Poslanici Skupštine Kosova u nedelju nisu uspeli – 21. put zaredom – da konstituišu deveti parlamentarni sastav, proizašao iz februarskih izbora.
Čak ni poziv šefice diplomatije Evropske unije Kaje Kallas, koja je 22. maja prvi put posetila Prištinu, da parlamentarne stranke sarađuju u otklanjanju političkog zastoja u zemlji, nije doneo nikakvu promenu.
Neuspeh u formiranju novog saziva Skupštine gurnuo je zemlju u politički zastoj, ostavljajući je bez nove vlade više od tri meseca nakon izbora.
U nedelju su zakonodavci 13. put zaredom odbili formirati komisiju koja bi nadgledala tajno glasanje za novog šefa zakonodavnog tela.
Pitanje tajnog glasanja – koje je 1. maja predložio predsedavajući sednice, Avni Dehari, nakon što predložena kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje (LVV) za predsednicu Skupštine, Albulena Haxhiu (Aljbuljena Hadžiju), nije uspela da dobije potrebnih 61 glas u nekoliko glasanja da bi bila potvrđena na funkciji – uputile su Ustavnom sudu stranke koje su u prošlom sazivu bile u opoziciji.
One tvrde da je neustavan način na koji LVV pokušava da predsednik Skupštine bude izabran putem tajnog glasanja, i zatražile su od Ustavnog suda da donese "privremenu meru za zabranu održavanja sednica, dok prioritetno ne razmotri ovaj predmet i donese odluku".
Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Srpska lista ponovo su odbili, na nastavku konstitutivne sednice 25. maja, da predlože predstavnika koji bi obezbedio sprovođenje tajnog glasanja.
Konstitutivna sednica će se nastaviti u utorak, 27. maja.