Iz Saveta za radiodifuziju, koji je zaduzen za monitoring elektronskih medija, kazu da se radio i televizijske stanice zasada ponasaju iznenađujuće dobro.
"Nema prekršaja, nismo izrekli nikave mere od početka kampanje i nadamo se da će se tako nastaviti i dalje", izjavio je Ilir Ajdini iz Saveta za radiodifuziju.
U nevladinoj organizaciji Civil, koja posmatra celi izborni proces, ističu da se do sada ova ne razlikuje od prošlih izbornih kampanja.
"Vokabular je grub, isto kao i na proslim izborima, a iste su i garancije da će izbori biti demokratski, mirni i fer", kaže Džabir Derala iz Civila.
Darko Aleksov, izvršni direktor nevladine organizacije Most, koja izbore posmatra sa najvećim brojem monitora, naglašava da se kampanja odvija bez većih problema:
"Očekujemo da svi relevantni činioci u procesu pokazu političku volju, demokratski kapacitet i kulturu da bi sproveli fer i demokratske izbore."
A analitičari u svojim ocenama ističu da kampanju za sada obeležavaju ozbiljne programske razlike u odnosu na rešavanje problema sa Grčkom oko imena i ulazak Makedonije u Evropsku uniju i NATO.
Ekspert za politički marketing Petar Arsovski kaže da se Makedonija prvi put suočava sa realno različitim programskim opredeljenjima između kandidata dva najveća politička bloka:
"Do sada su programska opredeljenja bila uglavnom slična, a sada su ona različita, i to se dešava prvi put. Ja očekujem da će se pri kraju kampanja zaoštriti i može preći u negativnu kampanju."
Politički analitičar Mersal Biljali smatra da pretendenti za predsedničku funkciju ne nude konkretne programe i rešenja spora sa Grčkom o imenu, koji se prema njemu nametnuo kao glavna tema u predsedničkoj kampanji. Umesto toga, suočavamo se sa negativnom kampanjom i optužbama prema politčkim rivalima:
"Na žalost, još uvek se ne možemo osloboditi prošlosti, tako da kampanja više sadrži insinuacije, napade na protivkandidate, i druge stvari, koje ne stimulisu građane da izađu na glasanje, već ih zamaraju. Ljudi žele da čuju konkretne stvari koje bi kandidati uradili."
Inače, predsednički i lokalni izbori će se održati 22. marta. Za funkciju novog šefa države, koji će zameniti aktuelnog Branka Crvenkovskog, pretendiraju sedmorica, a za gradonačelnika u Skoplju i još 84 opštine prijavljeno je preko 350 kandidata.