Bez podrške Srbije ne bi bilo genocida, poručio Bećirović
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović izjavio je da je prošlo je 30 godina od počinjenog genocida, koji je "kulmimacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu".
Obraćajući se na komemoraciji u Potočarima, naglasio je da genocid nije bio historijska slučajnost, nego da je planiran, finansiran i brutalno izvršen.
"Znam da mnogi ni danas ne žele slušati o ulozi rukovodstva Srbije u genocidu. Moja obaveza je da o tome javno govorim. Agresija na BiH pokrenuta je iz Beograda. Bez vojne, logističke i finansijske podrške iz Beograda, ne bi bilo moguće izvršenje genocida u Srebrenici", kazao je Bećirović.
Naglaso je da su "srbijanski režimski mediji godinama prije genocida Bošnjake nazivali funadamentalistima, teroristima i izdajnicima".
"Poseban cilj te propagande je da se Bošnjaci diskreditiraju na Zapadu i ona je ponovo aktivirana. Nažalost, ponovo smo svjedoci monstruozne i zatrašujuće propagande protiv BiH - države koja je važan dio globalne antiterorističke koalicije", kazao je Bećirović.
Također je upozorio na 30-godišnje negiranja i relitativiziranje genocida.
Kako je kazao, rukovodstvo Srbije treba izvući dugoročnu pouku iz presude Međunarodnog suda pravde u Hagu iz 2007., koji je utvrdio, među ostalim, odgovornost Srbije što nije spriječila genocid u Srebrenici.
"Pozivam rukovostvo Srbije da odbaci politku ugrožavanja nezavisnosti i suverentiteta BiH. Pozivam rukovostvo Srbije da gradimo međudržavne odnose na bazi ravnopravnosti", kazao je Bećirović.
Završena komemoracija
Završena je komemoracija u Memorijalnom centru u Potočarima, a uslijedit će polaganje cvijeća na spomen-obilježje, dženaza i ukop sedam žrtava.
'Ukopat ću jednu bratovu kost'
Senajid Avdić imao je 19 godina kada je ubijen u genocidu u Srebrenci. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u blizini porodične kuće 2010. godine. Kako se radilo samo o lobanji, roditelji su čekali da se pronađe bar još nekoliko kostiju da ih ukopaju. Na tridesetu godišnjicu genocida odlučili su da, ipak, ukopaju ono što je nađeno i obilježe njegov mezar na koji sada mogu doći.
Dženaza za žrtve
Nakon komemoracije i polaganja cvijeća, počelo je vjerski obred u Memorijalnom centru u Potočarima. Nakon klanjanja dženaze, bit će sahranjeno sedam žrtava.
Najmlađe žrtve su Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su imali 19 godina kad su ubijeni u julu 1995. godine. Osim njih, bit će ukopani Rifet Gabeljić, Hasib Omerović, Sejdalija Alić i Amir Mujčić. Najstarija žrtva je Fata Bektić, koja je imala 67 godina u trenutku smrtii, i jedina je žena koja će biti ukopana ove godine.