Kako izgleda put do Jablanice?
Dijelovi ceste prema i iz Jablanice su uništeni nakon poplava i odrona koji su pogodili ovaj dio BiH. Putna komunikacija između Mostara i Jablanice uspostavljena je za vozila spasilačkih službi i hitne slučajeve. U potpunosti je obustavljen željeznički saobraćaj jer je uništen dio pruge.
Novinar RSE Andi Mioč obišao je ove lokacije.
Pronađena još dva tijela stradalih u Donjoj Jablanici
Još dva tijela pronađena su jutros u Donjoj Jablanici, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa iz Doma zdravlja u Jablanici.
Time se broj mrtvih u poplavama i odronima u tom gradu u Hercegovini popeo na 15.
Kako je za RSE kazao Darko Juka, glasnogovornik lokalne Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, još uvijek se traga za "10 do 15 osoba" na području Jablanice i Konjica, a Juka je dodao da je "pretpostavka da među nestalim osobama ima i onih koji nisu stanovnici tog područja, jer je postradalo uzuzetno tranzitno područje".
Tijela dvoje poginulih pronađena su ranije u susjednom Konjicu. Tri osobe stradale su u Fojnici, gradu u središnjoj Bosni.
Osobe koje su ostale bez svojih domova smještene su u lokalnim hotelima i Staračkom domu Jablanica, dok je većina pronašla smještaj kod prijatelja i rodbine u stanovima i porodičnim kućama u Jablanici i Konjicu, saopćeno je ranije iz Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona.
U idućim danima stabilizacija stanja na sjeveru Bosne
Danas se očekuje prestanak vanrednog hidrološkog stanja na cijelom vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH, saopćila je 6. oktobra Agencija za vodno područje rijeke Save.
Dodaje se da će vremenski uvjeti koji se očekuju u idućim danima, bez prognoziranih značajnijih padavina, dodatno utjecati na stabilizaciju hidrološkog stanja.
Trenutno se jedino na rijeci Savi bilježi porast vodostaja što je uzrokovano otjecanjem vode s cjelokupnog sliva, dok se na ostalim vodotocima bilježi opadanje vodostaja.
Prema rezultatima simulacija, vodostaj Save će i u idućim danima biti u porastu, ali neće dostići vrijednosti pri kojima počinje redovna obrana od poplava na području Posavine, navode iz Agencije.
Predsjednica Europske komisije: Šaljemo spasilačke timove u BiH
Naša srca i misli su s narodom Bosne i Hercegovine, pogođenim razornim poplavama, saopćila je Ursula von der Layen, predsjednica Europske komisije na X-u.
Dodala je da je aktiviran Mehanizam civilne zaštite EU.
"Šaljemo spasilačke timove na teren. Ovo je solidarnost EU na djelu", navela je.
BiH je u septembru 2022. godine pristupila Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije (EUCPM). BiH nakon toga može lakše zatražiti pomoć zemalja članica EU te još šest drugih zemalja u slučaju prirodnih katastrofa, poput poplava ili požara, direktno aplicirati za projekte EU te se proširuje suradnja s članicama kod obuke službi civilnih zaštita u BiH.
Mehanizam EU za civilnu zaštitu je uspostavljen 2001. godine. Ovaj mehanizam ima za cilj jačanje saradnje između zemalja EU i ostalih država učesnica u oblasti civilne zaštite u cilju poboljšanja prevencije, spremnosti i odgovora na katastrofe.
Kada hitna situacija premaši sposobnosti reagiranja neke zemlje u Evropi i šire, ta zemlja može zatražiti pomoć preko Mehanizma za civilnu zaštitu.
Europska komisija igra ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofe širom svijeta, doprinoseći s najmanje 75 posto transportnih i/ili operativnih troškova. Od svog osnivanja, Mehanizam civilne zaštite EU je odgovorio na više od 700 zahtjeva za pomoć unutar i van EU.
BiH je 5. oktobra i zvanično zatražila pomoć putem ovog mehanizma.