Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović je u petak upozorio da svjedočimo izuzetno agresivnim udarima na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine.
"Vladavina prava je temelj demokratskog društva, u kojem ne mogu postojati nedodirljivi pojedinci, te da se sudske odluke moraju poštivati. Pravosudni sistem je stub svake demokratske države i njegova nezavisnost i integritet moraju ostati neupitni", poručio je 28. februara Bećirović nakon održanog sastanka sa visokim predstavnikom Kristianom Šmitom (Christian Schmidt), šefom Delegacije Evropske unije (EU) u BiH Luiđijem Sorekom (Luigi Soreca), te ambasadorima zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC).
Sastanak na visokom nivou se održao u jeku antiustavnih poteza vlasti Republika Srpska (RS), nakon što je Sud Bosne i Hercegovine nepravosnažno osudio predsjednika ovog bh. entitita Milorada Dodika, šefa vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), a Skupština Republike Srpske usvojila zakone kojima se neustavno zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija Bosne i Hercegovine u tom bh. entitetu.
Kako je navedeno u saopćenju Predsjedništva BiH, tokom sastanka je razgovarano o najopasnijim udarima na temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavni poredak BiH u režiji Milorada Dodika i njegovih sljedbenika.
Svi učesnici sastanka iskazali su jedinstven stav o uzrocima trenutne krize te naglasili važnost jedinstva svih međunarodnih aktera i zajedničkog djelovanja u osiguranju punog poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH.
Njihova je ocjena da udar organa vlasti bh. entiteta RS na ustavnopravni poredak, pored toga što ugrožava mir i sigurnost, nanosi ogromnu štetu svim narodima i građanima u BiH. Istaknuto je da je donesenim odlukama i usvojenim zakonima u NSRS praktično blokiran daljnji put BiH u punopravno članstvo u EU, jer su nespojivi s evropskom agendom.
Upravni odbor PIC-a su predstavljali ambasadori Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Sjeverne Irske, Italije, Turske, Japana i Kanade, a sastanku su prisustvovali i komandant Snaga Evropske unije u BiH (EUFOR) Florian-Marian Barbu, te komandant NATO štaba u Sarajevu Metju Valas (Matthew Valas).
Također, svi prisutni na sastanku su naglasili podršku nezavisnosti, suverenitetu, teritorijalnom integritetu države BiH.
Upozorili su da neće tolerirati pokušaje narušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i da će preduzeti sve potrebne korake kako bi osigurali poštivanje vladavine prava u BiH.
Bećirović je još jednom ukazao na činjenicu da međunarodna zajednica ima jasan mandat i sve potrebne mehanizme da zaustavi antidejtonsku i antiustavnu politiku.
"U tom smislu, treba biti spreman i za angažiranje snažnih vojnih snaga u BiH, posebno na strateški važnim lokacijama. Prijetnje institucijama i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine bi mogle imati ozbiljne implikacije na status Brčko Distrikta", navodi Bećirović.
Na Dodikovu inicijativu je skupština Republike Srpske usvojila 27. februara zakone kojima se neustavno zabranjuje djelovanje pravosudnih i istražnih institucija Bosne i Hercegovine u tom bh. entitetu, u čijem osnivanju je prije petnaestak godina učestvovao i sam Dodik.
Usvojeni Prijedlog zakona predviđa zabranu rada i postupanja Suda BiH, Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH u RS-u.
Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. Institucije koje Dodik nakon osuđujuće presude pokušava ukinuti, osnovane su na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, te potvrđenih u državnom Domu naroda. Prema Ustavu BiH, ukinuti ih može samo državni parlament.
Pročitajte i ovo: State Department o presudi Dodiku: Čvrsto se protivimo akcijama koje bi narušile sigurnost BiH