'Odmah smanjiti napetosti', poručio Starmer
Britanski premijer Keir Starmer pozvao je sve strane da "odmah smanje napetosti" te poručio da stabilnost na Bliskom istoku mora biti prioritet.
"Sada je vrijeme za uzdržanost, smirenost i povratak diplomatiji", naveo je Starmer u saopštenju.
Opisao je situaciju kao "opasan trenutak" u objavi na X-u.
"Stabilnost na Bliskom istoku ključna je za globalnu sigurnost. Dodatna eskalacija je ozbiljna prijetnja miru i stabilnosti u regionu i nije u ničijem interesu", poručio je Lammy.
Letovi otkazani i odgođeni širom regiona
Letovi širom Bliskog istoka otkazani su ili odgođeni, a putnici u Iraku, Jordanu, Libanu, Iranu i Dubaiju se suočavaju s poremećajima u vazdušnom saobraćaju.
Aviokompanija Emirates objavila je da su neki letovi otkazani "zbog trenutne situacije", dok je Dubai Airports potvrdio da dolazi do kašnjenja i otkazivanja letova s aerodroma Dubai International i Dubai World Central zbog zatvaranja vazdušnog prostora iznad Irana, Iraka i Sirije.
Podsjetnik na međunarodne pregovore o nuklearnom programu Teherana
SAD i Iran vode pregovore o iranskom nuklearnom programu kako bi pokušali postići diplomatsko rješenje. Šesta runda pregovora trebala bi početi 15. juna u Omanu. Iran dosljedno tvrdi da su njegovi nuklearni programi isključivo za civilne, a ne vojne svrhe.
Teheran radi na novoj ponudi nakon što je odbio američki prijedlog za sporazum koji je vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei opisao kao "100 posto" protivan nacionalnim interesima.
Iranski šef diplomatije Abbas Araqchi rekao je u srijedu da, ako je cilj bilo kojeg sporazuma garancija da Iran neće razviti nuklearno oružje, sporazum je ostvariv.
Međutim, naglasio je da Iran mora zadržati pravo obogaćivanja uranijuma - dijela kojem se Trump odlučno protivi u bilo kojem sporazumu - za svoj civilni nuklearni program.
Upravni odbor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) je u četvrtak formalno rezolucijom utvrdio da Iran prvi put za 20 godina ne ispunjava svoje nuklearne obaveze.
Devetnaest zemalja u odboru, koji predstavlja zemlje članice te agencije, glasalo je za rezoluciju, koju su predložile Sjedinjene Države te Britanija, Francuska i Njemačka.
Rusija, Kina i Burkina Faso su se usprotivile, 11 je bilo uzdržano, a dvije zemlje nisu glasale.
Kao odgovor, iransko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je da će se u sigurnoj zoni uspostaviti novo postrojenje za obogaćivanje uranijuma, a centrifuge prve generacije (IR-1) na lokaciji Fordov bit će zamijenjene naprednim mašinama šeste generacije (IR-6).
"Kao što smo ranije naveli, Islamska Republika Iran nema drugog izbora nego da odgovori na ovu političku rezoluciju", navodi se u saopštenju ministarstva.
SAD želi pregovarati s Iranom, poručio Trump prije izraelskih napada
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je tokom telefonskog razgovora ranije ove sedmice s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom spomenuo mogućnost napada na Iran, prenio je Wall Street Journal.
Trump je rekao da je pozvao Netanyahua da za sada odustane od akcije dok američka administracija vodi pregovore s Iranom.
"Dokle god smatram da postoji šansa za sporazumom, ne želim da oni krenu u napad jer mislim da bi to sve uništilo", rekao je Trump.
Trump je kasnije u četvrtak, na svojoj mreži Truth Social, izjavio da Sjedinjene Države i dalje žele pregovarati s Iranom, iako je upozorio da je izraelski napad na Iran vjerovatan.
"I dalje smo posvećeni diplomatskom rješenju nuklearnog pitanja s Iranom. Cijeloj mojoj administraciji je naloženo da vodi pregovore s Iranom", poručio je Trump.
Međutim, dodao je da Teheran "najprije mora potpuno odustati od nade da će ikada doći do nuklearnog oružja".