Prva zajednička obuka srpske i kineske vojske, novi je korak dve zemlje u produbljivanju vojne saradnje.
Tako je Srbija postala jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja ima vojnu obuku sa Kinom.
Kinesko Ministarstvo odbrane najavilo je zajedničku obuku specijalnih jedinice kinske i srpske vojske "Čuvar mira 2025".
Obuka će biti održana u provinciji Hebej, na severu Kine, u drugoj polovini jula, saopšteno je u Pekingu 14. jula.
Poslednjih godina Srbija kupuje naoružanje od Kine postajući prva zemlja u Evropi koja je nabavila kineski protivvazdušni sistem FK-3.
Zbog poltike prema Pekingu i Moskvi više puta su iz Brisela stizala upozorenja. U tom tonu je i ocena vojne obuke sa Kinom.
"Srbija bi trebalo da se uzdrži od postupaka i izjava koje su u suprotnosti sa stavovima EU u oblasti spoljne politike", poruka je Brisela.
Portparol EU naveo je na upit RSE da EU želi da računa na Srbiju kao pouzdanog evropskog partnera za zajedničke principe, vrednosti i bezbednost.
"I potrebno nam je da nas Srbija uveri u svoj strateški pravac", naveo je portarol EU.
Obaveza Srbije kao kandidata je da se usklađuje sa spoljnom politikom EU na šta je Brisel više puta pozivao Beograd.
Srbija je vojno neutralna, ali je članica NATO programa "Partnersto za mir", a strateški cilj zemlje je priključenje EU.
Zvanični Beograd istovremeno balansira u spoljnoj politici između Zapada, Kine i Rusije, koja je pod zapadnom izolacijom zbog invazije na Ukrajinu.
Nikola Lunić, geopolitički i bezbednosni konsultant smatra da odluka Srbije o vojnom treningu sa Kinom "podriva proklamovanu EU orijentaciju Srbije".
"Jačanje interoperabilnosti jedinica Kine i Srbije šalje jasnu geopolitičku poruku Zapadu", ocenio je on za RSE.
Pre obuke sa Vojskom Srbije, kineska vojska imala je u julu 2024. manevre u Belorusiji sa vojskom te zemlje na samoj granici sa NATO.
Održani su u vreme NATO samita u Vašingtonu gde su lideri Alijanse izrazili "neupitnu" podršku Ukrajini žestoko kritikujući Peking zbog podrške Rusiji.
Šta je cilj obuke u Kini?
Prema najavama kineskog ministarstva odbrane planirana obuka će "doprineti jačanju borbenih sposobnosti učesnika i produbljivanju saradnje između dve vojske".
Ministarstvo odbrane Srbije nije odgovorilo na pitanja RSE šta je cilj ove obuke niti koje će jedinice i koliko vojnika Vojske Srbije učestvovati.
Izostao je i odgovor kineske ambasade u Beogradu.
Takođe nema informacija da li će i u Srbiji i kada biti održana zajednička obuka koje se uglavnom održavaju po sistemu rotacije.
Zajedničke međunarodne obuke u 2025.
U maju je održana zajednička obuka vojnih specijalnih snaga Srbije i Egipta za izvođenje protivterorističkih operacija.
Na obuci, koja je održana u Srbiji, bili su borbeni timovi 72. brigade za specijalne operacije i egipatskih El Saka snaga, uz podršku helikopterskih jedinica Vojske Srbije.
Usledila je nakon slične obuke 2024. na poligonima u Egiptu.
U aprilu 2025. održana je zajednička inžinjerijska obuka pripadnika Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja u okviru Programa državnog partnerstva Srbije i Ohaja.
Ta obuka održana je u Srbiji.
Sagovornik RSE Nikola Lunić navodi da se iz najave kineskog ministarstva odbrane pre može čitati da je reč o vojnoj vežbi, a ne obuci.
Kako kaže vojne obuke nemaju naziv pa je "Čuvar mira 2025" primereniji vojnoj vežbi, dodajući da je osim toga najavljeno i jačanje borbenih sposobnosti učesnika.
NATO nije odgovorio na upit RSE povodom najavljene zajedničke vojne obuke Srbije sa Kinom.
Kinesko oružje u Vojsci Srbije
Šest novih bespilotnih letilica CH-92A kupljeno je od Kine 2020, a dve godine kasnije i raketni sistem protivvazdušne odbrane FK-3.
