Dostupni linkovi

Od fiskalizacije do mostova: Odluke aktuelne vlade Kosova se dovode u pitanje


Pogled iz daljine na zgradu Vlade Kosova u Prištini, 16. jula 2025.
Pogled iz daljine na zgradu Vlade Kosova u Prištini, 16. jula 2025.

Vlada Kosova na dužnosti je nakon 27. marta, kada su potvrđeni konačni rezultati parlamentarnih izbora, usvojila oko 12 odluka. Jedna od poslednjih odluka, koja je 9. jula objavljena u Službenom glasniku Kosova, tiče se izgradnje muzičke škole i muzeja u Preševskoj dolini na jugu Srbije, za šta je izdvojeno oko pola miliona evra.

Tu su i odluke o razmatranju eksproprijacije zemljišta u regionu Gnjilana, imenovanju direktora Upravnog odbora za javna preduzeća, povećanju naknada za porodilje i druge.

Takođe, ministri na dužnosti su donosili i Administrativna uputstva, među kojima je i ono o korišćenju elektronskih fiskalnih uređaja, fiskalnih sistema i elektronskog fiskalnog softvera – koje je Vrhovni sud 15. jula proglasio nezakonitim i poništio ga uz obrazloženje da odlazeća vlada može da sprovodi samo neophodne i planirane aktivnosti godišnjim planom rada Vlade, te da ne može da usvaja nove podzakonske akte.

Ovo uputstvo je u Službenom glasniku objavljeno 16. aprila a izdao ga je vršilac dužnosti ministra finansija, Hekuran Murati, aktuelni poslanik u Skupštini Kosova. Inače, većina ministara u Vladi Kosova na dužnosti su aktuelni poslanici u Skupštini Kosova, koja još uvek nije konstituisana zbog političkih nesuglasica parlamentarnih stranaka.

Vlada na dužnosti na čelu sa premijerom Aljbinom (Albin) Kurtijem i sam ministar Murati kritikovali su odluku Vrhovnog suda, nazivajući je "neosnovanom", "proizvoljnom" i "apsurdnom". Na to su reagovali ambasador EU na Kosovu - Aivo Orav i nemački ambasador Jorn (Rohde) Rode, koji su ocenili da je političko mešanje u pravosuđe "neprihvatljivo".

Šta će biti sa donetim odlukama?

Profesor Kadri (Kryeziu) Krieziu, inače bivši potpredsednik Ustavnog suda Kosova, u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je Vlada na dužnosti, prema odluci Vrhovnog suda, obavezna da povuče odluke donete nakon 27. marta – kada su potvrđeni mandati poslanicima u Skupštini Kosova.

"Odluke Vrhovnog suda su konačne što se tiče tumačenja zakona, uključujući i ono o Vladi", navodi on ali dodaje da je u odluci od 15. jula Vrhovni sud "napravio reference koje ostavljaju prostor za moguće uključivanje Ustavnog suda", ukoliko se stranke odluče na tako nešto.

"Po mom mišljenju, Zakon o Vladi je loše napisan, ima mnogo dvosmislenosti ali i kontradikcija. To ostavlja prostor da se pitanje politizuje i to nije dobra stvar", navodi Krieziu.

Šta kaže zakon?

Vrhovni sud Kosova se u svojoj odluci poziva na član 71 Zakona o Vladi i član 72 Ustava, prema kojima nije dozvoljeno istovremeno obavljanje funkcije poslanika i ministra.

Inače, Zakon o vladi precizira da vlada na dužnosti ima ograničena ovlašćenja koja ne može da prekorači, odnosno jasno se zabranjuje donošenje važnih odluka.

Vlada na dužnosti, prema ovom zakonu, može da sprovodi samo neophodne aktivnosti planirane godišnjim planom i zakonom o budžetu; ne može da odobrava inicijative za zaključivanje međunarodnih sporazuma koji zahtevaju ratifikaciju od strane Skupštine; ne može da odobrava nacrte zakona, ustavne amandmane, strategije ili konceptualne dokumente; ne može da pokreće nove postupke za imenovanje osoba na javnim funkcijama; ne može da predlaže kandidate na funkcije za koje je potrebna potvrda Skupštine itd.

