Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump je 25. aprila pozvao Ukrajinu i Rusiju na razgovore na visokom nivou kako bi se postigao sporazum o okončanju sukoba, nakon što se izaslanik Bijele kuće Steve Witkoff sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.
Trump je rekao da je to bio "dobar dan" za razgovore nakon što se Witkoff sastao sa Putinom. Visoki pomoćnik Kremlja rekao je da su razgovori bili "produktivni" i da su približili stavove SAD i Rusije o Ukrajini i drugim pitanjima.
"Veoma su blizu sporazuma i dvije strane bi sada trebalo da se sastanu, na veoma visokom nivou, da ga 'završe'", rekao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social nakon dolaska u Rim na sahranu pape Franje. "Većina glavnih tačaka je dogovorena. Zaustavite krvoproliće, ODMAH. Bićemo gdje god je potrebno da pomognemo u olakšavanju KRAJA ovog okrutnog i besmislenog rata!"
Witkoffov sastanak sa Putinom, četvrti od januara, dogodio se u trenutku kada Trumpova administracija ulaže snažan pritisak da se okonča 38-mjesečni rat Rusije protiv Ukrajine, sa mirovnim prijedlogom koji bi takođe označio veliku promjenu u politici SAD - priznavanje ruskog prava na ukrajinski Krim.
Trump je u intervjuu objavljenom ranije 25. aprila rekao da će "Krim ostati sa Rusijom" i zahtijevao da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odmah potpiše dugo odlagani sporazum kojim se Sjedinjenim Državama daje pristup ukrajinskim mineralnim resursima.
Nije potvrđeno da se o Krimu razgovaralo na sastanku, niti o bilo kom drugom prijedlogu koji je Vašington iznio, iako se očekivalo da će to biti glavna tema razgovora.
Moskva je okupirala, a zatim tvrdila da je anektirala Krim 2014. godine. Osim u malom broju zemalja, aneksija nije priznata nigdje u svijetu. Američka politika od tada, uključujući i tokom prve Trumpove administracije, odbacila je ruske pretenzije na Krim.
Jurij Ušakov, koji je Putinov glavni savjetnik za inostranu politiku, opisao je sastanak između Putina i Witkoffa kao "konstruktivan" i "koristan". "Ovaj razgovor je omogućio Rusiji i Sjedinjenim Državama da dodatno približe stavove, ne samo o Ukrajini već i o nizu drugih međunarodnih pitanja", rekao je novinarima.
"Što se tiče same ukrajinske krize, diskusija se posebno fokusirala na mogućnost nastavka direktnih pregovora između predstavnika Ruske Federacije i Ukrajine", rekao je Ušakov.
Sa ruskom invazijom na Ukrajinu koja je ušla u četvrtu godinu, Vašington pokušava da prekine zastoj u pregovorima i zaustavi ono što je postao najveći kopneni rat u Evropi od Drugog svjetskog rata. Ukupno, više od milion ljudi je poginulo ili ranjeno u sukobu.
Nakon razgovora na visokom nivou u Parizu prošle nedelje, američki prijedlozi su počeli da kruže među diplomatama.
Američki prijedlog je za Radio Slobodna Evropa opisao evropski diplomata upoznat sa detaljima. Bivši američki diplomata takođe je potvrdio suštinu prijedloga.
Što se tiče Krima, američki plan zahtijeva de jure, u suštini legalno, priznanje ruskog zahtjeva za poluostrvo.
Pored toga što bi to bio veliki pomak za Sjedinjene Države, to bi bila velika pobjeda za Putina, čija je popularnost među Rusima porasla nakon 2014. godine kada je naredio prikrivenu invaziju na Krim, a kasnije i njegovu aneksiju.