Većina zaposlenih u Beogradskoj filharmoniji stupila je 3. marta u štrajk.
Oni zahtevaju hitno poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih, kao i hitno otvaranje konkursa za direktora Beogradske filharmonije transparentno i u skladu sa protokolom o konkursu.
Vaš browser nepodržava HTML5
'Živimo za aplauz, ali ne od aplauza': Beogradski filharmoničari traže bolje uslove
Kako piše u saopštenju, traži se hitno poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih odvajanjem iz trenutne uredbe o koeficijentima, i to kroz vraćanje posebne Uredbe o koeficijentima za Beogradsku filharmoniju, jer je Beogradska filharmonija jedini filharmonijski orkestar na budžetu Ministarstva kulture koji je isključivo orkestarski ansambl.
"Za nosioce delatnosti koji predstavljaju najbrojniju grupu u orkestru Beogradske filharmonije (tuti muzičari tj. orkestarski muzičari) zahtevamo platu najmanje u iznosu republičkog proseka, a to je, po poslednjim podacima Zavoda za statistiku iz novembra 2024. godine javno dostupnom na sajtu, 100.738 dinara neto", saopštili su.
Takođe, zahtevaju objedinjenje svih tuti muzičara u jednu grupu kroz usklađivanje Kataloga radnih mesta sa Uredbom o koeficijentima.
Saopštili su da štrajk prestaje sporazumom strana u sporu ili odlukom većine zaposlenih o prestanku štrajka, a da se koncerti Beogradske filharmonije otkazuju do daljnjeg, počevši od predstojećeg nastupa zakazanog za 7. mart u Kolarčevoj zadužbini.
Zaposleni u Beogradskoj filharmoniji godinama traže bolje uslove rada.
Pročitajte i ovo: Metro, filharmonija i druga neispunjena obećanja 2020. u Srbiji