'Nema budućnosti dok se negira prošlost', poruka kralja Charlesa
Vojvotkinja od Edinburgha Sophie Helen Rhys-Jones pročitala je na komemoraciji u Potočarima poruku britanskog kralja Charlesa.
U poruci je navedeno da su mnogi do danas osuđeni za genocid u Srebrenici, ali da to ne oslobađa nikoga od odgovornosti za neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi stradanje u ljeto 1995.
"Ne može biti zajedničke budućnosti dok se negiraju događaji iz prošlosti", navedeno je, uz ostalo, u poruci.
Danski šef diplomatije: Međunarodna zajednica ima odgovornost da očuva sjećanje na genocid u Srebrenici
Lars Lokke Rasmussen, danski ministar vanjskih poslova, kazao je da međunarodna zajednica ima odgovornost da očuva sjećanje na genocid u Srebrenici da se ovakve strahote više nikad ne ponove.
"Trideseta godišnjica genocida u Srebrenici mora biti poziv na djelovanje. Vrijeme je da s opet potvrdi naša zajednička posjećenost istini i pravdi. Danska stoji uz narod BiH u njihovom radu na izgradnji mirne stabilne i prosperitetne zemlje za dobrit njenih građana", kazao je Rasmussen.
Dodao je i kao Danska prepoznaje hrabrost onih koji se bore za mir i kako bi se izliječile rane iz prošlosti.
Šef diplomacije Nizozemske ponovio izvinjenje njegove zemlje
Ministar vanjskih poslova Nizozemske Caspar Veldkamp poručio je da se međunarodna zajednica srami jer je zakazala da zaštiti 8.000 muškaraca i dječaka iz Srebrenice.
Veldakmp je također ponovio izvinjenje Nizozemske zbog toga što bataljon te zemlje, u ljeto 1995. nije pružio zaštitu i spriječio ubistva Srebreničanima u bazi u Potočarima.
"Sramim se jer Nizozemska snosi moralnu i političku odgovornost zbog nesprječavanja. Shvaćam da moje riječi ne mogu promijeniti ogromnu realnost gubitka, ali moramo se suočiti sa istinom", kazao je.
U vrijeme kada je prisutan trend negiranja genocida, kazao je da je ključno govoriti protiv historijskog revizionizma, obzirom da postoji opasnost da se "zvjerstva ponove".
Švedska šefica diplomatije: Mir znači prisustvo pravde, jednakosti i uvažavanja
Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard kazala je da se mir nikad ne može uzimati zdravo za gotovo.
"Mir nije puko odsustvo sukoba, već prisustvo pravde i jednakosti i međusobnog uvažavanja. Nastavlja se rad na identifikaciji preostalih žrtava, osiguravanju nulte tolerancije na negiranje genocida i privođenju počinilaca pravdi", kazala je Stenergard.
Podsjetila je da je Švedska bila kosponzor rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom se 11. jul obilježava kao međunarodni dan sjećanja.
"Švedska ostaje partner koji sarađuje s onima koji su odlučni da se postigne trajno pomirenje i napredak", kazala je pored ostalog Stenegard.