Američki tužioci optužili su 12 kineskih državljana da su umiješani u hakerski napad kojom su kineskoj vladi prodavani podaci američkih disidenata, piše BBC.
Operacija koja je navodno sponzorirana od kineske države također je bila usmjerena na vladine agencije, uključujući Ministarstvo financija, prema podacima Ministarstva pravde (DOJ).
Hakeri su također navodno napali američku vjersku organizaciju i novine u Hong Kongu.
Pored američkih agencija, hakeri su napali ministarstva vanjskih poslova Tajvana, Indije, Južne Koreje i Indonezije. Među optuženim su i dva službenika kineskog Ministarstva javne sigurnosti.
Ministarstva pravde je saopćilo da su hakeri, koji su navodno predstavljali privatnu kompaniju i-Son, naplaćivali kineskim agencijama između 10.000 i 75.000 dolara za svaku informaciju.
Oni su navodno "izvršili kompjuterske upade" pod upravom kineskih ministarstava i na sopstvenu inicijativu, a "dobro su plaćeni za ukradene podatke". Kina nije odgovorila na ove optužbe, ali je u prošlosti oštro negirala druge optužbe.
Nejasno je kada su izdate najnovije optužbe Ministarstva pravde, ali one su otpečaćene u srijedu na saveznom sudu na Manhattanu.
"Danas razotkrivamo agente kineske vlade koji usmjeravaju i podstiču neselektivne i nepromišljene napade na računare i mreže širom svijeta", rekla je Su Bai, šef Odeljenja za nacionalnu sigurnost Ministarstva pravde. Nisu dati dalji detalji o ciljanim disidentima iz SAD.
U okviru svog dugogodišnjeg programa nagrađivanja, State Department je rekao da nudi do deset miliona dolara za informacije o i-Sonu, njegovim zaposlenima i kineskim zvaničnicima koji su "umiješani u zlonamerne cyber aktivnosti istaknute u optužnicama Ministarstva pravde".