Predsjednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je u subotu, 5. aprila kako je njemačka ministarka za evropske poslove i klimu Anna Lührmann "jutros ispraćena sa aerodroma" u tom bosanskohercegovačkom entitetu.
"Ispraćena je sa poštovanjem i napomenom da je uvrijedila 'našu zemlju'", rekao je Stevandić na proširenoj sjednici Vlade RS.
Vlada Republike Srpske (RS) proglasila je 4. aprila zvaničnicu njemačkog ministarstva vanjskih poslova Annu Lührmann personom non grata u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, a nakon što je Njemačka uvela sankcije najvišim zvaničnicima RS.
Njemačka državna ministarka za Evropu i klimu Anna Lührmann je zajedno s ministarkom za evropske i međunarodne poslove Austrije Beatom Meinl-Reisinger saopštila da su 4. aprila stupile na snagu sankcije koje su Njemačka i Austrija uvele protiv predsjednika RS Milorada Dodika, te premijera Radovana Viškovića i predsjednika Skupštine Stevandića.
Sankcijama im je zabranjen ulazak u Austriju i Njemačku.
U zajedničkom saopštenju obe su dale podršku borbi protiv secesionističkih poteza vlasti u RS prevođene entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom.
Protiv Dodika, Stevandića i Viškovića u toku je i istraga koju vodi Tužilaštvo BiH zbog narušavanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Za njima je raspisana i centralna potjernica jer odbijaju da se odazovu na pozive za saslušanje u toj istrazi.
Lührmann je kasnije izjavila da su Dodikovi predstavnici, dok je u petak boravila u Banjaluci, prijetili nasiljem njoj i njenoj delegaciji, navodeći da je predsjednik RS opet "pokazao svoj destruktivni pristup".
Iz njemačkog Ministarstva vanjskih poslova saopštili su da je ministarka Lührmann u subotu napustila Bosnu i Hercegovinu prema planu, redovnim letom.
Istakli su za Radio Slobodna Evropa i kako Milorad Dodik "nema zakonsko ovlaštenje da proglasi osobu personom non grata" uz podsjećanje da "Republika Srpska nije nezavisna država, te stoga takve odluke ne mogu biti pravno validne".
Pročitajte i ovo: Njemačko ministarstvo vanjskih poslova: Dodik nema ovlaštenje za proglašenje osobe personom non grataVlada RS svoju odluku, uz naredbu MUP RS da "istu osobu isprati van granica RS", opravdala je riječima da se radi o protestu zbog "jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od strane određenih zvaničnika Savezne Republike Njemačke".
Lührmann je kasnije navela da je "imala niz odličnih sastanaka sa civilnim društvom i opozicijom" u Banjaluci, gde je, kako je navela "srdačno dočekana", ali da je da je pred kraj njenog programa u Banjaluci Dodik opet "pokazao svoj destruktivni pristup".
"Njegovi predstavnici su meni i mojoj delegaciji pretili nasiljem. Ovo je znak slabosti. Dodik je sve izolovan i nema podršku građana Republike Srpske", navela je visoka zvaničnica njemačkog Ministarstva vanjskih poslova.
Zahtjev za vanrednu sjednicu Savjeta ministara BiH
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine i predsjednik Naše stranke Edin Forto zatražio je hitnu sjednicu Savjeta ministara BiH zbog "protjerivanja" njemačke ministarke Anne Lührmann iz entiteta Republika Srpska.
"Najoštrije osuđujemo protjerivanje njemačke ministrice iz Republike Srpske. Radi se o diplomatskom skandalu bez presedana kojim su zvaničnici RS-a ugrozili život i sigurnost članice Vlade Savezne Republike Njemačke i njenog tima. Radi se o nesagledivoj šteti koja je nanijeta najviše RS, ali i samoj Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju Forte.
Naveo je i kako očekuje hitno izvinjenje Bosne i Hercegovine kako ministarki, tako i njemačkoj vladi.
"Riječ je o nesagledivoj šteti koja je nanijeta najviše RS, ali i samoj Bosni i Hercegovini. Očekujemo hitno izvinjenje Bosne i Hercegovine samoj ministrici, ali i njemačkoj vladi. Povodom njenog protjerivanja tražim hitnu sjednicu Vijeća ministara te veću odlučnost države u procesiranju rukovodstva RS-a osumnjičenog za rušenje ustavnopravnog poretka", stoji u Fortinoj izjavu
Ovaj slučaj, ako ostane prešućen, služi za, kako je Forto, protjerivanje bilo koga iz Republike Srpske ko se ne svidi predsjedniku ovog entiteta Miloradu Dodiku lično.
Pročitajte i ovo: Dodik iz Bosne, Dodik u Bosnu: Potjernica raspisana, predsjednik RS prelazi granicuŠta je prethodilo odluci o zabrani ulaska Dodiku i saradnicima u Njemačku i Austriju?
Vlast u RS, predvođena proruskim liderom Dodikom, nastoji nizom antiustavnih odluka i zakona da uruši temeljne institucije Bosne i Hercegovine. Dodik se, zajedno sa članovima svoje porodice, te ključnim političkim saradnicima već nalazi na listi sankcija SAD, a sankcije je uvela i Velika Britanija.
Dodik odbija da prihvati i presudu Suda BiH kojom je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora od godinu dana i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika BiH.
Zajedno sa predsjednicima Skupštine RS i Vlade RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, Dodik odbija i da se odazove na poziv pravosudnim institucijama koje ih terete za narušavanje ustavnog poretka BiH, zbog čega su se našli na centralnoj potjernici u zemlji prije pola mjeseca, te još odolijevaju hapšenju.
Pročitajte i ovo: Nametnuta dilema radnicima iz RS poslije Dodikovih izjava o zaposlenima u državnoj službiUz to, iz RS prijete i krivičnim prijavama onima koji žive u tom bh. entitetu, a rade u institucijama BiH, ako se ne povinuju zahtjevima Dodikove većine da napuste državne institucije.
Evropska unija se do sada, zbog protivljenja mađarskog lidera Viktora Orbana, nije mogla usaglasiti oko sankcija Dodiku.
Njemačka je i ranije reagovala na antiustavne aktivnosti rukovodstva RS, tako što je u aprilu 2022. zamrznula projekte u tom bh. entitetu ukupne vrijednosti oko 105 miliona evra, a u avgustu 2023. su se u potpunosti povukli.
Kako je ranije navedeno za RSE iz Ambasade Njemačke u Sarajevu, "teško bi bilo objasniti" njemačkim poreskim obveznicima zašto podržavaju "značajnom sumom entitet koji, prema izjavama njegovog predsjednika, otvoreno razmišlja o izlasku iz Bosne i Hercegovine".
Mađarska je najavila kasnije preuzimanje projekata od čijeg finansiranja je odustala Vlada Njemačke.