Suspendovanim policajcima ukinute plate

logo Kosovskih policijskih snaga

Srpski pripadnici Kosovske policijske službe koji se do danas nisu vratili na radna mesta neće više primati platu, ali će i dalje biti pripadnici kosovske policije pod suspenzijom, odlučio je Glavni štab KPS-a. Srbi bojkotuju KPS jer ne žele da ‘budu pod komandom policije nezavisnog Kosova’.
Oko 300 srpskih pripadnika Kosovske policijske službe, koji su napustili radna mesta nakon što je Kosovo 17. februara proglasilo nezavisnost, biće i dalje pod suspenzijom ali im ona više neće biti plaćena. Portparol KPS Veton Eljšani (Elshani) izjavio je da je na preporuku Inspektorata policije, Glavni štab odlučio da će oni koji se ne vrate na posao do daljnjeg biti suspendovani, samo što im se ukida mesečno primanje.

“Mi smo pozvali naše suspendovane kolege da se pojave na svojim radnim mestima u petak u 8 sati. Pošto se to nije desilo odluku Inspektorata će sprovesti zamenik komesara KPS-a Šeremet Ahmeti. Oni će i dalje biti pripadnici policije do neke naredne odluke,”
izjavio je Eljšani.

Srpski pripadnici KPS-a iz regiona Prištine, Gnjilana, Peći kao i granične policije, posle proglašenja nezavisnosti bojkotuju KPS, tražeći da budu pod komandom UNMIK-a. Ali, u navedenim regionima izvršena je tranzicija i te stanice su pod komandom službe u Prištini.
Od 29. februara srpski policajci su bili pod plaćenom suspenzijom, dok im je Vlada Srbije obećala da će biti plaćeni iz srpskog budžeta. Za sada konkretne odluke o tome u Beogradu nema.

Jedan od lidera kosovskih Srba Ranđel Nojkić kaže da odgovornost za problem srpskih policajaca snose sve strane, Beograd, institucije u Prištini i međunarodna zajednica. On poziva da se to pitanje hitno reši jer zbog neučešća srpskih policajaca ima tenzija u srpskim sredinama.

“Mislim da je taj proces sa kosovskim policajacima bio toliko nesmotren sa svih strana, tako da praktično ispaštaju i porodice tih ljudi čiji status nije do kraja rešen a s druge strane stvara se jedna dodatna tenzija između KPS-a i stanovništva. Ukoliko policija ne odgovara strukturi stanovništva normalno da, kako smo videli u ranijim periodima, da je bilo dosta tenzija i dosta nesporazuma.”

Ministar za Kosovo Slobodan Samardžić je tokom nedavne posete Kosovu izjavio da Vlada Srbije čeka da prođe rok suspenzije od tri meseca, posle čega će suspendovani policajci dobiti rešenja MUP-a Srbije koji će preuzeti njihovo plaćanje. Upitan koliko očekuje da će Beograd rešiti pitanje srpskih policajaca, Nojkić kaže da se moraju sačekati konkretne odluke:

“Bilo je raznih obećanja koja su obezbeđivala i garantovala lagodan život pa se to nije dogodilo te prema tome verovaću onog trenutka kada se to bude desilo.”

Vlada Srbije konstantno poziva kosovske Srbe da napuste kosovske institucije, jer smatra da se učešćem u njihovom radu ‘priznaje država Kosovo’. Odbijajući da rade komandom KPS-a, Srbi traže da budu pod komandom UNMIK policije. Ali, policija UN odbila je zahtev Srba da budu pod njenom komandom tražeći da se vrate pod komandu KPS-a. Stav UNMIKa je da svi zaposleni u KPS-u, u područjima u kojima izvršena tranzicija a nadležnost preuzma kosovska policija, treba da rade pod komandom KPS-a.

Što se dalje procedure tiče, Inspektorat policije će odlučiti da li će suspendovani policajci i dalje biti pripadnici policije ili će biti zamenjeni novim srpskim članovima KPS-a. U međuvremenu Portparol Eljšani je pozvao srpske policajce da se vrate na svoja radna mesta, ističući da je ‘KPS spremna da ih prihvati’. Eljšani kaže da su srpski pripadnici pod pritiskom odlučili da bojkotuju KPS.

“Shvatamo da su pod pritiskom i da treba da odluče da li će nastaviti da rade u okviru KPS-a i služiti svojoj zajednici. Mi ih pozivamo da se vrate na posao,” kaže Eljšani.