Poruka protesta dela zaposlenih u visokom obrazovanju i nauci, na platou Filozofskog fakulteta u Beogradu, jeste da su "studentski zahtevi i zahtevi profesora".
Profesori su se okupili 3. februara u znak solidarnosti sa studentima koji duže od dva meseca blokiraju preko 60 fakulteta u Srbiji zahtevajući političku i krivičnu odgovornost zbog stradanja 15 ljudi u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
"Tražeći način da aktivno učestvujemo u zajedničkoj borbi koja se širi i intenzivira, sazrela je potreba da se zaposleni na univerzitetima čvršće povežu i da nastupaju zajednički. Ovo ne može biti samo studentski protest i studentska stvar", naveo je glumac Petar Benčina, docent na Fakultetu dramskih umetnosti, čitajući zajedničko saopštenje inicijative "Pobunjeni univerzitet".
U saopštenju se navodi da kao što studenti poručuju da ne ćute, tako i njihovi profesori poručuju da zaposleni na univerzitetu ne ćute.
"Zahtevi studenata su i naši zahtevi. Ispunite ih i prestanite da ugrožavate mladost i budućnost ovog društva i omalovažavate celokupnu akademsku zajednicu. Mi nismo ni uspavani, ni nezainteresovani. Mi smo pobunjeni univerzitet u pobunjenoj Srbiji", navodi se u saopštenju.
Udružena podrška studentima
Skup je organizovala inicijativa "Pobunjeni univerzitet", koja predstavlja mrežu zaposlenih u visokom školstvu i nauci, a Radina Vučetić, redovna profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu, objasnila je za RSE da ta neformalna grupa od danas kreće u konkretizaciju svojih akcija.
"Od početka blokada šaljemo na različite načine podršku studentima i studentskim zahtevima, ali mislimo da je potrebno da to radimo još vidljivije, organizovanije i da se povežemo po celoj Srbiji. Studenti su predvodnici, a na univerzitetima je prisutn jak pritisak, stoga osećamo da moramo još jače da se udružimo", rekla je ona.
Profesori i naučnici uz studente u daljoj borbi
Kako je saopšteno na skupu, inicijativu "Pobunjeni univerzitet" svojim potpisima podržalo je 1.600 zaposlenih na fakultetima i naučno-istraživačkim institutima iz Beograda i drugih gradova Srbije.
"Ovo predstavlja neku vrstu preuzimanja odgovornosti za nastavak ove borbe što su studenti pokrenuli. Oni su pokrenuli čitavo društvo, postavili su osnove promena u društvu, međutim studenti ne mogu niti treba da vode te bitke sami", rekao je za RSE Ivan Đorđević, naučni saradnik u SANU (Srpska akademija nauka i umetnosti).
Na skupu je odata pošta stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu u vidu 15 minuta tišine.
Od kraja novembra 2024. studenti u Srbiji organizuju blokade više od 60 fakulteta i dva sedišta univerziteta. Oni zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.
Traže i sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su usledili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Osim blokada, studenti su organizovali i više masovnih okupljanja i uličnih blokada - na kojima se okupilo više desetina hiljada ljudi.
Premijer Srbije Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneli su ostavke nakon napada na grupu studenata ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu.
Akademci su poručili da ostavke nisu među njihovim zahtevima, da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.
Pročitajte i ovo: Završena 27-časovna blokada mosta u Novom Sadu, studenti očistili ulice