Crnogorski fudbalski klub Arsenal Tivat kažnjen je sa desetogodišnjom zabranom učešća na evropskim takmičenjima i novčanom kaznom od pola miliona eura.
Pored toga, i više igrača i bivši sportski direktor kluba – od desetogodišnje do doživotne zabrane bavljenja fudbalom.
To je odluka disciplinskog tijela Unije evropskih fudbalskih asocijacija (UEFA) povodom utakmice u kvalifikacijama za Ligu konferencija 2023.
Naime, oni su utvrdili da je prilikom utakmice sa jermenskim Alaškertom došlo do kršenja pravila UEFA-e koji se odnose na opšte principe ponašanja i integritet mečeva i takmičenja, odnosno namještanje utakmica.
Ovo je inače jedna od najrigoroznijih kazni UEFA-e za ovu vrstu prekršaja.
To ističe i poznati fudbalski trener Brano Milačić, ali u prvi plan ipak stavlja značaj regularnosti sporta.
"Kad je borba za regularnost takmičenja, uvijek podržavam kazne, makar to bilo i na štetu naših klubova. A to će na kraju biti uvijek u korist našeg fudbala", kazao je Milačić za Radio Slobodna Evropa.
Arsenal - jedan od najstarijih crnogorskih fudbalskih klubova - saopštio je da će se žaliti na odluku UEFA-e.
Sporni golovi 'upalili' alarm UEFA-e
U kvalifikcijama za Ligu konferencija jula 2023, Arsenal je prvi meč sa jermenskim Alaškertom završio neriješeno 1:1, da bi u revanšu izgubio 6:1, uključujući dva gola u sudijskoj nadoknadi vremena.
UEFA nije saopštila detalje kako su ove utakmice kompromitovane. Za RSE su kratko kazali da će "kompletno obrazloženje odluke biće objavljeno u dogledno vrijeme".
A šta je pokrenulo istragu?
"Jedna kombinacija sumnjivih, velikih uplata u kladionicama i dešavanja na terenu. To je upalilo alarm u UEFA-i, koja je pokrenula istragu", pojašnjava urednik sportske redakcije Televizije Vijesti Aleksandar Radović.
Radović ističe da ozbiljne sportske organizacije poput UEFA-e imaju saradnju sa velikim kladioničarskim kućama, koje signaliziraju kada postoji nešto sumnjivo.
Alarm se odnosio na velike uplate u kladionicama u toku meča, kada je rezultat bio 0:0. Na više mjesta uplaćena je veća količina novca uz prognozu na veliki broj golova, za nešto što se "u fudbalu i ne dešava tako često".
Nakon 40 minuta utakmice bez golova, uslijedila je serija od sedam.
"A kad se pritom pogleda snimak te utakmice i vidite da se nešto sumnjivo dešava i u ponašanju fudbalera, onda se svi alarmi upale", kaže Radović.
Prema njegovim informacijama, određeni fudbaleri i predstavnici kluba bili su na ispitivanjima u UEFA-i, kao i da su nekima u toku istrage pregledani telefoni.
Krivična prijava kod tužilaštva
Na pitanje RSE da li nalaz UEFA-e treba da podstakne i istragu u Crnoj Gori, Radović smatra da "apsolutno treba".
"Siguran sam da naše tužilaštvo može da zatraži dokazni materijal koji su prikupili švajcarski istražni organi ili UEFA-ine komisije, i da na osnovu toga reaguje... UEFA je ozbiljna organizacija koja tek tako ne prelama 'preko koljena'."
A istragu je crnogorsko tužilaštvo otvorilo prije dvije godine.
Naime, krivičnu prijavu Osnovnom tužilaštvu u Kotoru podnijeli su jula 2023. predsjednici Opštine Tivat Željko Komnenović i uprave Arsenala Dejan Kandić nakon što su izražene sumnje u namještanje sporne utakmice.
Komnenović je tada pozvao tužilaštvo da hitno reaguje a Kandić poručio da "na meteorski uspon Arsenala ne gledaju svi sa simpatijama" i dodao da treba da odgovaraju oni čija se odgovornost utvrdi.
Šta je utvrđeno dvogodišnjom istragom, iz tužilaštva za RSE nisu odgovorili.
"Ovo nije greška... Ovo je kriminal"
Kandić, koji je crnogorsko tužilaštvo pozivao na istragu, kaznu UEFA-e ocijenio je rigoroznom.
"Klub nije organizator nečasnih radnji, ali jeste napravio krupne propuste i za to trebamo biti kažnjeni, ali ne ovako drakonski".
Poručio je da će se žaliti na odluku UEFA-e.
Nakon što se iscrpe procesi pred UEFA, slučaj može biti upućen Sudu za sudsku arbitražu u Švajcarskoj, koji donosi konačnu odluku.
