Zloupotreba prilika i Srba na Kosovu.
Tako Dušan Janjić iz beogradskog nevladinog Foruma za etničke odnose i Ehat Miftaraj iz nevladinog Kosovskog instituta za pravdu vide izjavu zvaničnika Vlade Srbije, Igora Popovića, u kojoj je Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK) okarakterisao kao terorističku organizaciju.
Popoviću je zbog ove izjave na Kosovu određen jednomesečni pritvor zbog krivičnog dela "izazivanje razdora i netrpeljivosti". Prema krivičnom zakoniku Kosova ovo krivično delo je kažnjivo zatvorom od jedne do osam godina.
Direktor Kancelarije za Kosovo, Petar Petković, ponovio je 21. jula da se radi o "političkoj odluci", te da "nema nastavka dijaloga o normalizaciji odnosa dok Popović ne bude oslobođen".
Dušan Janjić u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) ocenjuje da se radi o "besmislenoj igri vlasti u Srbiji".
"Takav odnos prema dijalogu (sa Kosovom), takav odnos prema realnosti, samo govori da Srbija namerno, tu mislim na Kancelariju za Kosovo, ne želi da radi svoj posao…To je zloupotreba stanja Srba na Kosovu zarad opstanka na vlasti u Srbiji", smatra Janjić.
Sličan stav iznosi i Ehat Miftaraj, koji ocenjuje da je zvaničnik Vlade Srbije, Igor Popović, bio "veoma svestan svojih postupaka i pravnih posledica sa kojima se može suočiti".
"Međutim, u ovom slučaju, podneo je samožrtvu kao kolateralnu štetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji (direktora Kancelarije za Kosovo Petra) Petkovića i druge srpske državne zvaničnike ili čak i same kosovske Srbe, koristi kao sredstvo da izbegne pažnju sa aktuelnih nereda i protesta protiv njegove vlade širom Srbije", kaže Miftaraj.
Šta je i gde rekao Igor Popović?
Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Igor Popović, boravio je 18. jula u Velikoj Hoči radi obeležavanja godišnjice stradanja Srba na teritoriji opštine Orahovac, kada je u svom govoru Oslobodilačku vojsku Kosova nazvao terorističkom.
"Naša braća postradala su zato što teroristi OVK nisu želeli Srbe na ovim prostorima, i njihovim pogubljenjem hteli su da zastraše ostalo srpsko stanovništvo da napuste ovaj kraj. Boli i to što teroristi i organizatori, izvršioci zločina nisu pronađeni i kažnjeni sve ove godine, iako vidimo da se za sličan zločin otmice izraelskih civila razara cela Gaza", rekao je Popović.
Zbog ovih reči zaustavljen je na prelazu Brnjak i priveden, da bi mu kasnije bio određen i jednomesečni pritvor na osnovu člana 141 krivičnog zakonika o izazivanju razdora i netrpeljivosti.
Za krivično delo izazivanje ili raspirivanje mržnje, razdora i netrpeljivost između nacionalnih, rasnih, verskih, etničkih ili drugih grupa na način u kojem se može ugroziti javni red, kazna može biti novčana ili do pet godina zatvora. Neko ko sistematski ili zloupotrebom svog položaja ili ovlašćenja izvrši ovo krivično delo, kazna zatvora je od jedne do osam godina zatvora.
Advokat Ljubomir Pantović rekao je ranije da će uložiti žalbu Apelacionom sudu na odluku o određivanju pritvora Igoru Popoviću.
Sporazum o međusobnim posetama
Kosovo i Srbija su 2014. godine u okviru dijaloga postigli Sporazum o međusobnim posetama zvaničnika radi "unapređenja procesa normalizacije odnosa".
Međutim, strane često zanemaruju ovaj Sporazum i zabranjuju posete zvaničnika uz optužbe da nisu ispoštovane procedure, te da "druga strana" krši Briselski sporazum.
U sporazumu o zvaničnim posetama inače piše da će strane, putem oficira za vezu, jedna drugu obaveštavati o posetama svojih zvaničnika prve i druge kategorije.
U prvu kategoriju spadaju predsednik, premijer, zamenici premijera, predsednik Skupštine i ministri unutrašnjih poslova, spoljnih poslova i odbrane.
Drugu čine svi ostali ministri, potpredsednici Skupštine, direktori kancelarija Vlade i bezbednosnih agencija, predsednici Ustavnog i Vrhovnog suda, javni tužilac, kao i sva druga lica koja imaju fizičko obezbeđenje, kao što su verski poglavari.
Direktoru Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije do sada je nekoliko puta zabranjeno da dolazi na Kosovo zbog, kako je rečeno, "provokativnih izjava". Međutim, njegovi zamenici i pomoćnici su redovno dolazili i boravili u srpskim sredinama na Kosovu.
'Zadati rečnik ključnih reči'
Dušan Janjić kaže da aktuelne vlasti u Srbiji imaju "zadati rečnik ključnih reči" ali da svojim "novim govorom" ne mogu da ponište međunarodna dokumenta.
"Postoji Kumanovski sporazum u kome stoji jasna odrednica o demilitarizaciji i transformaciji OVK (Oslobodilačka vojska Kosova) a ne o terorističkoj organizaciji. Političari u Srbiji zloupotrebljavaju prilike na Kosovu i u svojim retkim odlascima tamo prezentiraju novi govor", kaže Janjić.
Ukazuje i da su zapadne zemlje od kraja 70-ih podržale promene u organizaciji OVK-a, te da je nisu više smatrale terorističkom organizacijom već političko-vojnom snagom koja se borila za oslobođenje od srpskih vlasti.
