Održane blokade u više crnogorskih gradova, najbrojnija u Podgorici

Sa blokade kružnog toka u Podgorici, 4. februar.

Crnogorski građani organizovali su 4. februara blokade u više gradova, među kojima i jednog od najprometnijih kružnih tokova u Podgorici.

"Nadamo se da ćemo iz dana u dan da pridobijamo mlade ljude... jer na nama ostaje ova država", poručila je Anastasija Martinović ispred studentske grupe "Kamo śutra".

Ova grupa od početka godine održava proteste i blokade tražeći od premijera Milojka Spajića da smijeni potpredsjednika Vlade za bezbjednost Aleksu Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zbog, kako su kazali, propusta policije na dan masovnog ubistva na Cetinju 1. januara.

Policija je u vrijeme ubistava gotovo šest sati tragala za Acom Martinovićem, koji je počinio samoubistvo nakon što je na više lokacija u gradu usmrtio 13 osoba.

Spajić je, međutim, odbacio zahtjev studenata navodeći da je "ostavka čin moralne i objektivne odgovornosti", a da su svi članovi Vlade "podložni promjeni nakon analize njihovog učinka".

Učesnici su imali poruku za predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića

Poslije mosta i ulice, građani su 4. februara blokirali jedan od glavnih kružnih tokova u Podgorici.

Na kružnom toku su zvucima pištaljki i bubnjeva izveli "23 minuta buke" za 23 žrtve dva masovna ubistva počinjena u posljednje dvije i po godine na Cetinju, gradu na 30 kilometara od Podgorice.

Osim ostavki ministara, zahtijevaju reformu policije, oduzimanje ilegalnog oružja, bolju brigu o mentalnom zdravlju i povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama.

U znak podrške studentima i građanima koji danima blokiraju saobraćajnice u Podgorici, na Cetinju je organizovana blokada kružnog toka na ulazu u grad a u Kotoru saobraćajnice kod starog grada.

Iz Uprave policije su 3. februara upozorili organizatore da neprijavljivanjem okupljanja i zauzimanjem saobraćajnica krše zakone i ugrožavaju bezbjednost.

Blokade su prošle bez incidenata.

Sa blokade u Podgorici