Kandić je poručio da vjeruje da nakon žalbe neće biti "ovako kažnjeni" i da su naučili na greškama.
Opozicioni Evropski savez reagovao je na tu izjavu:
"Kadić kaže 'naučili smo na greškama'. Znate što je greška u fudbalu? Kad pogriješite formaciju tima, loše postavite treninge ili promašite penal. A ovo je kriminal. Najveća i najteža sramota Arsenala u njegovoj istoriji".
Iz opozicione Demokratske partije socijalista su ocijenili da "UEFA kažnjava kolektiv i nesposobnost menadžmenta da se suoči sa problemom namještanja utakmica".
Opozicija je pitala predsjednika Opštine da li osjeća odgovornost i da li će tražiti ostavke rukovodstva kluba, kojem je osnivač i finansijer gradska uprava Tivta.
Opština 'široke ruke' prema Arsenalu
Predsjednik Opštine Željko Komnenović je za RSE kazao da je u pitanju "akt pojedinaca" koji su nanijeli "veliku reputacionu štetu Arsenalu" i da će svi involirani u ovaj slučaj snositi odgovornost.
Kada je u pitanju konačni stav lokalnih vlasti prema klubu, poručio je da će sačekati nalaze crnogorskih i međunarodnih institucija.
Arsenal je osnovan 1914. godine i jedan je od najstarijih klubova u Crnoj Gori.
Od tivatskih vlasti - u čijem je vlasništvu - godišnje dobija značajna sredstva.
Tako je od gotovo milion eura namijenjenih za sport, Opština u martu ove godine Arsenalu dodijelila najveći uznos – 410.000 eura.
Potom je finansijski pomogla i izradu monografije kluba.
Na pitanje RSE da li će Opština preispitati usplatu sredstava klubu nakon odluke UEFA-e, Komnenović je kazao da je potpisani ugovor "većim dijelom realizovan".
"Nisu nastupile ugovorom predviđene okolnosti koje bi dovele do njegovog jednostranog raskida. Interes lokalne zajednice i dalje je nesporan, posebno prema mladima koji stasavaju i igraju braneći boje grada. Njima smo dužni šansu."
U renoviranje stadiona ovog kluba prije dvije godine uloženo je 800.000 eura, a novac za to su dali Opština, Arsenal i Fudbalski savez Crne Gore.
Opština nije jedina koja pomaže klub. Novac su dobili i od državne kompanije Morsko dobro, koja im je dodijelila 40 odsto sredstava namijenjenih tivatskim klubovima.
Evropska bruka tivatskog kluba
UEFA je saopštila da će od Međunarodne federacije fudbalskih asocijacija (FIFA) tražiti da se izrečene mjere Arsenalu odnose na svjetskom nivou.
"Iz UEFA su htjeli da pokažu zube, pokazali su ih. Konačno treba svima u Crnoj Gori da bude jasno da se ne mogu namiještati utakmice", kazao je trener Brano Milačić za RSE.
Nada se da će ovaj slučaj dovesti do toga da se "utakmice igraju isključivo za bodove i svoj klub, a ne za pare i za kladionicu".
"Istina je spora, ali je dostižna. I ova bruka itekako pogađa crnogorski fudbal. Ona je mrlja na ovo što se kod nas radi. A jedino je možemo očistiti ako krenemo u jedan čisti sport, gdje ne treba imati milosti ni prema kome ko krši te elementarne, moralne principe sporta."
Iz Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) su za RSE kazali da ne mogu komentarisati nalaze UEFA-e, jer nijesu upoznati sa "prikupljenim informacijama i dokazima na osnovu kojih su izrečene disciplinske mjere".
Direktor Arsenala Dejan Kandić inače je član Izvršnog odbora FSCG.
Na pitanje da li će odluka UEFA-e uticati na njegov položaj u tom tijelu, iz saveza su za RSE kazali da je on ranije dao izjavu disciplinskom inspektoru UEFA-e i da mu nakon toga nije izrečena nikakva kazna.
Podsjećaju i da je on podnio prijavu tužilaštvu, od kojeg očekuju konketne rezultate.
Disciplinska komisija FSCG sprovešće odluke UEFA, u smislu poštovanja sankcija prema pojedincima koji su obuhvaćeni odlukama disciplinskih organa ove evropske organizacije.
Osim disciplinskih mjera, UEFA - Unija evropskih fudbalskih asocijacija - visokim novčanim kaznama "disciplinuje" klubove i zbog kršenja finansijskih pravila, naduvavanja sponzorskih ugovora, prekomjernog trošenja...
Tako su se na njenom "udaru" posljednjih desetak godina našli i najveći evropski klubovi, poput Barselone i Rome.