Novi crkveno-diplomatski skandal

Podgorica

Velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori bojkotovali su u ponedjeljak veče prijem kod italijanskog ambasadora Gabriela Meućija, koji je upriličen povodom nacionalnog praznika te zemlje, pošto je među zvanicama bio i Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo. Nije prvi put da istim povodom na prijemima stranih ambasadora u Crnoj Gori dođe do diplomatskog skandala.
Prvi incident dogodio se prošle jeseni kada je povodom 3. oktobra, Dana njemačkog jedinstva, ambasador te zemlje u Podgorici Tomas Šmit organizovao prijem na kojem su takođe bili pozvani predstavnici obje crkve. Prisustvo mitropolita Crnogorske prvoslavne crkve Mihaila, osim zvaničnika Srpske pravoslavne crkve, pogodilo je i predsjednika Narodne stranke Predraga Popovića koji je napustio prijem, iako ga je, kako je tvrdio kasnije u izjavi medijima, ambasador Šmit uvjeravao da protokolom nije bilo predviđeno prisustvo mitropolita Mihaila, a tada su od učešća na prijem odustali mitropolit Amfilohije i episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.

U ponedjeljak veče, 2. juna, ista situacija se ponovila i na prijemu kod italijanskog ambasadora Gabrijela Meućija, povodom njihovog nacionalnog praznika. U ime poglavara Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohija svečanosti su trebali da prisustvuju protojereji Velibor Džomić i Radomir Nikčević, ali su se odlučili na bojkot budući da su prethodno saznali da je i na ovaj prijem pozvan mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve. Ovi incidenti otvorili su nekoliko pitanja, a jedno od njih je svakako i poštovanje diplomatskih pravila. Sociolog religije Mirko Đorđević kaže da nije iznenađen, dodajući:
"Neuviđavno je, bilo sa čije strane, ponašati se tako. Neuviđavno je u prvom redu prema zemlji domaćinu koja do svog nacionalnog praznika drži i koja se pridržava normalnog diplomatskog postupka. Pravo je svake zemlje koje priređuje prijem u stranoj zemlji da poziva predstavnike crkava i uopšte ljude iz javnog života po svom nahođenju. U tom smislu ovo zaista i deluje kao skandalozno."
Osim nepriličnog gesta prema državi domaćinu koja je uputila poziv, pitanje je naravno i da li se ovakvim ponašanjem u domaće probleme i neriješena pitanja pokušavaju uvući i međunarodni zvaničnici. Odgovore na to, međutim, danas nijesmo mogli dobiti od paroha podgoričke crkvene opštine protojereja Velibora Džomića koji je na prijemu trebalo da bude Amfilohijev izaslanik. Odbio je da komentariše, uz opasku da su pitanja uvredljiva i da je što je mislio o tome rekao listu "Dan". A Džomić je za ovu dnevnu novinu postupak italijanskog ambasadora Gabrijela Maućija nazvao "bezobraznim i skandaloznim", tvrdeći da je ambasador , kako kaže, "pozivanjem anatemisanog i prokletstvu predatog raspopa Miraša Dedeića pokušao da podrije kanonsko ustrojstvo pravoslavne crkve u Crnoj Gori”.

Ponašanje zvaničnika Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori pravda, međutim, predsjednik Narodne stranke Predrag Popović koji je prošle jeseni učinio isto na prijemu u njemačkoj Ambasadi, uvjeren da se strane diplomate na takav način ipak miješaju u ono što ih se ne tiče:
"Naravno da naši unutrašnji problemi treba da ostanu naši unutrašnji problemi i oni će ostati tako što se drugi neće njima baviti. Ako vi pozovete lice koje se lažno predstavlja kao svešteno lice i uz to još da je on predstavnik crkve za koju nijedna kanonska ckva ne zna, onda je to direktno provociranje onoga što već postoji kao razlog za taj sukob u samoj Crnoj Gori. To bi isto bilo kao da se neko predstavi ambasadorom Italije u Crnoj Gori i da on pravi prijeme, a da ga onda neko uvaži i kaže da je dobro jer i on ima pristalice koje kod njega dolaze, pa zašto ne bi pozvali i jednog i drugog jer se mi time ne miješamo u njihove odnose. Dakle, mora da postoji red i pravo i pravda. Država mora da poštuje kanonsko ustrojstvo crkve, kao što se crkva ne smije miješati u poslove države tako ni država ne smije da svoje stvari nameće crkvenim organizacijama. Ovdje je stvar potpuno jasna."
Sociolog religije Mirko Đorđević:
"Oni se ovim nisu uopšte umešali u odnose crkava nego su im pružili priliku da se tu sretnu u tom smislu je ovo nešto doista skandalozno. Problem je u nečem drugom. Problem je naš, unutrašnji, ako hoćete, crnogorski problem ili naš u srpskoj crkvi i političke je prirode."