Nepovoljna ocjena o borbi protiv trafikinga

U izvještaju Stejt Dipartmenta o trgovini ljudima Crna Gora je stavljena u Nivo 2, odnosno listu zemalja za nadzor, uz ocjenu da Vlada u Podgorici ne poštuje u potpunosti minimalne standarde za eliminaciju trafikinga.
Iz crnogorske Kancelarije za borbu protiv trafikinga te navode demantuju i najavljuju zvanično obrazloženje američkoj kancelariji.

Obrazlažući zbog čega je Crna Gora stavljena na listu za nadzor Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima američkog Stajt Dipartmenta je u izvještaju o stanju u Crnoj Gori tokom 2007. godine navela, između ostalog, da Vlada Crne Gore ne poštuje u potpunosti minimalne standarde za eliminaciju trgovine ljudima i zbog neuspjeha da pruži dokaze o povećanim naporima u borbi protiv trgovine ljudima tokom protekle godine. Ukazuje se da zvanična statistika ne izvještava adekvatno o stepenu rasprostranjenosti trgovine ljudima i da bi trebalo da više pažnje fokusira na taj problem. Navodi se da prosjačenje nije prepoznato od strane crnogorskih vlasti kao vrsta trafikinga, te da je pripadnicima policije, uključujući i graničnu policiju, često nedostajala obuka za identifikaciju žrtava. Takođe, američka kancelarija je primijetila da je Radna grupa za borbu protiv trgovine ljudima, kojom predsjedava nacionalni koordinator nije se nijednom sastala tokom perioda koji prati ovaj izvjaštaj. Za razliku od mjesečnih sastanaka koji su održavani prethodnih godina.

Nacionalni koordinator crnogorske Kancelarije za borbu protiv trafikinga Bojan Obrenović odbacije navode iz izvještaja Stajt Dipartmenta, konstatujući da je za Crnu Goru afirmativno što ima jako malo žrtava, a za šta je kancelarija Stejt Dipartmenta ukazala potrebu pojačane aktivnosti u istragama i otkrivanju trafikinga:
"Mi u Crnoj Gori imamo mali broj žrtava čime se ustvari ponosimo, što ne znači da institucije u Crnoj Gori, organi gonjenja, organi bezbijednosti koji se bave tim poslom, ne rade efikasno. To je jedan od razloga koji ja stavljam u toj gradaciji kao treći razlog koji se navodi u izvještaju Stajt Dipartmenta da je malo žrtava i da je malo krivičnih postupaka".
Ljiljana Raičević iz Sigurne ženske kuće se slaže sa izvještajem Stejt Dipartmenta, posebno u dijelu koji se odnosi na neodržavanje sastanaka sa Vladinim ministarstvima i tijelima koji se bave trafikingom:
"Nešto što je za mene jako interesantno je da su oni zaista dobro propratili sve ovo, čak znaju da se nijesmo nikad sastajali, da imamo potpisane memorandume o saradnji sa pet ministarstava i sa državnim tužiocem, ali ja za Sigurnu žensku kuću mogu da kažem da nas zaobilaze za te sastanke, da smo marginalizovani, iako smo potpisnici tog memoranduma. Mi zapravo ne znamo ni što preduzima policija, ni da li u Vladinom skloništu ima žrtava, ni što se s njima dešava".
Aida Petrović iz Crnogorskog Ženskog Lobija kaže da je tokom prošle godine pod njihovom zaštitom bilo 13 osoba koje smatraju žrtvama nekog oblika trafikinga. Petrović kaže da ne može da govori o radu institucija, a da kao nevladina organizacija čine sve u cilju brzog oporavka žrtava trafikinga:
"Ono što nas brine jeste da žrtava trgovne ljudima što je na raznim konferencijama i u regionu i dalje izražena tvrdnja da žrtava trgovine ljudima nema. Crna Gora je zemlja tranzicije, ali postoje slučajevi da je Crna Gora i zemlja krajnje destinacije i zemlja porijekla. Što je sa tim žrtvama mi kao nevladina organizacija ne možemo, na žalost, dati odgovor".
Bojan Obrenović kaže da Nacionalna kancelarija ima dobru saradnju sa nevladinim sektorom i državnim institucijama koje rade na otkrivanju slučajeva trafikinga. On se ne slaže sa primjedbom o neodržavanju sjednica radnih grupa i odbacio je ocjenu o rasformiravanju specijalnog policijskog antitrafiking tima, obrazlažući to činjenicom da su reformom policije sve nadležnosti specijalnog tima sada prešle u Upravu policije. Na naše pitanje da li će reagovati na izvještaj Stajt Dipartmenta Obrenović kaže da je to već učinio kod ambasadora SAD-a u Crnoj Gori:
"Ja sam veoma kritički nastupio u smislu svega onoga što smatram neargumentovanim, a u tom kontekstu ću napraviti dopis prema američkom ambasadoru u smislu demantovanja takvih tvrdnji i moje percepcije tog problema imajući u vidu da su sva prikupljanja i izrade, metodologije prikupljanja podataka, korišćenje neke metode koja, po meni, proizvodi upravo takvu sliku. Tu prije svega mislim na izjave predstavnika nevladinih organizacija koji nijesu u kooperativnom odnosu sa kancelarijom i Vladom koji možda neargumentovano i neobjektivno iznose takve podatke".