Kako trenutno izgledaju blokade?
Desetine policajaca pod maskama uklanjaju barikade sa puta, dok im više stotina demonstranata ne pruža otpor i podiže ruke uvis - uz insistiranje da je njihovo okupljanje mirno.
To je slika sa jedne od blokada u beogradskoj opštini Zemun, koja je postavljena 30. juna nešto posle podneva.
Akciji policije, u kojoj su sa kolovoza uklanjali kontejnere, ograde i cigle, prethodio je poziv građanima da se sklone sa blokade.
Građani su se premestili na trotoar, pevajući himnu Srbije, sa rukama podignutim uvis, dok je policija išla ka njima.
Dok ih je policija potiskivala ka trotoaru, uzvikivali su "pustite studente", aludirajući na policijska hapšenja nakon studentskog protesta 28. juna.
Zemunska blokada je među nekoliko onih koje su postavljene u Beogradu, nakon policijske akcije 30. juna u ranim jutarnjim satima.
Jedna od blokada na kojoj je policija intervenisala, bila je i u centru Beograda, u naselju Dorćol.
Poziv da se nastave blokade
Studenti u blokadi su, putem društvenih mreža, pozvali građane da nastave sa "građanskom neposlušnošću" i da blokiraju ulice širom Srbije.
Blokade će, kako navode, trajati do ispunjenja zahteva - odnosno raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora i oslobađanja uhapšenih nakon studentskog protesta 28. juna.
Treći zahtev je uklanjanje kampa kojeg su u centru Beograda pre više meseci postavili protivnici studentskih blokada.
Šta kaže policija: Koliko je puteva bilo blokirano?
Pomoćnik direktora policije Željko Brkić izjavio je 30. juna da je u toku noći saobraćaj bio obustavljen na 108 lokacija u Srbiji.
Od toga je 31 lokacija bila u Beogradu.
Naveo je da je policija reaagovala "profesionalno, uz minimalnu silu".
Dodao je da su incidenti zabeleženi samo na Autokomandi, gde su bili "prinuđeni da intervenišu".
Prema njegovim rečima, prve blokade saobraćaja zabeležene su 29. juna oko 18 časova, kada su se građani počeli da se okupljaju i na puteve postavljaju kontejnere, betonske kocke, klupe, šatore.
"U kasnim večernjim satima, odnosno ranim jutarnjim, doneli smo odluku da angažujemo policijske službenike kako bismo normalizovali saobraćaj", rekao je Brkić.
Tvrdi da su građani prvo bili upozoreni da se nalaze na mestu gde je zabranjeno okupljanje, da im je potom naređeno da se "dobrovoljno raziđu".
"Ni na jednoj lokaciji nismo imali incident, osim na Autokomandi, gde su nas dočekali izgrednici spremni na napad. Imali su fantomke, rukavice i predmete koje su mogli koristiti za napad na policiju. Postupili smo kao i na svim ostalim lokacijama", rekao je Brkić.
Naveo je da je ukupno privedeno 16 osoba u Beogradu i dve u Čačku, kao i da će protiv njih biti podnete krivične ili prekršajne prijave.
"Nećemo dozvoliti bilo kakve akte nasilja", izjavio je Željko Brkić.
Kako je izgledala policijska akcija u Beogradu?
Na početku policijske akcije, tokom jutra 30. juna, došlo je do hapšenja na nekoliko barikada u Beogradu.
Studenti u blokadi, koji su pozvali na "građansku neposlušnost" nakon višemesečnih masovnih protesta, optužili su policiju za primenu prekomerne sile.
Naglašavaju da je policija "tukla i hapsila narod", dok policija u saopštenju te optužbe odbacuje – ocenjujući da je postupala "visoko profesionalno".
POGLEDAJTE VIDEO RADIJA SLOBODNA EVROPA: