Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije nije odgovorilo na upit RSE da li će eventualno biti upućen zahtev za Interpolovom poternicom u slučaju kosovskog policajca Diljota (Dylot) Brahimija.
Policija Srbije izdala je nalog za hapšenje kosovskog policajca nakon incidenta u Severnoj Mitrovici, na severu Kosova sa većinskim srpskim stanovništvom, tokom proslave grupe maturanata iz srpske zajednice.
Predrag Petrović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) ocenio je za RSE da je nalog za hapšenje politički i propagandni akt.
"Koji ima za cilj da se iskomunicira pre svega srpskoj javnosti da država Srbija i njeni organi navodno brinu o bezbednosti kosovskih Srba", naveo je.
Međutim, dodaje da je hapšenje kosovskog policajca od strane srpskih vlasti "veoma, veoma nerealno."
Na Kosovu tvrde jedni tvrde da je policajac selektivno reagovao, te upotrebio prekomernu silu, dok drugi navode da je policija preduzela neophodne mere kako bi se izbegla dalja eskalacija.
Stisak policajca rukom na vrat maturanta izazvao je brojne reakcije, uz tvrdnje da je upotrebljena prekomerna sila.
A MUP Srbije je 24. maja saopštio da će Brahimi biti uhapšen kada bude bio dostupan srpskoj policiji, "bez zastarevanja kad god to bude bilo moguće."
Dan kasnije je ministar policije Ivica Dačić izjavio za TV Prva da je taj nalog za hapšenje važan sa aspekta reakcije državnih organa.
"U momentu kada bude dostupan državnim organima Srbije, on će biti i uhapšen", poručio je Dačić.
U praksi bi to značilo, kako kaže Predrag Petrović iz BCBP, da kosovski policajac može biti uhapšen ukoliko bi se našao na teritoriji Srbije.
"Za pretpostaviti je da je jako mala verovatnoća da taj kosovski policajac prolazi kroz teritoriju Srbije i u tom svetlu treba protumačiti ovaj nalog za hapšenje", naveo je.
Šta kažu u Prištini?
Kosovska policija ponovo je negirala da je bilo nasilja tokom njene intervencije u verbalnom incidentu na severu.
Saopšteno je da će slučaj istražiti Inspektorat Kosovske policije, a da je policajac prebačen u policijsku stanicu u Južnoj Mitrovici.
Direktor Kosovske policije Gazmend Hodža (Hoxha) ocenio je da je nalog za hapšenje, izdat od vlasti Srbije, "nastavak progona kosovskih policajaca".
"Imali smo slučajeve da su naši policajci uhapšeni u Srbiji. Mi odgovaramo samo našim sudovima, a ne srpskim vlastima", rekao je Hodža 25. maja na konferenciji za medije.
Vlasti Srbije su u aprilu 2024. zadržale zamenika direktora Policije Kosova srpske nacionalnosti Dejana Jankovića i još četiri policijska službenika.
Dan kasnije oni su pušteni, a kosovske vlasti su saopštile da je Janković optužen za narušavanje ustavnog poretka Srbije.
Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, ali uz posredstvo Evropske unije pregovora sa Prištinom o normalizaciji odnosa.
U međuvremenu je kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore saopštilo da su srpske vlasti uhapsile bivšeg poslanika pokreta Samoopredeljenje u Skupštini Kosova Gramosa Agušolija (Agusholli).
Prema navodima iz Prištine on je uhapšen 26. maja na graničnom prelazu Merdare, dok je bio u tranzitu ka Sloveniji, a MUP Srbije nije odmah odgovorio na upit RSE o ovom događaju.
Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore osudilo je akciju srpskih vlasti ocenjujući je "proizvoljnom" i pozvalo međunarodnu zajednicu da reaguje.
U naknadnom saopštenju Ministarstva spoljnih poslova i dijaspore Kosova, objavljenom istog dana, saopšteno je da je Agušolija "pušten na slobodu" i da je "nastavio put ka odredištu u Sloveniji".
Šta se desilo u Severnoj Mitrovici?
Prema video snimcima koji se šire društvenim mrežama, grupa maturanata iz redova srpske zajednice slavila je 23. maja kraj školske godine uz defile centrom grada, kada je policajac izdvojio jednog jer je navodno provocirao goste u bašti lokalnog kafića.
Dok mu se obraća, policajac jednu ruku drži na vratu maturanta, dok okupljeni lokalni meštani sugerišu da mladić nije ništa uradio i da ga pusti.
Ono što se može videti na različitim snimcima na društvenim mrežama je da je maturant tokom defilea pokazivao srednji prst prema bašti lokalnog kafića, iz koga je navodno jedan gost rukama gestikulirao dvoglavog orla – simbol albanske zastave.
RSE nije uspeo da utvrdi autentičnost video snimaka, kada su nastali ili ko je prvi izazvao incident.
Od septembra 2024. u centru Severne Mitrovice je otvoreno nekoliko privrednih objekata u vlasništvu kosovskih Albanaca, koje pripadnici lokalne srpske zajednice uglavnom bojkotuju.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla), tvrdi da je policija bila profesionalna i da je policajac reagovao kako bi sprečio eskalaciju nakon što su pojedini maturanti provocirali građane "nacionalističkim simbolima i šovinističkim uzvicima Kosovo je srce Srbije".
Incident uz ocenu da je upotrebljena prekomerna sila osudio je šef misije Evropske unije za vladavinu prava (EULEX), Giovanni Pietro Barbano.
Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda zahtevala je "utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje policajaca koji su zloupotrebili svoja ovlašćenja".
U zajedničkom saopštenju više organizacija civilnog društva zatražilo je disciplinski postupak protiv policajca zbog prekomerne upotrebe sile i obaveznu obuku iz oblasti profesionalnog postupanja, ljudskih prava i rada u multietničkom okruženju.
Policajci iz redova srpske zajednice napustili su svoje pozicije novembra 2022. u okviru kolektivnog napuštanja kosovskih institucija na severu Kosova.
Njih su na početku zamenili uglavnom policajci iz redova albanske zajednice, ali je u međuvremenu regrutovano oko 100 novih policajaca iz srpske i drugih manjinskih zajednica.