Srbija je tako postala operater tih kineskih projektila i borbenih dronova u Evropi.
Tokom prikaza nove opreme Vojske Srbije u aprilu 2023. javnosti je predstavljena i nova kineska bespilotna letelica CH-95.
Nije zvanično saopšteno koliko je dronova tog tipa kupljeno.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je krajem 2024. da je u Kini realizovana obuka na raketnom sistemu FK-3 koji može da gađa različite tipove aviona, helikoptera, krstarećih raketa, bespilotnih letelica.
Brisel i Vašington su više puta izrazili zabrinutost zbog nabavki naoružanja Srbije iz Rusije i Kine.
Nakon ruske agresije na Ukrajinu 2022. u Srbiji je uveden moratorijum na sve vojne vežbe sa stranim partnerima.
Izuzetak od toga je međunarodna taktička vežba "Platinasti vuk", na kojoj jedinice Vojske Srbije jačaju sposobnost za učešće u mirovnim misijama.
Vežbe "Platinasti vuk" realizuju se u Srbiji od 2014. godine, a na njima učestvuju i članice NATO, uključujući i Sjedinjene Države.
Konsultant Nikola Lunić smatra da učešće Srbije u "Čuvaru mira 2025" sa Kinom predstavlja značajnu geopolitičku kontradiktornost sa proklamovanim spoljnopolitičkim ciljevima zemlje i dovodi u pitanje konzistentnost srpske vojne neutralnosti.
"Očigledno je da se moratorijum oslanja na političke, a ne principijelne kriterijume čime vojna neutralnost svojom selektivnošću gubi svaki međunarodni kredibilitet", kaže.
Vojnoj obuci prethodile i policijske vežbe
Predstojeće vojne vežbe neće biti prve između Srbije i Kine na polju bezbednosti.
Naime, tokom prethodnih godina održane su vežbe specijalnih jedinica policije Srbije i Kine, a dve zemlje imaju i sporazum o zajedničkim policijskim patrolama od 2019. godine.
Vuk Vuksanović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) podseća na kineski dokument Globalne bezbednosne inicijative (GSI) iz 2023.
U njemu se, kako kaže, navodi i da će Kina pojačati svoja bezbednosna partnerstva i razmenu u oblasti vojne i policijske edukacije.
Ojačana bezbednosna saradnja Srbije i Kine ogleda se, kako kaže Vuksanović, kroz kupovinu kineske vojne opreme, policijsku saradnju i kinesku tehnologiju za prismotru.
"Iz ugla Srbije to je samo nastavak multivektorske politike i politike balansiranja", ocenjuje on.
Šta je kineski interes?
Kineska vojska i policija, kako kaže Vuksanović, traže partnere za sticanje međunarodnog iskustva.
On napominje da evropske zemlje uglavnom nisu bile željne to da rade, pa su se Kinezi oslanjali na partnere kao što je Rusija.
"Ovo (sa Srbijom) je pokušaj da akumuliraju međunarodna iskustva, a istovremeno je veoma korisno da se promoviše Kina kao nova globalna sila u usponu", naveo je.
U julu 2019. pre ruske invazije na Ukrajinu održana je u Nemačkoj zajednička vojno-medicinska vežba te zemlje i Kine "Kombinovana pomoć 2019" sa fokusom na pripremu za reagovanje tokom humanitarnih kriza.
To je u stranim medijima opisano kao prvi događaj za kinesku vojsku u pokušaju da uspostavi bliže veze sa Evropom.
Srbija i Kina poslednjih godina učvršćuje ekonomske i političke odnose koje dve zemlje definišu kao "čelično prijateljstvo" i "strateško partnerstvo".
Tokom druge posete kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu u maju 2024. potpisana je izjava o produbljivanju strateškog partnerstva i "izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri".
Beograd je, uz Pariz i Budimpeštu, bio jedna od tri adrese koje je Si Đinping obišao tokom posete Evropi u proleće 2024.
U međuvremenu, Kina je postala najveći spoljnotrgovinski partner Srbije po uvozu koji je u 2024. iznosio 5,13 milijardi evra.
Vlasti u Beogradu se oslanjaju na Kinu kada je reč o ekonomskim investicijama i zajmovima.
Takođe računaju na podršku Kine u međunarodnim organizacijama i institucijama u protivljenju nezavisnosti Kosova.