srebrenici negiraju", kazala je tokom obraćanja u Srebrenici predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.
Pomoćnica generalnog sekretara UN-a: Srebrenica jedno od najtamnijih poglavlja
Pomoćnica generalnog sekretara UN-a Rosemary Di Carlo izjavila je da je genocid u Srebrenici jedno od najtamnijih poglavlja u evropskoj istoriji.
"Naslojeđe srebrenice mora biti svijet koji nikad više neće ustuknuti pred zločinima", kazala je Di Carlo.
Citirala je generalnog sekretara UN-a koji je kazao da je Srebrenica podsjetnik na neuspjeh da se civili zaštite.
"I kao što je on rekao, priznajemo tešku istinu, od prije 30 godina, kada UN i svijet nisu uspojeli zaštiti narod u Srebrenici. To je kolektivni neuspjeh i rezutat politika propagande i međunarodne ravnodušnosti", kazala je.
Christian Schmidt: Negiranje genocida ne smije imati svoje mjesto u BiH
Christian Schmidt, visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini je, pored ostalog, podsjetio da je u maju prošle godine Generalna skupština UN-a proglasila 11. jul Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Zavalio je za to što su međunarodni zvaničnici pozvani u Srebrenicu, na obilježavanje 30. godišnjice genocida.
"Hvala što ste nas pozvali. Nas koji 1995. nismo intervenirali protiv Mladića i njegovih saučesnika u užasnim gašenjima tolikog broja života", poručio je Schmidt.
"To je i obaveza za sve nas da razgovaramo, govorimo mlađim naraštajima o onome što se dešavalo i da radimo u pravcu povjerenja. Oni koji ignorišu činjenice doprinose većoj neizvjesnosti u budućnosti. Negiranje genocida, nacionalno motivisana mržnja i ideja o nacionalnoj ili vjerskoj nadmoći ne smiju imati svoje mjesto u ovoj zemlji", naglasio je Schmidt.
Schmidt je dodao i da Srebrenica i BiH moraju biti mjesto nade gdje se nudi bolja perspektiva u okviru Evropske unije.