Trgovinska politika koju je predložio Trump je 'korak u pogrešnom pravcu', navodi EU

Zastava EU i SAD-a

Trgovinsku politiku koju je predložio predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump, Evropska komisija ocjenjuje kao "korak u pogrešnom pravcu", saopšteno je iz ove institucije.

U saopštenju se potvrđuje da Evropska unija ostaje posvećena otvorenom i predvidljivom globalnom trgovinskom sistemu koji koristi svim partnerima.

"EU održava neke od najnižih carina na svijetu i ne vidi opravdanje za povećanje američkih carina na svoj izvoz. Carine su porezi. Uvođenjem carina, SAD oporezuje svoje građane, podiže troškove poslovanja, guši rast i podstiče inflaciju. Carine povećavaju ekonomsku neizvjesnost i remete efikasnost i integraciju globalnih tržišta", navela je Evropska komisija.

Trump je u četvrtak predstavio mapu puta za uvođenje recipročnih carina svakoj zemlji koja ima carine na uvoz iz SAD-a i izjavio je da bi volio da Rusija bude vraćena u G7 - grupu sedam industrijski razvijenih zemalja.

Bijela kuća navodi da će recipročne carine ojačati ekonomsku i nacionalnu bezbjednost SAD-a.

Međutim, u saopštenju iz briselske izvršne vlasti se ističe da je svjetska trgovina "cvjetala" pod predvidljivim, transparentnim pravilima i niskim carinama, te da je decenijama EU radila sa trgovinskim partnerima poput SAD-a na smanjenju carina i drugih trgovinskih barijera širom svijeta, ojačavajući ovu otvorenost obavezujućim obavezama u trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima – "obavezama koje SAD sada potkopava".

"EU će reagovati čvrsto i odmah na neopravdane barijere slobodnoj i poštenoj trgovini, uključujući kada se carine koriste za osporavanje zakonskih i nediskriminatornih politika. EU će uvijek štititi evropska preduzeća, radnike i potrošače od neopravdanih carinskih mjera", poručuje se u saopštenju.

Dodaje se da EU napreduje kao jedna od najotvorenijih svjetskih ekonomija, sa više od 70 posto uvoza koji ulazi po nultoj tarifi.

Pročitajte i ovo:

EU razmatra odgovor na moguće američke sankcijeTrump uveo carine od 25 posto na sav uvoz čelika i aluminija, reagirali EU, Kanada i Meksiko

Prosječna primijenjena carina EU na uvoznu robu ostaje među najnižima na svijetu.

Ekonomska integracija i uklanjanje trgovinskih barijera bili su fundamentalni za uspjeh Evropske unije.

Evropska komisija navodi da vjeruje u trgovinska partnerstva koja su obostrano korisna i uravnotežena, zasnovana na transparentnosti i pravičnosti.

Zbog toga, kako se navodi u ovom saopštenju, EU ima najveću i najbrže rastuću mrežu trgovinskih sporazuma na svijetu. EU je ispregovarala i zaključila tri puta više trgovinskih sporazuma od Sjedinjenih Država.