Iran i Izrael razmenili salve raketa
Iranske oružane snage saopštile su da su gađale više lokacija u Izraelu, uključujući aerodrom Ben Gurion, posle američkih napada na ključna nuklearna postrojenja u Iranu, preneo je AFP.
Među metama su bili aerodrom, "centar za biološka istraživanja", logističke baze i različiti slojevi komandnih i kontrolnih centara, navodi se u saopštenju iranskih snaga koja je prenela novinska agencija Fars.
Novinska agencija IRNA je navela da je 40 projektila ispaljeno u "20. talasu" iranskih napada.
Najmanje 23 osobe su povređene u nedelju u Izraelu, dok je policija saopštila da su prijavljena najmanje tri udara.
Izraelska vojska je saopštila da je pokrenula nove talase udara na zapadni Iran.
U gradu Komu, južno od Teherana, IRNA je izvestila da su četiri pripadnika Revolucionarne garde poginula u udarima na vojnu bazu na severu grada.
Investitori se spremaju za skok cena nafte
Američki napad na iranske nuklearne objekte mogao bi da podigne cene nafte još više i pokrene impulsivni beg u sigurne investicije, rekli su investitori, dok procenjuju kako će se najnovija eskalacija tenzija odraziti na globalnu ekonomiju, preneo je Reuters.
Reakcija na berzama na Bliskom istoku, koje rade u nedelju, sugeriše da investitori pretpostavljaju benigni scenario, uprkos tome što je Iran intenzivirao raketne napade na Izrael kao odgovor na iznenadno uključivanje SAD u sukob.
Investitori su rekli da očekuju da će uključivanje SAD u sukob izazvati veću prodaju akcija na berzama i moguću potražnju za dolarom i drugim bezbednim sredstvima kada se glavne berze otvore u ponedeljak, ali su takođe rekli da ostaje velika neizvesnost oko toka sukoba.
"Mislim da će tržišta u početku biti uznemirena i mislim da će cena nafte na otvaranju biti viš", rekao je Mark Spindel, glavni investicioni direktor u kompaniji Potomac River Capital.
Spindel je rekao da još nema procene štete od američkih napada i da se postavlja pitanje šta je sledeće.
"Mislim da će neizvesnost zavladati na tržištu, jer će sada Amerikanci svuda biti izloženi. To će povećati neizvesnost i volatilnost, posebno kod nafte", dodao je on.
Jedan pokazatelj kako će tržišta reagovati u narednoj nedelji je cena etra, druge najveće kriptovalute i novog pokazatelja raspoloženja malih investitora posle bitkoina, koji sada uglavnom drže institucije.
Eter je u nedelju pao za pet odsto, dok je ukupno od prvih izraelskih napada na Iran 13. juna na pao 13 odsto.
Međutim, većina berzi u Persijskom zalivu izgleda da nije zabrinuta zbog napada u ranim jutarnjim satima, pošto su glavni indeksi u Kataru, Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu blago porasli, a glavni izraelski indeks u Tel Avivu je na rekordnom maksimumu.
Ključna briga za tržišta je fokusirana na moguće posledice dešavanja na Bliskom istoku na cene nafte, a samim tim i na inflaciju. Rast inflacije mogao bi da umanji poverenje potrošača i smanji šanse za kratkoročno smanjenje kamatnih stopa.
Saul Kavonik, viši energetski analitičar u istraživačkoj kompaniji MST Marquee u Sidneju, rekao je da je verovatniji scenario da će Iran odgovoriti napadima na američke interese na Bliskom istoku, uključujući naftnu infrastrukturu Persijskog zaliva u zemljama poput Iraka ili ometanjem prolaza brodova kroz Ormuski moreuz.
Ormuski moreuz se nalazi između Omana i Irana i glavna je izvozna ruta za proizvođače nafte kao što su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Irak i Kuvajt.
"Mnogo toga zavisi od toga kako će Iran reagovati u narednim satima i danima, ali ovo bi nas moglo postaviti na put ka ceni nafte od 100 dolara ako Iran odgovori kao što je ranije pretio", rekao je Kavonik.
Dok su fjučursi za referentnu naftu Brent porasli za čak 18 odsto od 10. juna, dostigavši skoro petomesečni maksimum od 79,04 dolara u četvrtak, berzanski indeks S&P 500 se malo promenio, posle početnog pada kada je Izrael pokrenuo napade na Iran 13. juna.
U komentarima nakon što je Tramp najavio napade, Džejmi Koks, partner u Harris Financial Group, saglasio se da će cene nafte verovatno naglo porasti posle početnih vesti. Međutim, on kaže da očekuje da će se cene verovatno stabilizovati za nekoliko dana, jer bi napadi mogli navesti Iran da traži mirovni sporazum sa Izraelom i SAD.
"Ovom demonstracijom sile i potpunim uništenjem njegovih nuklearnih kapaciteta, izgubio je svu svoju prednost i verovatno će pritisnuti dugme za izlazak ka mirovnom sporazumu", rekao je Koks.
Ekonomisti upozoravaju da bi dramatičan rast cena nafte mogao da ošteti globalnu ekonomiju koja je već opterećena Trampovim carinama.
Ipak, pad vrednosti akcija može biti privremen, sugeriše istorija. Tokom prošlih istaknutih slučajeva kada su proključale tenzije na Bliskom istoku došle, uključujući američku invaziju na Irak 2003. i napade na saudijska naftna postrojenja 2019. godine, akcije su u početku stagnirale, ali su se ubrzo oporavile s rastom njihovih cena u narednim mesecima.
U proseku, S&P 500 je pao za 0,3 odsto u tri nedelje posle početka sukoba, ali je u proseku bio 2,3 odsto viši dva meseca posle, pokazuju podaci Wedbush Securities i CapIQ Pro.
Eskalacija sukoba mogla bi imati implikacije na američki dolar, koji je pao ove godine.
U slučaju direktnog angažovanja SAD u iransko-izraelskom ratu, dolar bi u početku mogao imati koristi od potražnje za sigurnim investicijama, rekli su analitičari.
Nemački kancelar traži od Irana da odmah započne pregovore sa SAD i Izraelom
Nemački kancelar Fridrih Merc pozvao je Iran da odmah započne pregovore sa SAD i Izraelom kako bi se pronašlo diplomatsko rešenje za trenutni sukob, rekao je u nedelju portparol vlade.
Portparol vlade je rekao da će se Merc "tesno koordinisati" s partnerima iz EU i SAD o daljim koracima tokom dana.