Male šanse za smjenu gradonačelnika

Miomir Mugoša, Foto: Savo Prelević

Napad gradonačelnika Podgorice na novinare "Vijesti" i dalje je tema broj jedan. Nakon što je dio partije u Skupštini Podgorice tražio sazivanje sjednice na kojoj bi se raspravljalo o povjerenju Miomiru Mugoši postavlja se pitanje da li bi gradonačelnik mogao da bude smijenjen. Prema pravnoj proceduri, smjena će ići veoma teško jer bi u krajnjem o povjerenju gradonačelniku odlučivali Podgoričani na referendumu.

Inicijativu za pokretanje postupka nepovjerenja gradonačelniku Podgorice treba da podnese najmanje jedna trećina odbornika, a o toj inicijativi odlučuje Skupština glavnog grada većinom glasova ukupnog broja odbornika i to 30 dana od dana podnošenja inicijative.

Ukoliko Skupština prihvati inicijativu donosi odluku o pokretanju postupka za nepovjerenje gradonačelniku. Tom odukom se utvrđuje datum glasanja na kome će se građani izjasniti o povjerenju ili nepovjerenju gradonačelniku.

Taj rok ne može biti duži od 60 dana od dana kada skupština prihvati inicijativu za pokretanje postupka, kaže potpredsjednik Socijalističke narodne partije Neven Gošović, obrazlažući proceduru koja bi trebalo da uslijedi nakon incidenta gradonačelnika Miomira Mugoše s novinarima "Vijesti":

"O nepovjerenju gradonačelniku odlučuju isključivo građani, a smatra se da je gradonačelniku izglasano nepovjerenje ukoliko više od polovine važećih glasačkih listića, odnosno glasača koji su glasali za nepovjerenje predsjedniku opštine. Na taj način zaokružio bi se taj ukupni postupak. U slučaju neizglasavanja nepovjerenja gradonačelnik bi nastavio sa obavljanjem svoje funkcije, s tim što se taj postupak ne može ponoviti u toku od godinu dana."


Profesor Đorđije Blažić kaže da pored navedene procedure u Skupštini Podgorice inicijativu za smjenu gradonačelnika mogu da pokrenu i sami građani:

"Jedan oblik odgovornosti je takozvani opoziv koji reguliše zakon i gdje za pokretanje postupka opoziva je potrebno 20 posto biračkog tijela da pokrene postupak opoziva. U takvoj situaciji kada građani, odnosno taj procenat građana, pokrene proceduru opoziva skupština opštine ima sam tehničku ulogu da samo zakaže referendum i na referendumu će građani odlučiti da li će da opozovu predsjednika opštine ili neće da ga opozovu. Drugi oblik odgovornosti je vezan za takozvano nepovjerenje ili izglasavanje nepovjerenja predsjedniku opštine i taj postupak mogu pokrenuti i deset posto građana, može ga pokretnuti i trećina odbornika, a može da ga pokrene i Vlada u slučaju kada predsjednik ne izvršava poslove koji su preneseni, odnosno povjereni lokalnoj zajednici."


Pitali smo odbornika Pokreta za promjene Borisa Marića koliko je realna mogućnost da gradonačelnik bude smijenjen uz navedenu proceduru:

"U skladu sa onim što propisuje Zakon o lokalnoj samoupravi te šanse su dosta male. Odbornici uopšte ne mogu da smijene gradonačelnika. Oni mogu samo zakonski da pokrenu inicijativu za njegov opoziv nakon čega, kada bi se desilo da u gradskom parlamentu većina odluči i donese odluku o raspisivanju referenduma na kome bi opet građani odlučili da li će uskretiti povjerenje trenutnom gradonačelniku. Tako da su sada u toku razgovori unutar opozicije o tome da se ipak inicijativa pokrene, da se skupi potreban broj potpisao da bi ona došla na dnevni red i da bi se o tome raspravljalo i, ako ništa drugo, da bi se ukazalo na određene probleme i određena ponašanja koja su po našem mišljenju potpuno kontraproduktivna, nedopustiva i šalju lošu poruku."


Na isto pitanje odgovara i Neven Gošović:

"Opozicija u skupštini glavnog grada, za koju smatramo da će biti jedinstvena u podnošenju inicijative da se gradonačelniku moguće izglasa nepovjerenje, nema dovoljan broj glasova u skupštini glavnog grada. Biće neophodna podrška, prije svega, Socijaldemokratske partije. Da li će oni biti spremni da to učine ostaje da se vidi."