Dostupni linkovi

Američke carine pretnja za izvoz oružja iz Srbije


Radnik nosi pušku M70 u izložbenoj hali "Zastava oružja" u Kragujevcu, Srbija, maj 2013.
Radnik nosi pušku M70 u izložbenoj hali "Zastava oružja" u Kragujevcu, Srbija, maj 2013.

Oružje i municija za civilnu upotrebu su među ključnim izvoznim proizvodima Srbije na američkom tržištu. Najavljene carine Sjedinjenih Američkih Država (SAD) od 35 odsto, koje bi trebalo da stupe na snagu 1. avgusta, mogle bi da utiču na poslovanje domaćih proizvođača.

Ta roba poslednjih godina je među deset domaćih proizvoda koji se najviše izvoze u Ameriku, podatak je Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

Milojko Brzaković, bivši direktor "Zastava oružja" iz Kragujevca, smatra da većih problema u tom sektoru neće biti ukoliko se učesnici u izvoznom lancu prilagode.

"Svako se može odreći dela zarade. Fabrika može da snizi cene, tako i trgovci, dok će kupci na američkom tržištu takođe morati da podnesu deo tereta jer će proizvodi poskupeti", rekao je Brzaković za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Najveći izvoznici 'Zastava oružje' i 'Prvi partizan'

Najveći izvoznici oružja u SAD su "Zastava oružje" iz Kragujevca i "Prvi partizan" iz Užica, firme većinski u državnom vlasništvu. "Zastava" na američkom tržištu prodaje sportski i lovački program, za streljaštvo i lov, dok se iz užičke fabrike prodaje municija. Obe kompanije u SAD imaju predstavništva, "Zastava arms USA" i "PPU USA ammunition".

Predsednik SAD Donald Tramp najavio je 7. jula carine na uvoz iz Srbije od 35 odsto od 1. avgusta, u sklopu nove američke carinske politike za niz država.

Tramp je nove carine objavio u pismima liderima zemalja, u slučaju Srbije predsedniku Aleksandru Vučiću, i poručio da neće biti uvedene ako te države ili njihove kompanije odluče da proizvode u SAD.

Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da bi veće carine bile ozbiljan udarac.

"Oružje iz Srbije u SAD ima konkurentne cene. Ako bi poskupelo verujem da bi kupci pokazali interes za ono što je jeftinije, jer se sve gleda kroz dolar. Indirektno je to i cilj novih mera američke administracije, da se Amerika okrene domaćoj proizvodnji i obesmisli kupovinu inostrane robe", rekao je Radić za RSE.

'Kalašnjikov' iz Kragujevca u američkim radnjama

Srbija u Americi prodaje civilni program oružja, municije i opreme.

Kako se vidi na sajtu "Zastava arms USA", vodeći proizvod kragujevačke fabrike na američkom tržištu je varijanta puške M70, zasnovane na sistemu sovjetskog "kalašnjikova", koja se u SAD prodaje u verziji poluautomatske sportske puške.

Prosečna cena "kalašnjikova" iz Kragujevca, po informacijama sa sajta prodavca, je oko 1.500 dolara.

"U SAD je 'Zastava' cenjen brend jer se proteklih decenija dokazao kvalitetom. Iz proizvodnje u Kragujevcu u Ameriku ide poluautomatska puška koja se radi iz automatske verzije 'kalašnjikova'. Kod njih je zakonom dozvoljeno posedovanje poluatomatskog oružja i građanin sa ličnom kartom 'kalašnjikov' može da kupi u prodavnici", naveo je za RSE Milojko Brzaković, bivši direktor "Zastava oružja".

Osim ovih pušaka, izvorno poznatih kao AK-47, "Zastava" u Ameriku izvozi municiju za to oružje u kalibru 7,62x39, delove, snajperske puške, karabine, pištolje, lovačke puške, noževe.

Kragujevačka fabrika ima višegodišnji ugovor o isporuci sportskog i lovačkog oružja u SAD vredan 234 miliona dolara. U decembru 2021. tadašnji direktor "Zastava oružja" Milan Petković rekao je da je time "obezbeđena puna uposlenost kapaciteta u narednih pet godina".

Municija veoma tražena

Analitičar Aleksandar Radić napominje da bi ipak trebalo sačekati nove carine, ukoliko budu uvedene, da bi se videlo kakav će mehanizam biti primenjen.

"Do tada se u Ameriku izvozi municija na zahtev američkog tržišta koje troši ogromne količine raznih kalibara. Srbija pravi nestandardnu municiju, kao što je za 'kalašnjikov', a to je sredstvo koje prodaje Zastava", naveo je Radić.

Na pitanja RSE u vezi sa povećanjem američkih carina nisu odgovorili Vlada Srbije, Ministarstvo odbrane, "Zastava oružje", "Zastava arms USA" i Privredna komora.

Američka privredna komora u Srbiji (AMCHAM) saopštila je za RSE da će nastaviti sa podrškom što boljim privrednim odnosima dve zemlje.

"Nadamo se da će biti nađen način da nastavak trgovinske razmene između SAD i Srbije neće biti opterećen dodatnim carinama", naveli su iz AMCHAM-a.

'Vojni program druga priča'

Podaci o izvozu vojnog naoružanja i opreme, pa i u SAD, u Srbiji su nedostupni poslednjih godina. Po godišnjem izveštaju Srbije koji je objavio Ugovor o trgovini oružjem (ATT) sa sedištem u Ženevi u Švajcarskoj, Srbija je 2024. u SAD izvezla 1.757. artiljerijskih sistema velikog kalibra, a prethodne godine 208 komada.

Milojko Brzaković kaže da je vojni program "druga priča" u odnosu na civilni.

"Amerika nije veliki uvoznik za njihove oružane snage od proizvođača u Srbiji, tako da mislim da ni u tom delu nekih posebnih problema neće biti", dodao je Brzaković.

Vojni analitičar Aleksandar Radić navodi da su ranijih godina iz Srbije u SAD izvožene automatske puške, mitraljezi, minobacači.

"To su sve SAD namenile za treće zemlje koje su američki saveznici. U prethodnih par godina sa razlogom može da se pođe od procene da se pre svega radi o izvozu municije za potrebe ukrajinskih oružanih snaga", rekao je Aleksandar Radić.

Država obustavila izvoz

Krajem juna 2025. Spoljna obaveštajna služba Ruske Federacije (SVR) saopštila je da se municija proizvedena u Srbiji šalje zemljama NATO saveza koje je potom dostavljaju Ukrajini. Beograd je više puta demantovao da Srbija izvozi oružje Ukrajini ili Rusiji, uz opasku da ne može da utiče na to gde će ono završiti iz trećih zemalja.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić početkom juna izjavio je za The Jerusalem Post da je on "jedini u Evropi koji danas trguje vojnom municijom sa Izraelom". Po kulminaciji sukoba Izraela i Irana nedelju dana kasnije i pitanja "da li je Srbija izabrala stranu u izraelsko-iranskom sukobu" , Vučić je 23. juna saopštio da je država obustavila izvoz municije.

XS
SM
MD
LG