Janjić napominje da izjava Popovića nije bila "mudra" i zbog procesa suđenja u slučajevima bivših pripadnika OVK-a.
Specijalizovana veća Kosova u Hagu istražuju ratne zločine za koje se sumnja da su ih počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova nad etničkim manjinama i političkim rivalima od januara 1998. do decembra 2000. godine.
"Takva izjava je pogubna i kada imate nedovršena suđenja za ratne zločine koje su počinile vojske i paravojske Srbije. Ta bahatost, taj primitivizam novog govora ljudi koji ga zagovaraju u Srbiji, ne može da poništi činjenice. Može da doprinese onome čemu i doprinosi, političko marketinškoj propagandi da Srbi ne mogu da se integrišu", zaključuje Janjić.
Miftaraj: 'Umesto poruka mira, govor mržnje'
Ehat Miftaraj podvlači da važeći zakoni na Kosovu, ali i u drugim demokratskim društvima, ne dopuštaju govor mržnje.
"Igor Popović, umesto da iskoristi svoju posetu za promociju mira i harmonije među srpskim stanovništvom na Kosovu, zloupotrebio je posetu koristeći govor mržnje i šaljući političke poruke kako bi dodatno doprineo podelama i narušavanju etničkih odnosa na Kosovu", navodi on.
On smatra da su sve akcije Kancelarije za Kosovo dobro organizovane i orkestrirane od strane predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Vlade Srbije.
Inače, zbog "širenja mržnje i netrpeljivosti" funkcioner Srpske liste, Ivan Todosijević, osuđen je na godinu dana zatvora 2022. godine. On je osuđen zbog govora mržnje u izjavi o Račku, odnosno zato što je rekao da je "povod za agresiju na našu zemlju bila takozvana humanitarna katastrofa na Kosovu i Metohiji, izmišljeni Račak".
Potom je jula 2023. Vrhovni sud Kosova oslobodio Todosijevića svih optužbi uz ocenu da izraženo mišljenje ne predstavlja krivično delo, bez obzira na događaj koji se desio.
Reakcije sa Kosova i iz Srbije
Vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Kosova, Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla), rekao je nakon privođenja Igora Popovića, da Kosovo neće tolerisati uvrede i skrnavljenje istorije, a kamoli rat koji je vodila OVK.
Potom su stigle reakcije direktora Kancelarije za Kosovo Petra Petkovića, ministra spoljnih poslova Srbije Marka Đurića i drugih zvaničnika, koji su ocenili da je Popović svojom izjavom "pozvao na odgovornost onih koji su počinili zločine", te zatražili da se hitno oslobodi.
Srpska lista pozvala međunarodnu zajednicu da reaguje
Dalibor Jevtić, funkcioner Srpske liste, pozvao je 23. jula međunarodnu zajednicu da reaguje povodom hapšenja Igora Popovića, koji je, prema njegovim rečima, pozvao na "odgovornost i pravdu".
"Pozivam predstavnike međunarodne zajednice da reaguju i da Popović što pre bude sa svojom porodicom na slobodi. Mislim da je važno to danas reći jer, ponavljam, neko želi dan zabrani da govorimo (o zločinima nad Srbima). Pored toga što su nam ukinuli pravdu, ukinuli su nam i mogućnost da tražimo odgovornost za one koji čine zločine", rekao je Jevtić na obeležavanju 26 godišnjice od zločina u Starom Gracku kod Lipljana, kada je na njivi ubijeno 14 srpskih žetelaca.
Jevtić je izrazio žaljenje i što predstavnici međunarodne zajednice nisu prisustvovali pomenu jer su "oni obećali da će počinioce ovog zločina izvesti pred lice pravde".
Policija UNMIK-a je u oktobru 2007. godine uhapsila Mazljuma Bitićija iz sela Veliki Alas kod Lipljana zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu civila u Starom Gracku, ali je dva meseca kasnije pušten iz pritvora usled nedostatka dokaza.
Potom je 2017. obustavljena istragu o ovom zločinu ali su iz Misije EU za vladavinu prava (EULEX) naveli da ona može ponovo biti pokrenuta ukoliko se pojave novi dokazi.
Inače, tokom rata na Kosovu ubijeno je oko 13.000 ljudi, većinom Albanaca, dok se još uvek traga za oko 1.600 nestalih lica.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i direktor Kancelarije za Kosovo Petar Petković naveli su u razgovoru sa ambasadorima Kvinte (SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Italija) i šefom Misije EU da hapšenje Igora Popovića "predstavlja nastavak političkog progona Srba".
Đurić i ponovio očekivanje da Igor Popović bude što pre oslobođen, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Reagujući na hapšenje i pritvor Popovića, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je zvanični Beograd obavestio sve partnere, te dodao kako "to može imati nesagledive posledice".
"Poslednje hapšenje Igora Popovića pokazuje da je Aljbin Kurti izgubio razum i da želi da izazove incidente i sukobe na Zapadnom Balkanu", rekao je Vučić gostujući u emisiji na beogradskoj televiziji Pink.
Ovu izjavu srpskog predsednika premijer Kosova na dužnosti, Aljbin Kurti, pak vidi kao pretnju jer dolazi od vrhovnog komandanta vojske jedne države.
"Uz tonove koji podstiču na sukob, izjava se više ne može smatrati individualnim stavom, već državnom politikom", rekao je Kurti.
U međuvremenu je Više javno tužilaštvo u Beogradu 21. jula uputilo zahtev Upravi kriminalističke policije (UKP) i Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA) Srbije za prikupljanje potrebnih obaveštenja "u cilju identifikovanja lica" koja su 18. jula na Kosovu uhapsila Igora Popovića radi "utvrđivanja postojanja bitnih elemenata krivičnog dela 'otmica'".