Tužilaštvo HNK formiralo predmet o kamenolomu u Donjoj Jablanici
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) formiralo je predmet u vezi kamenoloma u Donjoj Jablanici, nakon što je premijer Federacije BiH na konferenciji za novinare rekao da šteta u ne bi bila tako velika niti bi bilo toliko žrtava da se nije obrušio kamenolom, koji se nalazio na padini iznad ovog sela.
Nikšić tvrdi da kompanija nije imala sve validne dozvole za rad kamenoloma.
"Ministrica nas je informisala, a dobila je informaciju i od kantonalnog ministarstva, da je ta firma formirana 2001. godine, ali da nikada nije izdata nikakva dokumentacija o koncesiji i odobrenju za eksploataciju", kazao je Nikšić.
Iz kantonalnog tužilaštva navode da je formiran predmet, te imenovan tim tužitelja za rad na ovom slučaju.
Pripadnici MUP-a HNK pod nadzorom tužitelja provjeravaju navode i informacije s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, navodi kantonalno Tužilaštvo.
Više pročitajte OVDJE.
Vlada HNK formirala Štab za procjenu štete od poplava
Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) na današnjem je vanrednom zasjedanju službeno formirala Štab za upravljanje procesima procjene štete, sanacije i oporavka poplavom pogođenih područja HNK.
Štab, sa premijerkom Marijom Buhač na čelu, čine ministri finansija, saobraćaja, privrede, građenja, MUP-a, zdravstva i poljoprivrede te gradonačelnici Mostara i Konjica, kao i načelnik Jablanice.
Zadužena su sva nabrojana ministarstva da hitno dostave okvirne procjene šteta i sve izvještaje o aktivnostima na terenu, kako bi se moglo pristupiti izradi plana sanacije i reagovati prema višim nivoima vlasti, da bi se osigurala potrebna finansijska pomoć za obnovu.
Utvrđeno je da svi zahtjevi za svaki oblik pomoći moraju, preko civilnih zaštita Konjica i Jablanice, biti upućeni Štabu CZ-a HNK-a koji će ih dalje upućivati na nadležne adrese i osiguravati realizaciju priliva pomoći.
Agencija za vodno područje Jadrana upozorava na moguće nove bujice i klizišta
Usljed obilnijih padavina prognoziranih za 9. oktobar, Agencija za vodno područje Jadranskog mora je upozorila na porast vodostaja rijeka u Hercegovini, te moguću pojavu bujičnih potoka i klizišta.
Ističu da su ugroženi Konjic i Jablanica, koji su već teško pogođeni poplavama, ali i Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.
"Savjetujemo nadležnim institucijama da prate situaciju i postupaju u skladu sa ovlastima, pridržavajući se Federalnog operativnog plana obrane od poplava, a službama koje provode mjere zaštite, spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo dodatni oprez", navodi se u saopštenju.
Dodaju da nadležne službe civilne zaštite trebaju obavijestiti stanovništvo kako da se ponaša, da bi mogli provesti mjere i umanjiti eventualnu štetu od poplava.
Karitas Srbije pozvao građane da pomognu ljudima pogođenim poplavama u BiH
Karitas Srbije pozvao je građane da se pomogne ljudima pogođenim poplavama u Bosni i Hercegovini, navodeći da će prikupljeni novac biti prosleđen Karitasu BiH, koji će na terenu pružati pomoć najugroženijem stanovništvu.
"Saosećamo sa ljudima kojima se u trenu život dramatično promenio, koji su izgubili svoje najmilije ili je njihova sudbina još neizvesna. Pokažimo im da nisu sami. Pokažimo solidarnost i humanost kada je najpotrebnije", poručili su iz Karitasa Srbije i naveli kako novac može da se uplati:
Račun za donacije u dinarima (RSD): 220-112163-96
Primalac: Caritas Srbije, Vovode Stepe 78
Svrha uplate: Pomoć za BiH