Dostupni linkovi

Završne riječi u postupku protiv Momčila Perišića


Bivši srbijanski general Momčilo Perišić u Hagu, 28. ožujak 2011.
Bivši srbijanski general Momčilo Perišić u Hagu, 28. ožujak 2011.
Na Haškom sudu počele su završne riječi u postupku protiv bivšeg načelnika Glavnog štaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, optuženog zbog zapovjedne odgovornosti nad zločinima u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini zbog logističkog pomaganja direktnih počinitelja.

U uvodnoj riječi tužitelj Mark Harmon opisao je spregu srbijanskog vojnog i političkog vrha s bosanskih i hrvatskim Srbima, koristeći se insajderskim podacima i dokazima iznesenim na suđenju.

Poput bilježnica načelnika Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića koji je na to vojno zapovjedno mjesto, prema tvrdnjama optužbe, postavljen upravo na sugestiju svog kolege i prijatelja iz JNA Perišića.
Mark Harmon na suđenju Perišiću, 28. ožujak 2011.

Zločini u Sarajevu, Srebrenici i tijekom raketnog napada na Zagreb, kada su poginuli mnogi civili, prema optužbi „ne bi bili mogući bez logističke podrške Vojske Jugoslavije“, kojoj je u sporno vrijeme optuženi Perišić bio na čelu.

Zločini su bili predvidljiva posljedica politike poticane iz Beograda, izjavio je tužitelj Harmon.

„Ciljevi te politike sprovođeni su vojnom silom. I u procesu tog sprovođenja životi običnih muškaraca, djece i žena bili su uništeni. Ovaj se predmet bavio kaznenom odgovornošću generala Perišića koji je u vrijeme na koje se odnosi optužnica (1993.-1995.) bio ključni vojni sprovoditelj državne politike SRJ u odnosu na Bosnu i Hercegovinu te Hrvatsku"
, rekao je on.



Javno o povjerljivim dokumentima

Iako su mnogi dokumenti o ulozi Srbije u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i dalje pod velom tajne, odnosno pod zaštitnim mjerama, tužitelj Harmon je naglasio kako će tijekom iznošenja završnih riječi pokušati prelaziti na sjednice zatvorene za javnost što je manje moguće.
Dokument o prebacivanju oficira iz VJ u VRS

Tome je razlog podsjetimo i sudska odluka od kraja prošlog tjedna u kojoj se optužbi dozvolilo da u svojoj završnoj riječi prvi puta može javno govoriti o sadržaju dokumenata Vrhovnog Savjeta Obrane Savezne Republike Jugoslavije koji imaju povjerljivi status.

„Ovaj je predmet rasvijetlio ulogu SFRJ i SRJ te vojske u potpomaganju rata u Bosni i Hrvatskoj. Državna politika podrške VRS-u (Vojsci Republike Srpske) i SVK (Srpska vojska Krajine) bila je produkt odluka koje je donijelo političko rukovodstvo SFRJ, a kasnije SRJ. Slobodana Miloševića, najmoćnije političke figure u SFRJ i SRJ i njegovih kolega u Vrhovnom savjetu obrane, Momiru Bulatoviću i predsjedniku SRJ Zoranu Liliću“, rezimirao je suđenje tužitelj Harmon.



Potčinjenost Mladića i drugih oficira (iz VRS-a i SVK-a) Perišiću, po tužitelju, dokazuje činjenica da su oni bili plaćani, unaprjeđivani i raspoređivani preko 30. i 40. kadrovskog centra Glavnog stožera jugoslavenske vojske koje je optuženi osnovao.



U utorak, iza tužiteljstva, završne riječi će iznijeti branitelji optuženog Perišića nakon čega će do kraja ovog tjedna uslijediti replike obiju strana.

Suđenje je počelo u kolovozu 2008. godine. Tužiteljstvo je (za dokazivanje 13 točaka optužnice zločina protiv čovječnosti, ubojstva, progone) izvelo 94 svjedoka te uvelo u dokaze 2500 dokumenta o kojima se često, zbog njihovog povjerljivog karaktera, raspravljalo na za javnost zatvorenim sudskim sjednicama.

Perišićeva je obrana izvela oko 30 svedoka, upola manje nego što je najavila uoči svog dokaznog postupka.
  • Slika 16x9

    Goran Jungvirth

    Diplomirani politolog iz Zagreba. U razbijanju stereotipa, širenjem informacija s Haškog suda o pravim razlozima i podstrekačima rata, nalazi motivaciju za svoj trenutni praktični rad.

XS
SM
MD
LG