S druge strane, Ehat Miftaraj iz Kosovskog instituta za pravdu ocenjuje da je Vrhovni sud svojom odlukom jasno stavio do znanja da je Vlada na dužnosti prekršila Ustav i zakone time što poslanici obavljaju funkciju ministra.

"Zato, svih osam ministara, uključujući premijera, koji obavljaju po dve funkcije, krše zakon", kaže Miftaraj za RSE.

On navodi i da sve odluke koje su doneli ministri u tehničkoj Vladi mogu biti osporene na sudu i poništene.

"Vlada je dužna da poštuje i sprovodi odluku Vrhovnog suda", zaključuje Miftaraj.

Koje odluke je donela Vlada na dužnosti?

Sve odluke Vlade Kosova stupaju na snagu kada se objave u Službenom glasniku Kosova, pa se tako može videti da je 28. marta objavljena usvojena odluka o razmatranju zahteva za eksproprijaciju u javnom interesu u regionu Gnjilana.

Potom je 14. aprila objavljena odluka o produžetku mandata Vladine komisije za priznavanje i verifikaciju statusa lica silovanih tokom rata na Kosovu, dok je 16. aprila objavljena i odluka o imenovanju direktora Upravnog odbora Javnog preduzeća Regionalne kompanije za vodosnabdevanje u regionu Prizrena na mandat od tri godine.

Odluka o imenovanju izvršnog direktora Agencije za stručno obrazovanje i osposobljavanje i obrazovanje odraslih na mandat od četiri godine objavljena je u Službenom glasniku 29. maja, dok je 5. juna objavljena i odluka o povećanju novčanih naknada za porodilje.

Takođe, 27. juna je na snagu stupila i odluka Vlade Kosova da odobri finansijska izdvajanja u iznosu od četiri miliona evra za sprovođenje mera "Podrška dijaspori" iz Paketa ekonomskog oporavka.

Uvidom u Službeni glasnik Kosova može se videti i da su Ministarstva u Vladi na dužnosti donosila Administrativne uredbe i odluke.

Primera radi, Administrativno uputstvo o korišćenju elektronskih fiskalnih uređaja, fiskalnih sistema i elektronskog fiskalnog softvera koje je izdalo Ministarstvo finansija, rada i transfera objavljeno je u Službenom glasniku 16. aprila.

Administrativno uputstvo o izmenama i dopunama administrativnog uputstva o ekološkim dozvolama koje je izdalo Ministarstvo životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture, objavljeno je 28. maja.

Administrativno uputstvo o izmenama i dopunama liste štetnih organizama na biljkama i biljnim proizvodima koje je izdalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja u Službenom glasniku je objavljeno 20. juna.

Kosovska Vlada počinje izgradnju dva mosta preko Ibra, građani podeljeni
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

I tužilaštvo istražuje ugovore Vlade Kosova

Specijalno tužilaštvo Kosova je 10. jula saopštilo da je pokrenuta istraga o zakonitosti ugovora o izgradnji dva nova mosta preko reke Ibar u Mitrovici, koji je sklopila Vlada Kosova u tehničkom mandatu.

Kako je navedeno u saopštenju, tužilaštvo se istragom ne protivi izgradnji samih mostova, već se ona odnosi na "ispunjavanje zakonskih obaveza" u vezi s ugovorom o njihovoj izgradnji.

Ova dva mosta bi trebala da budu izgrađena u okviru projekta na osnovu memoranduma o saradnji Ministarstva infrastrukture Vlade Kosova na dužnosti i opštine Severna i Južna Mitrovica. Za njihovu izgradnju Vlada Kosova je izdvojila oko tri miliona evra a završetak radova se očekuje na jesen.

Tužilaštvo je dodalo da, iako nije u njegovoj nadležnosti da ocenjuje ili odobrava infrastrukturne projekte, "uloga Specijalnog tužilaštva jeste da postupa u skladu sa važećim zakonima u slučajevima kada postoje sumnje na zloupotrebu javnih sredstava".

Navedeno je da je angažovano pet tužilaca koji će ispitati dve hiljade ugovora koje je sklopila Vlada Kosova.

XS
SM
MD
LG