Dildar Khan kaže da je cijeli život proveo u Pakistanu, ali je sada poslan "kući" u Afganistan prema programu koji je u posljednjim sedmicama deportirao oko 100.000 ljudi.
Khan ima petoro djece u dobi od dvije do 13 godina. "Imam dvije djevojčice i tri dječaka. Išli su u školu", rekao je za Radio Slobodna Evropa u telefonskom intervjuu.
Međutim, talibanski vladari u Afganistanu su ukinuli srednjoškolsko obrazovanje za djevojčice otkako su ponovo preuzeli vlast 2021. godine. "Teško je, vrlo teško. Važno je da se obrazuju", dodao je Khan.
Pakistanske vlasti su u martu najavile masovnu kampanju deportacije, optužujući Afganistance za veze s krijumčarenjem droge i terorizmom.
Drugi deportirani Afganistanci koji su razgovarali s RSE također su izrazili zabrinutost zbog uticaja na njihovu djecu. "Naša djeca su tužna jer ne mogu ići u školu", rekao je Khan Zaman, nakon što je prisilno vraćen u Kabul iz Pešavara na sjeverozapadu Pakistana.
Organizacija Save the Children je saopštila da je oko 50.000 maloljetnika među deportiranima samo u prvoj sedmici aprila. Direktor ove humanitarne organizacije, Arshad Malik, rekao je: "Mnoge od ove djece su rođene u Pakistanu - Afganistan nije zemlja koju zovu domom."
Pročitajte i ovo: Počelo 'okrutno' odbrojavanje za afganistanske izbjeglice u PakistanuNedostatak poslova u Afganistanu
U izvještaju od 18. aprila, grupa je navela da mnoge deportirane porodice također imaju problema s pronalaskom hrane, skloništa i posla.
Dildar Khan je radio kao taksista u Pakistanu, ali je sada nezaposlen. On i njegova porodica su smješteni u jednoj sobi u kući njegovog brata u planinskom području okruga Achin u provinciji Nangarhar. "Nema prostora. Živimo ovako. Nema poslova", rekao je Khan.
Afganistanke hodaju pored šatora nakon dolaska iz Pakistana u improvizirani kamp blizu graničnog prelaza Torkham između Afganistana i Pakistana u provinciji Nangarhar 20. aprila.
Porodica je deportirana 20. aprila. Na granici su dobili oko 140 dolara od Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), ali Khan kaže da su sada ostali bez novca. Njihove stvari su naslagane ispred kuće njegovog brata, izložene suncu i kiši. "Naš zahtjev je da nam neko pronađe posao kako bismo mogli živjeti", rekao je.
Imran, stanovnik Nangarhara koji ima šestoro djece, ispričao je RSE sličnu priču o životu uništenom deportacijom iz Pakistana. "Radili smo tamo, životi su nam išli dobro, djeca su išla u škole, medrese. Troškovi su nam bili pokriveni, rekao je. "Ali kada smo došli ovdje, nema poslova, ne možemo pokriti troškove, suočavamo se s teškim životom."
Vaš browser nepodržava HTML5
Nakon protjerivanja iz Pakistana dva brata u strahu od budućnosti u nepoznatom Afganistanu
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) je 28. aprila saopštila da "radi danonoćno kako bi pružila hitnu pomoć." Ali, dodala je, "potrebe brzo rastu i hitno su potrebni dodatni resursi".
Egzodus iz Pakistana je uglavnom prošao preko graničnog prelaza Torkham, gdje su viđeni dugi redovi kamiona koji idu sjeverozapadno duž autoputa prema Džalalabadu. "Nemamo gdje ostati u Afganistanu", rekao je vozač kamiona Ahmad Nabi za RSE. "Pitam se kako bi ova situacija mogla uticati na mene... Ne znam."
Afganistanske izbjeglice čekaju pored kamiona natovarenih njihovim stvarima prije odlaska u Afganistan u centru za zadržavanje blizu granice u Čamanu, Pakistan, 27. aprila.
Pakistanske vlasti su postavile različite rokove za odlazak, ovisno o njihovom statusu boravka. Procjenjuje se da više od 800.000 Afganistanaca živi u Pakistanu bez dokumenata, nakon što su pobjegli od talibanskog preuzimanja vlasti 2021. godine.
Ali još 1,4 miliona ima dokumente koje je izdao UNHCR, i mnogi od njih žive u Pakistanu decenijama. Prema podacima UN-a, oko 800.000 Afganistanaca je prisilno protjerano prije ovog novog vala deportacija, koji je započeo 2023. godine.
Talibanske vlasti su kritizirale deportacije, ali su također rekle da pripremaju mjesta za smještaj deportiranih. Međutim, jedno mjesto blizu Torkhama koje je nedavno posjetio AFP "sastojalo se od samo od očišćenih puteva na kamenoj ravnici".
RSE nije u mogućnosti da slobodno djeluje u Afganistanu otkako su talibani ponovo preuzeli vlast u toj zemlji.