Centralna banka Bosne i Hercegovine neće uplatiti 100 miliona eura u budžet BiH sve dok postoji mogućnost ugrožavanja njene imovine, kao i ugrožavanja monetarne i financijske stabilnosti, saopćeno je iz ove financijske institucije 23. aprila.
Saopćenje iz ove institucije dolazi dan nakon što je Vijeće ministara BiH na sjednici 22. aprila usvojilo prijedlog ministra finansija BiH Srđana Amidžića da dug slovenačkoj firmi "Viaduct" bude isplaćen iz prošlogodišnje dobiti Centralne banke BiH od 200 miliona maraka (oko 102 miliona eura).
Tu odluku treba potvrditi Predsjedništvo BIH i državni parlament.
"Spremni smo da u skladu sa zakonskim normama, našim mandatom i ovlaštenjima, odgovorimo na prijetnje ugrožavanju naše imovine i osiguramo nesmetanu provedbu svih zakonskih nadležnosti CBBiH", navodi se u saopćenju.
Iz Centralne banke naglasili su da ostaju opredijeljeni očuvanju monetarne i finansijske stabilnosti Bosne i Hercegovine, te politici investiranja, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja na siguran način.
Dug slovenačkoj firmi "Viaduct" je nastao nakon što je Vlada Republike Srpske prekršila uslove iz ugovora o koncesiji za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas, koji je dodijelila ovoj firmi.
Ugovor je prekršen, jer je na istoj lokaciji entitetska Vlada dodijelila istu koncesiju i vlastitom elektroenergetskom preduzeću.
Pročitajte i ovo: Federacija BiH protiv raspodjele novca za isplatu duga RS prema SlovenijiSlovenačka kompanija je ponudila sporazumni raskid koncesijskog ugovora, što je Vlada RS-a odbila, nakon čega je odšteta zatražena pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu.
Odšteta je, međutim, zatražena od države BiH, jer entitet RS nije međunarodni subjekt.
ICSID je donio presudu protiv BiH 18. aprila 2022. godine i naložio državi da isplati odštetu koja je tad procijenjena na oko 39 miliona evra.
Od tada rastu kamate, pa se dug povećao na oko 56 miliona evra.
Sporazum kojim se precizira da će RS snositi finansijske posljedice arbitraže potpisan je 2017. godine, ali se ovaj entitet oglušuje o pozive državnih vlasti da izmiri dug.
U međuvremenu, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka provodi istragu protiv slovenačke firme "Viaduct" i tri osobe zbog zloupotrebe položaja i ovlaštenja, ne iznoseći više detalja o ovom slučaju.
Istraga se vodi, kako je potvrđeno za Radio Slobodna Evropa (RSE), na osnovu izvještaja Uprave kriminalističke policije iz jula 2024. godine.
Pročitajte i ovo: Upitno kako će BiH naplatiti višemilionske presude Republike Srpske