Pomoć za Tursku sa Balkana
Širom Balkana organizovane su humanitarne akcije za područja Turske i Sirije pogođena katastroflanim zemljotresima, koji su odnijeli hiljade života. Pored toga, države šalju timove spasilaca, opremu i druge vrste pomoći.
Prošlo je pola vremena od kritična 72 sata, WHO: Sad je utrka s vremenom
Pola vremena od "kritična" prva 72 sata prošlo je otkako je jučer oko 4.00 sata ujutro po lokalnom vremenu potres magnitude 7,8 pogodio Tursku i Siriju.
"Sada je utrka s vremenom", rekao je glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Svake minute, svakog sata koji prođe, smanjuju se šanse da se preživjele pronađe žive."
S gotovo 5.800 uništenih zgrada samo u Turskoj i hladnim noćima koje slijede, spasilačke ekipe imaju otprilike 36 sati prije nego što šanse za izvlačenje preživjelih postanu znatno manje.
Britanski ministri nazvali su prva tri dana "kritičnima" za napore spašavanja, dok je čelnik organizacije Save the Children upozorio da će "hladnoća ubiti ljude".
Pothranjeno stanovništvo u sjevernoj Siriji, koje se već suočava s brojnim humanitarnim krizama, bit će najgore pogođeno, smatra James Denselow iz dobrotvorne organizacije.
Kahramanmaraš u ruševinama
Pogled iz zraka na grad Kahramanmaraš koji je, kao i ostatak južne Turske, pretrpio velika oštećenja uslijed dva snažna potresa.
Zemljotres, pa snijeg, a spasilaca nigdje
Jedna porodica u centralnoj Turskoj u očaju čeka spasilačke ekipe da izbave njihove najmlađe iz ruševina. U međuvremenu, pao je veliki snijeg, što otežava potragu za preživjelima nakon razornog zemljotresa, koji je 6. februara u Turskoj i Sijiri odnio hiljade života.