Sedamnaestominutni govor Martina Lutera Kinga, "Sanjam da...", bio je ključni trenutak američkog pokreta za građanska prava, gdje je King govorio o svojoj želji za budućnosti u kojoj su crnci i bijelci jednaki u svojim pravima. U ovoj fotogaleriji možete pogledati i neke druge bitne momente u razvoju ovog pokreta.
Povijesni trenuci pokreta za građanska prava

1
Afroamerički student, Nathaniel Steward, u školi u Washingtonu, 21. maj 1954. Škole su među prvima uvele zajednička odjeljenja za crne i bijele đake.

2
Odvjetnici Thurgood Marshall (u sredini), George EC Hayes (lijevo) i James Nabrit proslavljaju odluku suda kojom se rasna segregacija u školama proglašava neustavnom, 17. maj 1954.

3
Emmett Till, četrnaestogodišnjak iz Chicaga, išao je u posjetu familiji u Mississippi kada je kidnapiran, brutalno pretučen, ustrijeljen i bačen u rijeku. Napadači su bili dva bijelca, koji su izjavili da su ga ubili jer je zviždao bijelim ženama. U sudskom procesu su oslobođeni optužbi od strane porote u kojoj su bili samo bijelci.

4
Aktivistica za ljudska prava, Rosa Parks, sa Dr. Martin Luther Kingom, 1955. Ona je odbila, na zahtjev vozača autobusa, da ustupi svoje mjesto putniku bijelcu, zbog čega je bila uhapšena.

5
Rosa Parks sa novinarom u autobusu u Montgomeriju, u Alabamai, 1956. nakon odluke suda da je rasna segregacija u javnom prevozu neustavna.

6
Devetero Afroamerikanaca u pratnji vojnih snaga u školi u Arkansasu, 25. septembar 1957. Američki predsjednik Eisenhower naredio je vladinim trupama da zaštite djecu od prosvjednika, jer su počeli pohađati školu u kojoj su većina djece bijelci. Guverner, Orval Faubus, naredio je policiji da zabrani djeci da uđu u školu.

7
Kampanja registracije birača u Mississippiju 1964.

8
Aktivisti pokreta za građanska prava protiv rasne segregacije, New York, 23. august 1963.

9
Borac za ljudska prava, Dr. Martin Luther King, Jr. zajedno sa ostalim učesnicima marša u Washingtonu, 28. august 1963. Više od 200.000 aktivista bilo je prisutno na maršu kojeg je King okarakterizirao kao "nejveću demonstraciju slobode u povijesti SAD-a."

10
Aktivisti za građanska prava u Washingtonu, 28. august 1963.

11
Američki predsjednik Lyndon B. Johnson i Dr. Martin Luther King, Jr. nakon potpisivanja povijesnog dokumenta o građanskim pravima u Bijeloj kući, 2. juli 1964.

12
Coretta Scott King predvodi proteste u Memphisu, 9. aprila 1968., pet dana nakon što je njen suprug uhapšen. S njene desne strane su njihova djeca, Yolanda, Martin i Dexter.

13
Marš za siromašne, Washington, 19. juni 1968.